مدیریت محتوی وردپرس

فایل function.php را بشناسید و با انواع وظایف آن آشنا شوید…

معرفی، بررسی و آموزش سیستم مدیریت محتوی وردپرس

blank

در این مقاله از سایت فیبز می خوانید:

در آموزش فایل function.php از سایت فیبز با شما همراهان گرامی هستیم تا در قالب عناوین اصلی ذیل برای شما عزیزان و همراهان گرامی چیستی این فایل را توضیح دهیم و دلایل اهمیت و کاربردهای اصلی فایل function.php را برایتان بشماریم. در ادامه با ما همراه باشید.

عناوین اصلی :

 1. فایل function.php چه اهمیتی دارد و کارایی آن در وردپرس چیست؟
 2. کارایی فایل function.php چیست؟
 3. امکاناتی که فایل function.php برای شما فراهم می کند.
 4. ویژگی اصلی یا وظیفه ی اصلی فایل function.php
 5. یک مثال برای درک سراسری بودن فایل function.php
 6. فایلphp به عنوان فایل توابع وردپرس
 7. چگونه یک فایل function.php ایجاد کنیم؟

 

فایل function.php چه اهمیتی دارد و کارایی آن در وردپرس چیست؟

خیلی وقت ها پیش می آید که در آموزش های وردپرس سایت فیبز و سایر سایت ها به شما گفته می شود که یک کد را در فایل  function.php کپی کنید و یا این فایل را ویرایش کنید یا آن را پیدا کنید. اینطور که پیداست این فایل یکی از فایل های با اهمیت ویژه در وردپرس است که ظاهراً کارهای کلیدی را می توان از طریق آن انجام داد.

اغلب وبمستران مبتدی از توانایی ها و اصلا از اهمیت و کاربردهای فایل function.php بی خبرند و نمی دانند این فایل چیست و چه کارایی دارد و همچنین بیشتر افرادی که از سایت های وردپرسی به صورت حرفه ای و یا مبتدی استفاده می کنند هم یا این فایل را نمی شناسند یا از کارایی های این فایل ناآگاه هستند. از این رو تصمیم گرفتیم طی یک آموزش کوتاه در مورد فایل function.php یک سری مباحث اصلی و مهم را برای شما عنوان کنیم و امیدواریم از این مقاله بهره ی کافی را ببرید.

 

فایل function.php چیست؟
فایل function.php

کارایی این فایل در وردپرس چیست؟

فایل function.php یکی از فایل های بسیار مهم و حیاتی در وردپرس است چرا که بسیاری از ویژگی های مهم و امکانات قالب سایت و خود وردپرس در این فایل قرار داده شده است و با این اوصاف یکی از فایل های کلیدی در سایت های وردپرسی به حساب می آید.

امکاناتی که فایل function.php برای شما فراهم می کند.

 • این فایل به شما این امکان را می دهد که هر نوع تنظیمات دلخواه را به سایتتان اعمال کنید و در واقع به شما کمک می کند تا قالب سایت خود را اختصاصی کنید و ویژگی های مورد نیاز خودتان را به آن بیفزایید.
 • فایل php به شما اجازه می دهد که با نوشتن کدهای دلخواه و قرار دادن در این فایل تغییراتی که می خواهید را در قالبتان اعمال کنید و کارایی هایی که دلخواهتان هست را در قالب کد بنویسید و در این فایل قرار دهید تا به صورت آنی تغییرات را مشاهده نمایید.
 • این فایل همچنین به شما این قابلیت را می دهد که افزونه های خود را را ویرایش کنید و موارد اختصاصی خود را برای هر افزونه نوشته و در این فایل قرار دهید تا برای شما فعال شوند و به نحوی که دلخواه شماست از افزونه مورد نظرتان استفاده کنید.

ویژگی اصلی یا وظیفه ی اصلی فایل function.php

اساساً این فایل مخصوص افزونه ها و قالب های سایت است. فایل  function.php در اصل یک فایل php است که اگر دانش کافی در زمینه این زبان برنامه نویسی داشته باشید می توانید تغییرات دلخواه را برای قالب یا افزونه های خود بنویسید و در این فایل ذخیره کنید تا برای شما اعمال شوند. این کدها در تمام وبسایت شما به راحتی قابل اعمال هستند. به عنوان مثال اگر شما بخواهید به بخشی از سایت خودتان ابزارکی اختصاصی اضافه کنید یا یک منو و فهرست شخصی داشته باشید، کافی است کدهای php  خودتان را بنویسید و در این فایل قرار دهید و تغییرات را مشاهده نمایید.

یک مثال برای درک سراسری بودن فایل function.php در وردپرس

برای درک بهتر سراسری بودن این فایل به عنوان مثال اگر شما در این فایل کلمه “فیبز” را بنویسید مشاهده خواهید کرد که این کلمه در تمامی بخش های سایت نمایش داده خواهد شد حتی در صفحات پیشخوان و پنل مدیریت وردپرس نیز آن را مشاهده می نمایید. اما در حقیقت این یک مثال است و کسی برای نمایش متن از این فایل استفاده نخواهد کرد و قطعا کاربردهای بسیار با اهمیت تر و حیاتی برای این فایل وجود دارد. در اصل شما باید بر اساس نیازهای خود در یک وبسایت توابع اجرایی خود را بنویسید که اصلا نیازی به نمایش ندارند و فقط باید اجرا شوند و کاربد مورد نیاز شما را در سایت ایجاد کنند تا شما از ان ها بهره ببرید.

فایل function.php  به عنوان فایل توابع وردپرس

فایل function.php را می توان به عنوان فایل توابع وردپرس معرفی کرد و در اصل باید گفت همه ی توابع وردپرس در این فایل قرار دارند و همانطور که می دانید هر قابلیت و امکانی که سایت شما دارد از قالب و افزونه های شماست و چون همگی فایل و توابع افزونه های شما در این فایل است؛ از این روست که می گوییم این فایل بسیار با اهمیت و حیاتی است. در اصل می توان این فایل را به عنوان یک افزونه یا پلاگین در نظر گرفت که به سایت های وردپرسی قابلیت پذیرش توابع را می دهد و خود این فایل یکی از کارایی های سایت وردپرسی است و کاربرد آن بسیار با اهمیت است.

 

فایل function.php
فایل function.php

چگونه یک فایل function.php ایجاد کنیم؟

 • در واقع فایل phpفایلی است شامل کدهای php ، که به صورت خودکار اجرا می شوند و به شما امکانات ویژه ای را در سایتتان خواهند داد. به صورت پیشفرض این فایل در قالب شما وجود دارد. اگر مشاهد کردید که این فایل در قالب شما وجود نداشت ما در ادامه شیوه ی ایجاد این فایل را برای شما همراهان گرامی آموزش خواهیم داد. با ما همراه باشید.
 • ابتدا باید بدانید که یکی از قابلیت های اساسی فایل php دسترسی به توابع قالب یک سایت است. یعنی شما می توانید با کد های php بخش های مختلف قالب سایت خود را به راحتی تغییر دهید.
 • حتما لازم است متذکر شویم که اگر دانش کافی در برنامه نویسی به زبان php ندارید از ویرایش و اعمال تغییرات در این فایل پرهیز کنید چرا که در صورت اشتباه، آسیب های جدی به سایت خود وارد خواهید کرد. زمانی که مشاهده کردید این فایل در قالب شما به هردلیلی وجود نداشت می بایست خودتان این کار را انجام دهید.
 • در مرحله اولی باید فقط این فایل را ایجاد کنید که به این منظور می بایست به پوشه اصلی قالب در هاست مراجعه کنید و یک فایل با نامphp ایجاد کنید. فعلا فقط ان را دخیره کنید تا در ادامه برای شما مواردی که لازم است در آن قرار دهید را به شما معرفی کنیم.

ایجاد دستی فایل :

در حالت کلی و اصیل شما فقط کافی است ابتدا کد :

<?php
کد های نوشته شده توسط شما                                                          
<?

را در این فایل قرار دهید کد های خود را بنویسید و همه را در ما بین تگ های php قرار دهید و دیگر نیازی به بازو بسته کردن تگ های php دوباره نخواهید داشت.

دوستان و همراهان گرامی

بسیار خوشحالیم با یک آموزش دیگر از تیم وردپرس سایت فیبز با شما عزیزان همراه بودیم. امیدواریم بهره ی کافی رو از مباحث عنوان شده برده باشید. سوالات ، نظرات و پیشنهادات خودتان را در قسمت دیدگاه های همین صفحه برای ما ارسال فرمایید و ما را در بالا بردن کیفیت این آموزش های کوتاه و کاربردی یاری بفرماید.

کیانوش مولودی

برایم مهم است که در فیبز بتوانم به افزایش علم و آگاهی مردمم کمک کنم. همه ما به این دلیل اینجا جمع شده ایم تا بتوانیم مشکلی را برطرف کنیم.