مهارت های زندگی

قبل از تصمیم به جابجایی شغل جدید موارد زیر را بررسی کنید!

فیبز، نشریه آنلاین مدیریت کسب و کار

blank

شما اگر آدم حرفه ای و با تجربه ای درحرفه تان هستید که پیشنهاد ترفیع دارید یا یک فارغ التحصیل دانشگاه هستید که می خواهید در شهر دیگر شروع به کار کنید، فکر تغییر مکان زندگی و شغل جدید می تواند به طور همزمان هم جذاب و هم وحشتناک باشد. برای اینکه بفهمید جابجایی برای شما مناسب است یا نه، زمانی را اختصاص دهید تا از کارشناسان در این زمینه و افرادی که این مسیر را قبل از شما رفته اند مشورت بگیرید. و همچنین موارد زیر را بررسی کنید:

 

۱- آیا این شغل یا شرکت مناسب است ؟

در اولین فرصت، بطور کامل در مورد کارفرمای آینده خود تحقیق کنید. این می تواند ویران کننده باشد که شما زندگی خود را رها کنید و به شهری دیگر برای کار نقل مکان کنید و در اولین روز کاری با یک کارفرمای مستبد یا با شرکتی که در حال ورشکستگی است روبرو شوید. در مورد سابقه شرکت تحقیق کنید، بررسی کنید که آیا این شرکت پتانسیل رشد دارد و از مزایای جابجایی که در نظر گرفته اند مطلع شوید.

والری استریف مشاور ارشد خدمات حرفه ای گفت: “با استفاده از وب سایت هایی که اطلاعاتی در مورد شرکت ها دارند، و منابع دیگر مانند رسانه های اجتماعی، می توانید در مورد آن شرکت و پیش زمینه آن بررسی کنید، قبل از اینکه موقعیت شغلی جدید را بپذیرید.”

اگر موقعیت شغلی جدید شما مرتبط به شرکت فعلی و کارفرمای فعلی شما است که با آنها کار می کنید، اطمینان پیدا کنید که شرکت جدید و محیط کاری آن برای شما مناسب است. در یک شهر جدید که شما دوستان و آشنایان کمی دارید یا اصلا ندارید، محیط کار بسیار مهم است و زندگی شما را تحت تاثیر قرار می دهد.

همکاران شما در محیط کاری بخش بزرگی از زندگی اجتماعی شما را تشکیل دهند. اگر شما در محل کار احساس راحتی و آرامش داشته باشید و افرادی که با آنها کار می کنید را دوست داشته باشید، این موضوع به طور قابل توجهی به کیفیت زندگی شما کمک می کند و باعث می شود شما احساس بهتری نسبت به شرایط جدید خود داشته باشید و سریع تر خود را با مکان و شغل جدید وفق دهید.

 

۲- بازار کار در مکان جدید چطور است؟

هنگامی که پیشنهاد جابجایی کاری می شود بسیاری از مردم فکر نمی کنند که اگر در مکان جدید بازار کار مناسب وجود نداشته باشد چه کار کنند. باید قبل از جابجایی ، اقتصاد و بازار کار مکان جدید را بررسی کنید. شما باید اطمینان پیدا کنید که تقاضا برای حوزه کاری شما وجود دارد و مهارتهای کاری شما در آن منطقه مورد نیاز است. در اینصورت حتی اگر شما در مکان جدید شغل خود را از دست بدهید، می توانید شغل جدیدی پیدا کنید.

برای جابجایی به مکان جدید شما باید از قبل برنامه ریزی کنید. این برنامه ریزی می تواند شامل آشنایی با بازار کار در محل مورد نظر، بررسی لیست شغل های محلی برای شناخت فرصت های موجود در زمینه کاری خود، شناسایی شرکت های مشابه دیگر در آن منطقه و بدست آوردن اطلاعات در مورد کارفرمایان در آن منطقه باشد.

 

۳- هزینه زندگی چقدر است ؟

قبل از جابجایی، هزینه زندگی بین مکان فعلی و مقصد مورد نظر خود را مقایسه کنید تا تعیین کنید آیا حقوق جدید شما به اندازه کافی هزینه های شما را پوشش خواهد داد. اگر شما مایل نیستید که زندگی فعلی خود را فدای یک کار جدید کنید و اگر شغل جدید زندگی بهتری از زندگی فعلی تان برای شما فراهم نمی کند، شاید بهتر باشد که آن را نپذیرید.

اما اگر تصمیم به جابجایی گرفتید، با تو جه به اینکه مسکن بیشترین هزینه را برای شما دارد، باید هزینه های دیگر مانند مواد غذایی، آب و برق، حمل و نقل، مراقبت های بهداشتی، هزینه های جانبی و مالیات را هم در نظر بگیرید.

 

۴- چگونه کیفیت زندگی شما تحت تاثیر قرار می گیرد؟

شناسایی مواردی که می توانید و مواردی که نمی توانید تحمل کنید، کلیدی برای تصمیم گیری است و اینکه آیا در این مسیر پشیمان نخواهید شد ؟سبک زندگی فعلی خود را ارزیابی کنید و آن جنبه هایی از زندگی تان که بیشترین تاثیر را از جابجایی شما می گیرند شناسایی کنید. برای مثال، اگر شما فردی هستید که به فعالیت های فرهنگی مداوم نیاز دارد، پیشنهاد می کنیم به دنبال یک محیط با دسترسی کافی به کنسرت، سالنهای ورزشی، مراکز تفریحی و مراکز خرید باشید.

برای افرادی که وسیله نقلیه ندارند، عامل تعیین کننده ممکن است دسترسی آسان به وسایل حمل و نقل عمومی باشد. برای یک والدین، امنیت محله و کیفیت مدارس در یک منطقه اولویت اول است. و بعضی دیگر ممکن است از خودشان بپرسند که آیا آنها واقعا خوشحال خواهند شد که در ناحیه ای که در معرض شرایط شدید آب و هوایی مانند زمستان های بسیار طولانی، بارندگی مداوم، گردبادها و یا طوفان ها قرار دارد، زندگی کنند.

 

۵- تغییر مکان چه تاثیری بر خانواده شما می گذارد؟

این مسئله مهمی است که آیا خانواده شما در مورد تغییر مکان برای شغل جدید شما متقاعد شده اند و پشتیبان شما هستند یا خیر؟ با خود و خانواده تان در مورد مشکلاتی که در این مسیر خواهید داشت صادق باشید. در غیر اینصورت به شکست خواهید خورد، اگر آنها برای این تغییر آماده نباشند. شما باید با همسرتان در مورد اینکه این جابجایی چه تغییراتی در زندگی، شغل و روابط شما ایجاد می کند بطور صریح صحبت کنید.

اگر هر دوی شما شاغل هستید باید با هم تصمیم بگیرید که آیا یکی از شما مایل به ترک موقعیت شغلی خود به خاطر دیگری هست یا خیر. و اگر شما فرزندانی دارید، باید به این نکته توجه کنید که آیا آنها می توانند با مدرسه جدید در محیط جدید تطبیق پیدا کنند.

 

۶- آیا شما در محیط جدید پشتیبانی عاطفی خواهید داشت ؟

مورد دیگری که باعث می شود بتوانید بهتر تصمیم بگیرید، این است که جنبه اجتماعی و عاطفی این قضیه چقدر برای شما مهم است. بعضی از مردم مایل هستند به جایی بروند که دوستان و آشنایانی ندارند زیرا آنها لذت می برند که با افراد جدید ارتباط برقرار کنند و دوستان جدیدی پیدا کنند. اما بعضی دیگر ترجیح می دهند با همان جمع دوستان و آشنایان خود در ارتباط باشند.

اگر شما از گروه دوم هستید و این کار شما را از دوستان و خانواده دور می کند، باید بررسی کنید که آیا شما می توانید بدون داشتن پشتیبانی عاطفی در یک مکان جدید زندگی کنید ؟ یا اگر فردی هستید که به راحتی با دیگران ارتباط برقرار نمی کنید و به آنها اعتماد نمی کنید، ممکن است در یک محیط جدید احساس افسردگی و سرخوردگی کنید.

باید مطمئن باشید که دوری از خانواده برایتان قابل تحمل است و خللی در روند زندگی شما ایجاد نمی کند. دوری از خانواده بی شک مهم ترین علت بروز ناراحتی ها و پایین آمدن آستانه تحمل بسیاری از افراد در رویارویی با مشکلات و شرایط جدید است که تبعات آن بر کل زندگی فرد یا خانواده مهاجر و موفقیت آن ها تاثیر می گذارد.

در یک تحقیق، کسانی که بعد از یک جابجایی به شهر خود برگشته بودند، دلیل عدم موفقیت خود در شغل جدید و محیط جدید را تنهایی ذکر کردند. به همین ترتیب، اخیرا نتایج تحقیقات مربوط به جابجایی شرکت Atlas Van Lines نشان می دهد که ۶۹ درصد از کسانی که پیشنهاد جابجایی را رد کرده بودند، به دلیل مسائل خانوادگی و روابط عاطفی بوده است.

 

کیانوش مولودی

برایم مهم است که در فیبز بتوانم به افزایش علم و آگاهی مردمم کمک کنم. همه ما به این دلیل اینجا جمع شده ایم تا بتوانیم مشکلی را برطرف کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.