رشد و توسعه فردی

فرمول موفقیت و شکست چیست ؟

مروری بر 5 قانون پول که باید بدانید از جیم ران

blank

فرمول موفقیت و شکست چیست؟ شکست حادثه‌ای ناگهانی و نابودکننده نیست. ما یک‌شبه شکست نمیخوریم. شکست، نتیجه‌ی اجتناب‌ناپذیر جمع افکار و انتخاب‌های ضعیف است. ساده‌تر بگوییم: شکست چیزی جز چند اشتباهی نیست که به صورت مکرر در قضاوت‌ها و انتخاب‌های ما به وجود آمده است. خب چرا یک نفر باید اشتباهی در طرز فکرش داشته باشد و آن قدر احمق باشد که هر روز تکرارش کند؟ جواب این است که او فکر نمی‌کند این موضوع این قدر مهم باشد.

کارهای روزانه ما به خودی خود آن‌قدر مهم به نظر نمی‌رسند. یک اشتباه سهوی کوچک، یک تصمیم نادرست یا زمان هدررفته، معمولا تأثیر آنی و قابل اندازه‌گیری ندارند. ما اغلب اوقات از نتیجه‌ی فوری و زود کارهای ضعیف‌مان فرار می‌کنیم و جلویش را می‌گیریم.

اگر در 90 روز گذشته به خودمان زحمت خواندن یک کتاب را نداده باشیم، به نظر نمی‌رسد این بی‌نظمی تأثیر سریعی روی زندگی‌های‌مان داشته باشد و به خاطر آن که هیچ اتفاق خاصی در این 90 روز آینده و روزهای بعدش هم تکرار می‌کنیم. چرا؟ چون مهم به نظر نمی‌رسد. ولی خطر بزرگی در این جا وجود دارد. بدتر از کتاب نخواندن این است که حتی متوجه اهمیت آن هم نشویم.

آن‌هایی که غذاهای نامناسب زیادی می‌خورند، خودشان را در معرض مشکلات سلامتی در آینده قرار می‌دهند؛ ولی لذت خوردن در همان لحظه، عواقب آینده را پیش چشم‌شان کمرنگ نشان می‌دهد و مهم به نظر نمی‌رسد. آن‌هایی که زیاد سیگار می‌کشند یا مشروبات الکلی می‌نوشند، سال‌های سال این تصمیم‌های نادرست را تکرار می‌کنند، چون مهم به نظر نمی‌رسند. ولی فقط دارند درد و حسرتی را که بر اثر این اشتباه‌ها به وجود خواهد آمد، به آینده موکول می‌کنند. به ندرت پیش می‌آید نتایج به سرعت پدیدار شوند، بلکه تا روز رسیدن حساب و کتاب در مورد این اشتباه‌ها، آن‌ها روی هم انباشته می‌شوند؛ تا روزی که باید تاوان انتخاب‌های اشتباه‌مان را بدهیم؛ انتخاب‌هایی که زمانی مهم به نظر نمی‌رسیدند.

فرمول شکست

خطرناک‌ترین ویژگی شکست، نامحسوس بودن آن است. به نظر نمی‌رسد که این اشتباه‌های کوچک در کوتاه مدت فرق زیادی به وجود آورند. احساس شکست نمی‌کنید. در واقع شاید بعضی‌وقت‌ها این حجم از اشتباه‌ها در نتیجه‌ی مدت مدیدی از شادی و موفقیت زیاد در زندگی به وجود آمده باشند. به خاطر آن که هیچ اتفاق بدی برای ما نیفتاده و به خاطر آن که هیچ نتیجه‌ی سریعی توجه ما را به خودش جلب نکرده، روزها را یکی پس از دیگری می‌گذرانیم، اشتباه‌های‌مان را تکرار می‌کنیم، فکرهای نادرست را در سر می پرورانیم، به حرف‌های نادرست گوش می‌دهیم و تصمیم‌های نادرست می‌گیریم. دیروز آسمان به زمین نیامد؛ پس احتمالا کاری که انجام دادیم، ضرری ندارد. به خاطر آن که هیچ نتیجه‌ی قابل ارزیابی و اندازه‌گیری به دست نیامد، احتمالا تکرار آن کار، بی‌خطر خواهد بود. ولی ما باید باهوش‌تر از این حرف‌ها باشیم!

اگر در پایان روزی که اولین اشتباه را مرتکب شدیم، آسمان به زمین می‌آمد، خیلی زود دست به کار می‌شدیم تا از تکرارشدن آن کار در روزهای آینده جلوگیری کنیم. مثل بچه‌ای که با وجود هشدارهای پدر و مادرش دستش را روی اجاق گاز می‌گذارد و می‌سوزد، ما هم بعد از هر اشتباه‌مان باید پیامدی سریع را تجربه کنیم تا تکرارش نکنیم. متأسفانه شکست مثل پدر و مادرمان با فریاد به ما هشدار نمی‌دهد. به همین خاطر ضروری است که فلسفه‌مان را بازبینی کنیم تا بتوانیم انتخاب‌های بهتری داشته باشیم. اگر فلسفه‌ی شخصی قدرتمندی در پس هرگامی که برمی‌داریم باشد، از اشتباه‌های‌مان باخبر می‌شویم و می‌دانیم که تک‌تک این اشتباه‌ها در زندگی مهم‌اند. حالا خبر خوب این است. پیروی از فرمول موفقیت هم مثل فرمول شکست خیلی ساده است: چند نکته‌ی ساده است که باید هر روز تمرین کنید.

فرمول موفقیت

حال می‌خواهیم سوال جالبی از شما بپرسیم که ارزش دارد کمی روی آن تأمل کنید: اشتباه‌های موجود در فرمول شکست را چگونه باید به دستورالعمل‌هایی تبدیل کیم که برای فرمول موفقیت احتیاج است؟

جواب این است که باید آینده را به بخش مهمی از فلسفه‌ی امروزمان تبدیل کنیم. اگر این درست است، پس چرا آدم‌های بیشتری برای فکرکردن در مورد آینده‌شان وقت نمی‌گذارند؟ هم موفقیت و هم شکست به معنی نتایجی در آینده هستند؛ شامل پاداش‌های اجتناب ناپذیر و حسرت‌های تمام‌نشدنی به خاطر کارهای گذشته. حالا که این طور است، پس چرا افراد بیشتری در مورد آینده‌شان فکر نمی‌کنند؟ جواب، ساده است: آن‌ها آن‌قدر گرفتار زمان حال شده‌اند که آینده برای‌شان اهمیت ندارد. مشکلات و پاداش‌هایی که در زمان حال به دست می‌آیند. برای عده‌ای آن‌قدر درگیر کننده هستند که حتی نمی‌خواهند لحظه‌ای در مورد فردای‌شان فکر کنند.

ولی چه می‌شد اگر می‌توانستیم راهکار جدیدی به وجود آوریم و هر روز چند لحظه به آینده‌مان فکر کنیم؟ این‌جوریم می‌توانستیم نتایج مربوط به رفتارهای الان‌مان را پیش‌بینی کنیم. با چنین اطلاعات باارزشی می‌شد کارهای ضروری برای اصلاح اشتباه‌ها و تبدیل کردن‌شان به دستورالعمل‌های موفقیت‌ محور را در پیش بگیریم. در واقع، اگر می‌توانستیم خودمان را به تأمل در مورد آینده عادت دهیم، می‌توانستیم طرز فکرمان را هم عوض کنیم، اشتباه‌ها را اصلاح کنیم و عادت‌های جدیدی را به جای عادت‌های پیشین در پیش بگیریم.

یکی از نکات فرمول موفقیت (دستورالعمل‌هایی که هر روز تمرین می‌شوند) این است که نتایج نسبتا سریعی به دست می‌آید. وقتی اشتباه‌های روزمره را به راهکارهای جدید روزانه تبدیل می‌کنیم، نتایج مثبتی را حتی در هر بازه‌ی زمانی کوتاه هم به دست می‌آوریم. وقتی رژیم غذایی‌مان را تغییر می‌دهیم، سلامتی‌مان در طول فقط چند هفته پیشرفت قابل توجهی می‌کند. وقتی ورزش کردن را شروع می‌کنیم، خیلی زود شاداب و سرزنده می‌شویم. وقتی مطالعه را شروع می‌کنیم، آگاهی روزافزون و سطح جدیدی از اعتماد به نفس را تجربه می‌کنیم. هر راهکار جدیدی که به صورت روزانه انجام شود، نتایج هیجان انگیزی به وجود می‌آورد که باعث می‌شود دستورالعمل‌های بهتر و بیشتری به وجود آوریم.

جادوی واقعی این دستورالعمل‌های جدید این است که باعث می‌شود طرز فکرمان را اصلاح کنیم. اگر همین امروز کتاب خواندن را شروع کنیم، اتفاق‌های روزمره‌مان را ثبت کنیم، به کلاس‌های مختلف برویم، ورزش کنیم، بیشتر گوش دهیم و مشاهده کنیم، آن وقت امروز اولین روز زندگی جدیدمان به سمت آینده‌ای بهتر خواهد بود. اگر امروز شروع به تلاش جدی‌تر بکنیم و هر طور شده، آگاهانه و مداوم برای تبدیل اشتباه‌های نامحسوس و ترسناک به دستورالعمل‌هایی سازنده و مثبت تلاش کنیم. دیگر به زنده بودن قناعت نخواهیم کرد، چون طعم شیرین زندگی را چشیده‌ایم.

کیانوش مولودی

برایم مهم است که در فیبز بتوانم به افزایش علم و آگاهی مردمم کمک کنم. همه ما به این دلیل اینجا جمع شده ایم تا بتوانیم مشکلی را برطرف کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.