مالی و اقتصادی

قیمت در سیستم اقتصادی بیانگر چیست؟!

فیبز، نشریه آنلاین مدیریت کسب وکار

blank

قیمت در واقع بیانگر ارزش کالاها و خدمات هستند و از این طریق امکان مبادله آنها میسر می‏‌شود. قیمت‌ها در یک سیستم اقتصادی وظایف متعددی را بر عهده دارند که اهم آنها به شرح زیر است:

 

هدایت مصرف کنندگان

قیمتها وسیله‏‌ای برای جیره‏ بندی کالاها در میان مصرف‏ کنندگان می‏‌باشند با افزایش قیمت، یک کالا به آن مصرف کنندگانی که تمایل و قدرت خرید این کالا در آن قیمت را داشته باشند، اختصاص می‏‌یابد و مصرف کنندگان نهایی از بازار مصرف این کالا خارج می‏‌شوند به عبارت دیگر قیمتها نقش کلیدی در تخصیص کالاها به مصرف کنندگان با توجه به محدودیت بودجه آنها دارد.

ایجاد انگیزه برای تولیدکنندگان

قیمتها به عنوان یک علامت دهنده برای تولیدکنندگان جهت تولید مقدار بیشتر و یا کمتری از کالاها ایفای نقش می‌‏کنند. در واقع معنی عرضه تولیدکنندگان دارای شیب صعودی است.قیمت بالاتر سبب می‏‌شود مقدار بیشتری تولید شود و قیمت پایین‏تر منجر به کاهش تولید آن کالا می‌‏شود.

ایجاد انگیزه جهت سرمایه‏ گذاران

با افزایش قیمتهای کالا، حاشیه سود تولیدکنندگان آن کالا افزایش پیدا می‏‌کند و این امر باعث ایجاد انگیزه در سرمایه‏ گذاران می‌‏شود که به سمت تولید این کالا روی بیاورند و این عمل تا هنگامی که سطح سود این بنگاه‌ها به حد متعارف برسد ادامه می‏‌یابد همچنین کاهش قیمت کالا منجر به کاهش سود برخی از بنگاه‌های تولیدکننده این کالا می‌‏شود و در نتیجه تمایل چندانی به سرمایه ‏گذاری در تولید این کالا وجود نخواهد داشته و شاید برخی از تولیدکنندگان سابق نیز از تولید این کالا صرف نظر کنند.

قیمت و تخصیص منابع اقتصادی

با تغییر قیمتهای کالاها سطح تولید آنها تغییر می‌‏کند که نتیجه این امر، تغییر در سطح به کارگیری عوامل تولید می‌‏باشد. قیمت‌ها در بازار رقابتی نقش مؤثرتری در تصمیم‌گیری برای تخصیص منابع دارند. در واقع منابع کشور به سمت کالا و خدماتی سوق پیدا می‏‌کنند که کشور در تولید آنها دارای مزیت است و از این طریق از منابع موجود در کشور به نحو بهینه‏ ای استفاده خواهد‎ شد. در شرایطی که قیمتها در کشور رقابتی و با اختلال همراه باشند، از منابع موجود به طور کارآمد استفاده نمی‌‏شود.

توزیع درآمد

مکانیزم خودکار قیمت‏های بازار موجب تعیین قیمت برای کالاها و دارایی‏‌های افراد می‌‏شود و در نتیجه درآمد آنان را مشخص می‏‌کند که به تبع آن توزیع درآمد در جامعه تعیین می‏‌گردد. البته تأثیر نظام قیمتها بر توزیع درآمد ضعیف می‌‏باشد.

 

قیمت گذاری استراتژیک

قیمت گذاری استراتژیک بحثی جدید در آمیخته بازاریابی است که تا مدتی پیش در بسیاری از شرکت ها بخش حسابداری مسئول تعیین آن می‌دانستند و این بخش آن را بر پایه هزینه های داخلی و سطح مطلوبی از سود قرار دارد، ولی امروزه با آشکار شدن نقش فوق‌العاده آن در تعیین موفقیت فعالیت بازاریابی، قیمت را بعد از محصول (product) دومین عاملی دانسته اند که بازاریابان باید روی آن نظارت کنند.

قیمت (price) یکی از اجزای چهار گانه آمیخته بازاریابی است.قیمت محصول (کالا ها و خدمات) برابر است با تمام ارزش هایی که مصرف کننده در ازای بهره‌مند شدن از مزایای یک محصول از دست می‌دهد.

همچنین می‌توانیم در یک تعریف ساده‌تر بگوییم مبلغی که برای محصول به حساب شخص و یا سازمان منظور می‌شود.

روش‌های قیمت‌گذاری به سه گروه عمده تقسیم می‌شوند:

روش های قیمت گذاری مبتنی بر تقاضا
روش های قیمت گذاری مبتنی بر هزینه
روش های قیمت گذاری مبتنی بر رقابت

 

 

کیانوش مولودی

برایم مهم است که در فیبز بتوانم به افزایش علم و آگاهی مردمم کمک کنم. همه ما به این دلیل اینجا جمع شده ایم تا بتوانیم مشکلی را برطرف کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *