اگاهی و اطلاعات

لوک اویل بزرگترین شرکت نفتی در روسیه!

فیبز، نشریه آنلاین مدیریت کسب وکار

blank

لوک اویل (lukoil) دومین شرکت بزرگ نفتی، در کشور روسیه است. ظرفیت تولید نفت خام این شرکت در سال ۲۰۱۲ بطور متوسط معادل ۱،۹ میلیون بشکه در روز، اعلام شد. طبق اعلام انجمن مهندسی نفت، مجموع نفت درجای شرکت لوک اویل در حال حاضر بالغ بر ۱۹ میلیارد بشکه برآورد می‌شود، که از نظر مالکیت ذخایر اثبات شده نفت و گاز در میان شرکت‌های غیردولتی، پس از اکسان‌موبیل، دومین شرکت بزرگ نفتی جهان، محسوب می‌شود.
دفتر مرکزی کمپانی لوک‌اویل، در شهر مسکو قرار دارد. اکثریت سهام این شرکت در اختیار واحد علی‌اکبروف می‌باشد. شرکت لوک‌اویل فعالیت‌های نفت و گاز گسترده‌ای، در بیش از ۴۰ کشور جهان دارد.

 

تاریخچه

مپانی لوک‌اویل، در سال ۱۹۹۱ تأسیس شد، زمانی‌که، سه شرکت نفتی دولتی، توسط وزیر سابق نفت شوروی، واگیت آلکپروف با هم ادغام شده و لوک‌اویل را تشکیل دادند.
این شرکت‌ها، عبارت بودند از :

• لانگپاس‌نفته‌گاز (Langepasneftegaz)
• اورای‌نفته‌گاز (Urayneftegaz)
• کوگالیم‌نفته‌گاز (Kogalymneftegaz)

واژه لوک؛ (LUK) از حروف اول نام هر شرکت اقتباس شده‌است. یعنی: حرف ل (L) از ابتدای لانگپاس‌نفته‌گاز (Langepasneftegaz)، حرف و (U) از اورای‌نفته‌گاز (Urayneftegaz) و همچنین حرف ک (K)از کوگالیم‌نفته‌گاز (Kogalymneftegaz) که نام لوک اویل (LUKOil) را تشکیل داده‌اند. آلکپروف معتقد بود، که تنها راه مقابله اقتصادی روس‌ها، با ایالات متحده و ابرشرکت‌های غربی، ساخت شرکت‌هایی مشابه و کُپی از مدل اقتصادی غرب است. وی با این ایده، شرکت نفتی لوک‌اویل را پایه‌گذاری کرد.

این ۳ شرکت، هر یک در بخش جداگانه‌ای از صنعت نفت روسیه، فعالیت می‌کردند، که با ادغام آنها، لوک اویل باید هر سه بخش اکتشاف، پالایش و توزیع را یک‌جا مدیریت می‌کرد، که پایه این نظریه، با سیستم اقتصادی اتحاد جماهیر شوروی سابق، کاملأ متفاوت و حتی متضاد بود.
این شرکت تابه‌حال بیشترین میزان مالیات را به دولت روسیه پرداخت کرده‌است. به عنوان مثال؛ در طول سال مالی ۲۰۱۰، معادل ۳۰،۲ $ میلیارد دلار، مالیات عاید دولت روسیه کرد. لوک‌اویل اولین شرکت روسی بود، که وارد بازار بورس لندن شد. همچنین در سال ۱۹۹۴، این شرکت از اولین کمپانی‌هایی بود، که شروع به عرضه بخشی از سهام خود، در بازار تازه تأسیس بورس مسکو، نمود.

در ماه آوریل سال ۲۰۱۳ شرکت لوک اویل با مدیران شرکت هس کورپوریشن، برای خریداری تأسیسات و دارایی‌های مستقر در روسیه این شرکت، به توافق رسید که در پی آن، شعبه هس کورپوریشن روسیه با ارزش ۲٫۰۵ میلیارد دلار، به شرکت لوک اویل واگذار شد.

 

اکتشاف و تولید

لوک‌اویل بلافاصله پس از تأسیس، با توجه به تخصص و نیروی‌کاری، که از سه شرکت کهنه‌کار تشکیل‌دهنده، به این کمپانی تزریق شده‌بود؛ شروع به فعالیت در حوزه اکتشاف و تولید نفت خام و گاز طبیعی، در کشور روسیه و کمی بعد، در کشور اوکراین نمود. میزان رشد و پیشرفت در این شرکت، به‌گونه‌ای پیش رفت، که تا سال ۲۰۰۸، در ۳۰ کشور جهان، دارای پروژه‌های گسترده بالادستی بود. کشورهایی که شرکت نفتی لوک‌اویل در محدوده جغرافیایی آن‌ها، به صورت عمده فعالیت می‌نماید، عبارتند از :

جمهوری آذربایجان
بلژیک
بلغارستان
کلمبیا
مصر
قزاقستان
ایران
عراق
عربستان سعودی
ازبکستان
ونزوئلا

ذخایر

در ژانویه ۲۰۰۹، این شرکت مالک ۱۴٫۵ میلیارد بشکه ذخایر نفت خام و معادل ۲۹٫۳ تریلیون فوت مکعب ذخایر گاز طبیعی بوده‌است. طبق اعلام انجمن مهندسی نفت، مجموع نفت درجای شرکت لوک اویل تا سال ۲۰۱۳ به میزان ۱۹ میلیارد بشکه افزایش داشته‌است، که از نظر مالکیت ذخایر اثبات شده نفت و گاز در میان شرکت‌های نفتی غیردولتی، پس از اکسان‌موبیل، دومین شرکت بزرگ نفتی جهان، محسوب می‌شود.

 

سهامداران عمده

مدیران ارشد شرکت لوک‌اویل، ۵۱٪ درصد از سهام لوک‌اویل را، در کنترل خود دارند و در حدود ۲۰٪ درصد از سهام این شرکت، متعلق به کمپانی آمریکایی کونوکو فیلیپس است. بقیه سهام آن نیز، به صورت سهام شناور می‌باشد. موسس، مدیرعامل و نایب رئیس هیئت مدیره شرکت لوک‌اویل، واحد علی‌اکبروف است. اعضای هیئت مدیره لوک‌اویل، در تاریخ ۲۸ ژوئن ۲۰۰۵ انتخاب شدند. درحال‌حاضر، “والری گرایفر”، رییس هیئت مدیره شرکت لوک‌اویل می‌باشد.

 

 

منبع
ویکی پدیا

کیانوش مولودی

برایم مهم است که در فیبز بتوانم به افزایش علم و آگاهی مردمم کمک کنم. همه ما به این دلیل اینجا جمع شده ایم تا بتوانیم مشکلی را برطرف کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.