رشد و توسعه فردی

عامل جادویی برای رسیدن به هدف در زندگی

مروری بر بهترین سال زندگی تو از دارن هاردی

blank

«عامل جادویی» چیست؟ این فاکتور عاملی است که اهدافتان را از حالت تصور محض خارج می کند و باعث می شود سیستم هدفگذاریتان به رسیدن هدف در زندگی منجر شود.

علت تمام مشکلات و راه حلشان

وقتی از دیگران می پرسیم چه چیزی را می خواهید در زندگی خود ارتقا دهید بلافاصله می گویند: «می خواهم پول بیشتری بدست آورم» یا « زندگی زناشوییم تلخ است می خواهم یک زندگی بهتر داشته باشم» یا « می خواهم لاغر شوم» و …

این ها علائم ساده ای از مشکلات زندگی شما هستند و دلیل اصلی این مشکلات خود شما هستید؛ این یکی از جدی ترین عواملی است که باید درک بالایی نسبت به آن داشته باشید تا بتوانید با پشتکار به اهدافتان نزدیک تر شوید. هیچ فرقی ندارد که چه چیزی را می خواهید عوض کنید؛ ازدواجتان، وضعیت مالی یا وزنتان، شما تا وقتی تغییر نکنید، به این اهداف نمی رسید. وقتی پیشرفت کنید، همه چیز در اطرافتان پیشرفت خواهد کرد.

عامل اصلی خود شما هستید

یادتان باشد در مسیر رسیدن به رسیدن به هدف در زندگی ، تنها چیزی که باید روی آن کار کنید و آن را ارتقا دهید، خودتان هستید. شما در زندگی، فقط به درجه ای از موفقیت می رسید که مساوی با درجه ارج و قربتان نسبت به خودتان باشد. انسانهای زیادی را دیده ایم که از مشکلات فاجعه آمیز ازدواجشان می گویند و در نهایت آن را تمام می کنند و یک رابطه جدید ایجاد می کنند و در رابطه جدید هم دچار مشکل می شوند. چرا؟ زیرا این افراد رابطه خود را تغییر داده اند اما رفتار خود را خیر. شرایط و روش های متفاوت در رفتار، باعث بوجود آمدن خروجی یکسانی نسبت به یک مساله می شود و این رویه به همین منوال ادامه می یابد.

مشکلات کاملا به نوع برخوردتان نسبت به آنها بستگی دارد. اگر برای برطرف کردن مشکلات، رویشان کار کنید، آنها شروع می کنند به تجمع بیشتر کنار شما. ولی اگر برای برطرف کردن آنها، روی خودتان کار کنید، آنها با نگاه جدیدی از طرف شما روبرو خواهند شد  که طبعا واکنش متفاوتی نسبت به آنها خواهید داشت.

هویت شما مانند یک ترموستات است؛ همانطور که ترموستات یک نقطه تنظیم دارد، شما هم یک نقطه تنظیم دارید. اگر داخل اتاق هوا خیلی سرد باشد، ترموستات، هوای اتاق را گرم می کند تا دما به نقطه تنظیم برگردد و اگر هوا خیلی گرم باشد، خنک کننده ها بکار می افتند تا هوا را خنک کنند و دما تنظیم شود.

این واقعیت زندگی ماست؛ همه ما باید ارزشمان را بعنوان نقطه تنظیم در نظر بگیریم. اگر خودتان را بعنوان یک انسان بی ارزش در نظر بگیرید، پس نقطه تنظیم پایینی در نظر گرفته اید. ولی اگر ارزشتان را بالا در نظر بگیرید، نقطه تنظیمتان را بالا انتخاب کرده اید. بنابراین هیچوقت نمی توانید ثروتمندتر، سالم تر و با رابطه بهتر و در یک کلمه بالاتر از نقطه  تنظیمی که در نظر گرفته اید، باشید.

اگر رابطه، ثروت و سلامتیتان ناگهان دچار تغییر شود، ترموستات داخلیتان احساس ناآرامی و ناراحتی خواهد کرد و به همین خاطر بصورت خودکار باعث کم شدن عملکردتان و بازگرداندن شما به درجه راحتی می گردد. تا حالا پیش آمده که در یک رابطه عاشقانه که همه چیز خوب است، احساس ناراحتی کنید و دنبال چیزی برای سرکوب طرف مقابلتان باشید؟ چرا که شما نقطه تنظیمتان را روی یک رابطه بد، که ممکن است قبلا تجربه کرده باشید یا از طریق جامعه به شما القا شده باشد، تنظیم کرده اید.

به همین خاطر است خیلی ها که در لاتاری و مسابقات شرط بندی، ثروت عظیمی بدست می آورند آن را بعدازمدتی ازدست می دهند و به همان نقطه قبلی باز می گردند چرا که این ثروت بسیار بالاتر از حد ارزش و نقطه تنظیمشان است. این درواقع دلیلی بر این است که چرا آنهایی که رژیم غذایی می گیرند، هرچند وزنشان را کم می کنند؛ اما در نهایت با یک نوسان به وزن قبلیشان باز می گردند زیرا هنوز نقطه تنظیم آنها تغییر نکرده است. این افراد باید کم کم وزنشان را کم کنند و پس از هر بار کاهش وزن مدتی باید تلاش کنند که که بدنشان به وزن جدید عادت کند و سپس یک مقدار دیگر از وزنشان را کم کنند و دوباره برای ثابت نگه داشتن وزن جدید تلاش کنند تا نقطه تنظیمشان تغییر کند این یک روش فوق العاده است.

رسیدن به اهداف، به عملکرد انسان ها ربطی ندارد

بطور معمول، اولین فکری که بعد از نوشتن یک هدف به ذهن انسان می رسد این است که باید چه کار کنم تا بتوانم به این هدف برسم؟ متاسفانه این سوال درستی نیست. اگر می خواهید بیشتر داشته باشید باید به چیزی فراتر از حد معمول تبدیل شوید. موفقیت شما به عملکرد و کارهای مختلف شما در راه رسیدن به هدفتان بستگی ندارد بلکه به روندی که طی آن به انسانی تبدیل می شوید که لایق آن هدف باشید بستگی دارد. کاری که می کنید یا چیزی که دنبال می کنید، از  شما دور خواهد شد درست مثل تعقیب یک پروانه. موفقیت چیزی است که شما به واسطه انسانی که به آن تبدیل می شوید، به سمت خودتان جذب می کنید اگر بیشتر می خواهید باید به انسان بزرگتری تبدیل شوید.

حالا می خواهیم این سخنان را در قالب مثال و تمرین برایتان روشن کنیم:

هدف شماره1:

  • توصیف کلی از انسانی که باید به آن تبدیل شوم
  • عادت ها یا رفتارهایی که جدیدی که باید شروعشان کنم
  • عادت های سالم یا رفتارهایی که باید توسعه شان دهم
  • عادت ها و رفتارهای ناشایستی که باید متوقفشان کنم
  • شیوه پیاده سازی تغییرات مهم در زندگی روزمره

3 تا از مهمترین اهدافتان را تعیین کنید و مراحل بالا را برای آنها بنویسید.

 

کیانوش مولودی

برایم مهم است که در فیبز بتوانم به افزایش علم و آگاهی مردمم کمک کنم. همه ما به این دلیل اینجا جمع شده ایم تا بتوانیم مشکلی را برطرف کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.