مدیریت و رهبری

فرصت در سازمان چگونه تعریف میشود؟

فیبز، نشریه آنلاین مدیریت کسب و کار

blank

فرصت در سازمان چگونه تعریف می‌شود؟ پیش از این در بحث مدیریت و رهبری در مورد ۳ اصل مهم که رهبران در سازمان می بایست توجه خاصی به آن داشته باشند صحبت کردیم بعد از اصل منابع در سازمان به فرصت های سازمان خواهیم رسید! فرصت ها طبق تعریف معمولی که ما  در زندگی خود داریم شامل استفاده صحیح از پیشامدهاست!

اما در سازمان قضیه مقداری متفاوت است ! همان طور که در آینده خواهید خواهند سازمان را با یک برد ۴ بعدی مورد بررسی قرار می‌دهند ۲ بعد آن مربوط به فضای داخلی سازمان است و ۲ بعد دیگر به فضای خارج از سازمان اشاره دارد.

در بحث رهبری سازمان فرصت ها همیشه در بعد خارجی سازمان قرار دارند و رهبران فرصت ها را باید از خارج از سازمان شکار بکنند.

 

فرصت در سازمان چگونه تعریف می‌شود؟

اما رهبران چگونه فرصت را برای خود تعریف خواهند کرد !

رهبران هر رخدادی را به چشم یک فرصت می‌بینند و کماکان هر ضعفی را به چشم یک نقطه قابل رشد و تغییر پذیر و قابل عبرت تعریف خواهند کرد.

در بسیاری از سازمان‌های ما در ایران این رخدادها توسط بسیاری از افراد شکار خواهند شد زمانی که شرکت ایرانسل خدمات جدیدی را به اسم ویترین ایرانسل خلق کرد با این مزیت رقابتی که مردم می‌توانند بدون حتی یک سرچ کوچک در اینترنت پس زمینه‌های تلفن همراه خود را به‌روز کنند شرکت همراه اول این طرح را به عنوان یک طرح ناکارآمد دانست و از انجام آن اجتناب کرد.

رهبران ایرانسل رخداد را به یک فرصت تبدیل کردند و میلیون‌ها دلار برای ایرانسل درآمد زایی کردند در حالی که شرکت همراه اول از این مقوله عقب ماند.

این مثالی روشن بود برای درک بهتر شکار فرصت‌ها در سازمان توسط رهبران در آینده مباحث ۳ اصل مهم در رهبری را عمیق تر بررسی خواهیم کرد.

کیانوش مولودی

برایم مهم است که در فیبز بتوانم به افزایش علم و آگاهی مردمم کمک کنم. همه ما به این دلیل اینجا جمع شده ایم تا بتوانیم مشکلی را برطرف کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.