رشد و توسعه فردی

طرح رسیدن به اهداف چگونه است؟

مروری بر بهترین سال زندگی تو از دارن هاردی

blank

فرق یک رویا و هدف در پیاده سازیش است. پس بنویسید و شروع کنید به خلق آن. یک طرح ویژه برای رسیدن به اهداف که در فکر دارید؛ حالا وقت فرمول نویسی طرح استراتژیکتان برای اجرایی کردن آن است. ذهن ما می تواند دستورالعمل های دقیق را هدایت و فرماندهی کند. یک قفل سه عددی، 10*10*10=1000 حالت مختلف برای باز شدن دارد، اگر شما ترتیب صحیح اعداد را بدانید، باز کردن قفل خیلی راحت است. درغیر این صورت محکومید به آزمون و خطا تا به چینشی درست از آن برسید. بوجود آوردن  طرح دقیقی از چیزی که می خواهید انجام دهید باعث می شود ذهنتان دستورالعمل لازم را برای باز کردن نیروی پنهانیتان در اختیار داشته باشد.

مسیر رسیدن به اهداف شما مانند سفر کردن است شما یک نقشه دقیق می خواهید و این نقشه با فکر کردن برای تهیه طرحی برای رسیدن به اهداف ، شکل می گیرد. همانند یک سفر شما باید نکاتی مانند زمان رسیدن به مقصد، جاده های مواصلاتی، همسفرهایتان، افرادی که از آنها کمک بخواهید، تحقیقات (برای جایگاه سوخت و هتل و …)، وسایلی که لازم دارید و مهارت ها و تمرینات لازم، توجه کنید.

جدول زمانیتان را محاسبه کنید.

شما چقدر زمان دارید تا به خواسته هایتان برسید؟ در کنار اهدافتان، زمان رسیدن به آن را هم یادداشت کنید.

جاده هایتان را مشخص کنید.

هزاران راه برای رسیدن به مقصدتان وجود دارد. ولی کدام راه بهترین راه است؟ نقاط کلیدیتان کجا خواهد بود و چگونه و کی قصد دارید به آنها برسید؟ میزان توقف و بازگشتتان به مسیر چقدر خواهد بود؟

همسفرانتان چه کسانی خواهند بود؟

اثرات رسیدن شما به اهدافتان متوجه چه کسانی خواهد بود و چه کسانی در این سفر با شما همراه خواهند بود؟ فرزندانتان، همسرتان، تیم کاری یا افراد دیگر؟ مطمئن شوید آنها در طول این سفر همراهتان خواهند بود.

به چه چیزهایی احتیاج دارید؟

به شخص دیگری احتیاج دارید که کمکتان کند؟ به یک راهنمای تور حرفه ای احتیاج دارید؟ شخصی را بازبینی نقشه تان می خواهید که اگر خطایی را مشاهده کرد، برایتان مشخص کند؟ برای خودتان یک مربی یا دستیار مشخص کنید تا در رسیدن به اهداف شما کمکتان کند.

چه تحقیقاتی باید انجام داد؟

ایا احتیاج دارید در مورد مقصدتان تحقیق کنید؟ بهتر نیست نگاه و نظر بعضی انسانهای دیگر را در مورد هتل ها، رستوران ها و جاذبه های دیدنی مقصدتان، جویا شوید؟ برای کامل کردن طرحتان و ساختن آن طبق هدفتان، چه اطلاعات اضافه ای می خواهید؟

به چه منابعی احتیاج دارید؟

ماشین، غذا، گاز، دوربین؛ به تمام چیزهایی فکر کنید که از اولین لحظه ای که وارد جاده می شوید تا وقتی به مقصد می رسید، ممکن است به آنها احتیاج پیدا کنید. حالا به این فکر کنید که از امروز تا روزی که به همه اهداف بزرگ و جاه طلبانه تان برسید، به چه منابعی احتیاج خواهید داشت.

به چه تمرین هایی احتیاج خواهید داشت؟

بهتر نیست روی مهارت رانندگیتان تمرین کنید تا واکنشهایتان به موانع سریع و بی نقص تر شود؟ آیا احتیاج دارید که کار با موقعیت یاب را یاد بگیرید؟ خودتان یا افرادی که با شما در این سفر هستند، چه تمریناتی احتیاج خواهند داشت تا باعث نزدیک تر شدن شما به اهدافتان شوند؟

یک توصیه خیلی مهم: بعد از تمام این برنامه ریزی های دقیق باید استاد متمرکز ماندن روی هدفتان باشید و نسبت به تمام موانعی که در این مسیر ممکن است پیش رویتان باشد، منعطف باشید و در برخورد با آنها ابتکار عمل به خرج دهید، آنگاه متوجه خواهید شد این موانع هیجان انگیز خواهند بود. وقت عمل، این جدول را برای سه تا از مهمترین اهدافتان، به ترتیب کامل کنید.

 

هدف
تاریخ دستیابی به هدف
اقدامات لازم برای رسین به هدف زمان انجام هر اقدام
افراد تاثیرگذار تاثیرات مثبت و منفی این افراد روی اعمال شما و همچنین نتایج مثبت و منفی اقدامات شما برای آنها
استاد، مربی، کارمند جدید یا دستیار چه کسی و در چه زمانی
تحقیقاتی که احتیاج دارید کجا و چگونگی کسب آن
منابع مورد نیاز کجا می توان پیدا کرد
تمرینات شخصی کجا می توان پیدا کرد

کیانوش مولودی

برایم مهم است که در فیبز بتوانم به افزایش علم و آگاهی مردمم کمک کنم. همه ما به این دلیل اینجا جمع شده ایم تا بتوانیم مشکلی را برطرف کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.