اگاهی و اطلاعات

قانون کمترین مقاومت در کتاب کار عمیق !

مروری بر کار عمیق از کال نیوپرت

blank

قانون کمترین مقاومت در کتاب کار عمیق از کال نیوپرت! وقتی این‌ طور می‎شود که از عوامل حواس پرتی در محل کار استقبال می‎کنیم، باید جایگاه ویژه‎ای برای فرهنگِ همیشه در دسترس بودن قائل شویم که به واسطه ی آن، افراد می‎خواهند سریعا ایمیل‎هایشان را بخوانند و به آن پاسخ دهند. یکی از اساتید دانشکده اقتصاد هاوراد به نام لسلی پرلو با انجام تحقیقی متوجه شد که بیست تا بیست ‎و پنج ساعت در هفته را به رد و بدل کردن ایمیل‎ها مشغولند. شاید شما هم مثل خیلی‎های دیگر بگویید این رفتار در بسیاری از کسب‎وکارها امری ضروری است. اما جالب است بدانید که پرلو این ادعا را مورد آزمایش قرار داد.

او برای پاسخ به این سوال ساده که: آیا دائم آنلاین بودن و ارتباط داشتن بی‎وقفه، به کار شما کمک می‎کند؟ او برای رسیدن به این سوال هیئت مدیره‎ی یک شرکتِ مشاوره‎ای را که عادت داشتند مدام آنلاین باشند را قانع کرد تا اجازه دهد عادت کاری یکی از تیم‎هایش را تغییر دهد. پرلو می‎گوید: ((در ابتدا اعضای گروه در مقابل این آزمایش مقاومت کردند. مسئول آن گروه، خانمی بود که از ایده ام حمایت کرد اما مشوش شد از اینکه باید به مشتری‎هایش می‎گفت اعضای تیمش مجبورند یک روز در هفته کاملا بدون ارتباط با فضای مجازی باشند.)) این موضوع باعث نگرانی کل اعضای تیم بود اما آن گروه، مشتری‌هایشان را از دست ندادند و هیچ‎کدام از اعضایش هم بیکار نشدند. در عوض لذت بیشتری از کار بردند و ارتباط بهتری بین خودشان برقرار شد.

حالا سوال جالبی که به ذهن می‎رسد این است: با وجود اینکه بر طبق آزمایش پرلو ممکن است آنلاین بودنِ دائم، به سلامت و بازدهی کارکنان آسیب بزند پس چرا خیلی‎ها این رویه را پیش می‎گیرند؟ پاسخ این سوال به شرحِ قانون کمترین مقاومت است یعنی: در یک محیط اقتصادی که بازخورد شفافی در آن از تاثیر انجام بسیاری از رفتارها بر برآیند کار وجود ندارد، گرایش افراد به انجام رفتارهایی است که در لحظه آسان‌ترین کارها هستند. پس طبق سوال قبلی بر اساس قانون کمترین مقاومت ، می‎توانیم اینطور پاسخ بدهیم که خیلی‎ها این رویه را پیش می‌گیرند چون آسان‎تر است.

دو دلیل مبنی بر درست بودن این ادعا وجود دارد:

دلیل اول مربوط به برآورده کردن نیازهاست. اگر در محیطی کار می‎کنید که وقتی به سوالم برمی‎خورید یا نیاز به اطلاعاتی دارید می‎توانید بلافاصله به اینترنت وصل شوید و به چیزی که مدنظرتان است دست پیدا کنید، این کار در همان لحظه، شرایط را برایتان آسان می‎کنند.

دومین دلیل اینکه چرا اتصال دائم به اینترنت و ارتباط با دیگران زندگی روزانه را آسان‎تر می‎کند این است که می‌توان از این طریق با ایمیل و پیام، امور را پیش برد و به نامه های کاری پاسخ داد که احساس رضایت و مفید بودن را متبارد می‎کند.

قانون کمترین مقاومت که به دلیل وجود معیارهای سخت پایش هنوز پابرجاست، رفتارهای کاری را تقویت می‌کند که ما را به قیمت نرسیدن به رضایت طولانی مدت و تولید ارزش واقعی، از سختی های کوتاه مدت ناشی از تمرکز و برنامه ریزی در امان نگه می‎دارد. بدین ترتیب در اقتصادی که کار عمیق در آن بسیار سودمندتر است این قاعده ما را به سمت کار سطحی سوق می‎دهد.

کثرت مشغله، نمایانگر بهره‎وری

برای استاد دانشگاه شدن باید سختی های بسیاری را پشت سر گذاشت اما خوبی این کار این است که شفافیت دارد. در واقع اینکه عملکردتان خوب است یا بد، فقط در گرو پاسخ به یک سوال ساده است: آیا مقاله ی مهمی چاپ کرده اید؟ خوب برای پاسخ به این سوال از شاخص اچ استفاده می‎کنیم. شاخص اچ، فرمولی است که به نام مبدعش یعنی جرج هیرش نام گذاری شده است و می‎توان از طریق شمارش تعداد مقالات و تعداد دفعات استناد شدن به آن مقالات، میزان تاثیر گذاری محقق در آن رشته را نشان دهد. اما رسیدن به شاخص اچ۴۰ نشانگر قدَر بودن در این رشته است .همین شفافیت باعث می‎شود که قضاوت در مورد رفتارهایی که یک استاد دانشگاه در کارش پیش گرفته یا رفتارهایی را که از آن‎ها دوری کرده آسانتر شود.

مثلا ریچارد فاینمن، فیزیکدان برجسته، در مصاحبه‎ای در مورد روش‎های بهره‎وری‎اش چنین گفت : ((برای انجام کار خوبی در زمینه‎ی فیزیک باید زمان کافی و طولانی در اختیار داشت… به تمرکز زیادی نیاز است…. اگر مشغول مدیریت و سرپرستی مجموعه‎ای باشید نمی‎توانید وقتی برای این کار اختصاص دهید. به همین دلیل راهی برای خودم ساختم: اینکه بگویم من مسئولیت قبول نمی‎کنم. اگر کسی از من بخواهد که عضو کمیته یا جمعی بشوم، جوابِ منفی می‎دهم و می‎گویم که مسئولیتی قبول نمی‎کنم.)) در مثالم از اساتید دانشگاه استفاده کردم چون آن‎ها به نوعی در میان سایر کارکنان دانشی، استثناء هستند و بیشتر آن‌ها به دیگران به وضوح اعلام نمی‎کنند که چقدر کارشان را خوب انجام داده‎اند.

کال نیوپورت می‎گوید: «اگر در هر ساعتی که ایمیل رد و بدل می‎کنید، اگر مدام در جلسات مختلف شرکت کنید، اگر وقتی کسی در پیام رسان‎ها سوالی طرح کرد و بلافاصله به آن جواب می‎دهید، اگر درِ دفتر شما به روی همه باز است و می‎توانند ایده‎های مختلفی در هر زمان برایتان مطرح کنند؛ همه‎ی این رفتارها باعث می‎شود در چشم عموم پر مشغله ظاهر شوید. اگر از این کثرت مشغله‎ها به نوعی برای نشان دادن میزان ارزش و بهره‎وری خود استفاده می‌کنید بنابراین چنین رفتارهایی برای قانع کردن خودتان و دیگران در مورد اینکه در کارتان عملکرد خوبی دارید، رفتارهایی مهم و اساسی هستند.»

البته می‎توان به سادگی با نشان دادن تاثیرات منفی این کثرت مشغله بر نتایج کار، چنین گرایشی را که ربطی به زمانه ی ما ندارد از بین برد. اما پای معیارهای سخت پایش به قضیه باز می‎شود و اجازه‎ی چنین شفافیتی را نمی‎دهد. آمیختگی دو عامل مبهم بودن شغل و نبود معیارهایی برای اندازه‎گیری کارآیی شیوه‎های مختلف باعث بال و پر گرفتن رفتارهایی می‎شود که ممکن است وقتی به عوامل رسیدن به موفقیت در کار روزانه با این شرایط روحی ناخوشایند می‎نگریم مضحک به نظر برسد.

 

آیدا گلشن آرا

برایم مهم است که در فیبز بتوانم به افزایش علم و آگاهی مردمم کمک کنم. همه ما به این دلیل اینجا جمع شده ایم تا بتوانیم مشکلی را برطرف کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.