توانمندی مدیریتی

چگونه یک کارفرما می‌تواند به کارمندان انگیزه بدهد و الهام بخش باشد!

فیبز، نشریه آنلاین مدیریت کسب و کار

blank

چهل و پنج درصد از کارمندان می‌گویند استفاده از کلمات تصدیق و تایید توسط کارفرما، روشی است که آنها دوست دارند در محل کار از آنها قدردانی شود که باعث ایجاد انگیزه می‌شود. ما تقریبا در مورد این مسئله فکر نمی‌کنیم، اما کلمات رهبر یک ابزار قدرتمند برای ایجاد انگیزه کارمندان در کار است. اما از کجا شروع کنید و یا اینکه چطور، چیزهایی که الهام بخش هستند را بگویید؟

دکتر پل وایت، نویسنده مجله پرفروش نیویورک تایمز، عباراتی را که لازم است یک کارفرما به کارمندانش بگوید تا به آنها انگیزه بدهد، را بیان می‌کند. وایت پس از آنکه تیمش داده‌های مربوط به پاسخ‌های بیش از ۱۰۰،۰۰۰ کارمند را که به آنها انگیزه می‌داد را بررسی کرده است و به این نتیجه رسید. وایت می‌گوید: “تقریبا نیمی از کارکنان (بیش از ۴۵٪) ترجیح می‌دهند که به صورت شفاهی از آنها قدردانی کنند.”

این کار با داده‌های تحقیق گالوپ که شامل بیش از ۴ میلیون کارگر در بیش از ۳۰ صنایع است، سازگار است. آنها دریافتند که کارکنانی که به طور منظم (حداقل یکبار در هفته) ستایش شفاهی را دریافت می‌کنند، بهره‌وری شخصی خود را افزایش می‌دهند، امتیازات وفاداری و رضایت بیشتری را از مشتریان به دست می‌آورند و بیشتر مایل هستند که در سازمان بمانند.

 

چگونه و چه چیزی باید قدردانی شود؟

بنابراین چه کلمات و عبارات تایید کننده‌ای، افرادی که در موقعیت‌های نفوذی قرار می‌گیرند، می‌توانند به کارمندان خود اهدا کنند؟ کلید این کار فقط در آنچه که می‌گویید نیست، بلکه چگونگی بیان کردن آن نیز مهم است.

 

قدردانی برای عملکرد

برای کارمندان مهم است که بدانند رهبرانشان متوجه آنها است. بنابراین، به عنوان رهبر، به آنها نشان دهید که شما به آنچه واقعا مهم است، توجه می‌کنید. از این دو نمونه مثال که در زیر آمده است برای اعمال خاص خود برای قدردانی استفاده کنید.

۱-“من می‌دانم که تجزیه و تحلیل این مقدار زیاد داده‌ها برای ارائه ما بسیار چالش برانگیز و زمان‌گیر است. شما کار برجسته‌ای را انجام دادید که نتایج را به گونه ای تفسیر کردید که همه آن را درک کرده‌اند.”

۲-“من نمی‌توانم به شما بگویم که چقدر تلاشهای مربیگری اضافی برای کارکنان جدید برای کل تیم انجام شده است. آنها به دلیل کمک شما در این سه ماه اول مهم، بهره وری خوبی داشته‌اند.”

 

قدردانی برای صفات شخصیت و رهبری

کارمندان نمی‌خواهند فقط برای عملکرد و نتایج مورد تحسین قرار گیرند، برای ویژگی‌های دیگری که برای پیش بردن اهداف کسب و کار نیاز است نیز باید مورد تحسین قرار بگیرند. چیزهایی مانند مهارت‌های ارتباطی برای به چالش کشیدن یک تیم با هم، انعطاف‌پذیری در سه ماهه سخت اول، و… می‌باشد. با ستایش کارمندان برای صفات شخصیتی، شما رفتارهای فرهنگی را تقویت می‌کنید که باعث می‌شود که این شرکت یک مکان عالی برای کار باشد. در اینجا دو مثال آورده شده که شما می‌توانید بسته به شرایط خود از آنها استفاده کنید:

۱-طبیعت مثبت و خوش‌بینانه خود در صبح اول هفته باعث می‌شود که این تیم متفاوت باشد. این انرژی مثبت باعث می‌شود در طول هفته ادامه داشته باشد.

۲-“نحوه برخورد با بحران هفته گذشته بهتر است با روشی آرام و با اعتماد به نفس، باشد. به جای آن که افراد را تحریک و سرزنش کنید، با نگرش عالی به تمرکز بر روی تصمیم گیری برای حل کردن مشکل و پیدا کردن روندی برای تکرار نشدن دوباره همان مشکل برخورد کنید.

 

قدردانی از طریق تامین امنیت آینده آنها

با توجه به تحقیقات گالوپ، نبود امنیت شغلی یکی از دلایل بالا برای ترک کارکنان از شرکت بوده است. برای رسیدگی به این موضوع، کارکنان باید نسبت به آینده خود احساس امنیت کنند و بتوانند خود را در آینده آن شرکت ببینند. در اینجا یک مثال از اینکه مدیران می‌توانند با تأیید آینده کارکنان خود، از آنها قدردانی کنند، آورده شده است:

“شما در اینجا واقعا تفاوت فوق‌العاده‌ای ایجاد کردید و از شما سپاسگزارم که به تیم ملحق شدید. می‌دانید که نقش شما برای موفقیت ما مهم است و ما نمی‌توانیم بدون تخصص شما پیشرفت کنیم.”

 

با پرسیدن از آنها یاد بگیریم

تأیید مهارت‌های کارمند با درخواست از او، به شما روش‌های خود را تدریس می‌کند و یا به شما در مورد تصمیمات مهم انتقاد می‌کند. تایید مهارت‌های یک کارمند با پرسیدن از او ، که از این طریق به شما روش خود را آموزش می‌دهد. این نشان می دهد که احترام زیادی برای توانایی‌های آنها وجود دارد و چقدر به تخصص آنها اهمیت می‌دهید. مثال‌ها:

۱-“پیشرفت در سیستم جدید عالی بود. آیا می‌توانید به من نشان دهید که چطور این کار را انجام دادید؟ من دوست دارم از آن به عنوان نمونه اولیه برای توسعه‌دهندگان دیگر استفاده کنم.”

۲-“ما یک نشست مهم را با هیئت مدیره داریم. از آنجا که شما متخصص هستید، من واقعا برای نظر شما ارزش قائل هستم. من ایده‌ای در مورد فناوری جدید دارم که دوست دارم نظرات شما را بشنوم ، قبل از اینکه آن را معرفی کنم.”

 

قدردانی همراه با پاداش

کارکنانی که شایستۀ قدردانی هستند، سخت کار می‌کنند تا از وظایف خود بالاتر و فراتر را انجام بدهند. بنابراین ستایش مناسب برای آنها باید همراه با پاداش غیر منتظره باشد، مانند دادن مرخصی.

۱- شما مرخصی خود را در این هفته رفته‌اید. اما من می‌خواهم روز دیگری را برای استراحت به شما بدهم.”

۲- آنچه که در سه ماه گذشته به این بخش آورده‌اید ارزشمند است. من می‌دانم که شما یک تعطیلات را درخواست کردید. ما می‌خواهیم هزینه های پرواز شما را به مقصد مورد نظر برای تعطیلات پوشش دهیم.”

 

کیانوش مولودی

برایم مهم است که در فیبز بتوانم به افزایش علم و آگاهی مردمم کمک کنم. همه ما به این دلیل اینجا جمع شده ایم تا بتوانیم مشکلی را برطرف کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.