اگاهی و اطلاعات

مارک زاکربرگ ، بنیانگذار فیسبوک بزرگترین شبکه اجتماعی !

فیبز، نشریه آنلاین مدیریت کسب و کار

blank

مارک زاکربرگ ، متولد ۱۴ می ۱۹۸۴ در نیویورک، وبسایت شبکه اجتماعی  فیسبوک را از اتاق خوابگاه کالج خود، تاسیس کرد. مارک زاکربرگ از پدری دندانپزشک و مادری روانشناس به دنیا آمد. زاکربرگ از دوران مدرسه به کامپیوتر و برنامه نویسی علاقمند شد.

هنگامی که او حدود ۱۲ سال داشت، از Atari BASIC برای ایجاد یک برنامه پیامرسانی به نام Zucknet استفاده کرد. پدرش از این برنامه در دفتر دندانپزشکی خود استفاده کرد، به طوری که منشی او می توانست بدون صدا زدن او را از یک بیمار جدید مطلع کند.

بعدها پدر و مادرش یک معلم خصوصی به نام newman را استخدام کردند تا هفته ای یک بار در زمینه کامپیوتری با او کار کند. او همچنین بازی های کامپیوتری برای سرگرمی ایجاد می کرد که خود مارک می گوید: من دوستان نقاش زیادی داشتم که از نقاشی که آنها می کشیدند بازی های جدید می ساختم.

 

دوران دانشگاه:

مارک زاکربرگ در دانشگاه هاروارد در رشته علوم کامپیوتر شروع به تحصیل کرد. در سال دوم حضورش در هاروارد به چهره معروف برنامه‌نویسی دانشگاه تبدیل‌ شده بود. او برنامه‌ای دانشگاهی به نام CourseMatch  نوشته بود که به دانشجویان کمک می‌کرد در مورد انتخاب واحد خود با توجه به انتخاب‌های کاربران دیگر تصمیم‌گیری کنند و همچنین گروه‌های مطالعاتی تشکیل دهند.

 

راه اندازی فیسبوک:

در ۴ فوریه سال ۲۰۰۴ مارک زاکربرگ برنامه‌نویسی وب‌سایت جدیدی را با دامنه thefacebook.com شروع کرد. چهار نفر از دوستانش ( ادواردو ساورین، اندرو مک کالم، کریس هیوز و داستین موسکوویتز ) او را در این کار همراهی می‌کردند. این وب‌سایت در ابتدا برای دانشگاه هاروارد طراحی شد؛ اما مدتی بعد در کالج‌ها و دانشگاه‌های دیگر هم توسعه یافت.

پروژه اجتماعی آن‌ها خیلی سریع رشد کرد و مارک تصمیم گرفت دانشگاه را ترک کند و تمام‌وقت خود را به این وب‌سایت اختصاص دهد. در این زمان فیس‌بوک به روی تمامی دانشجویان باز شد. در نهایت این پروژه دانشجویی تبدیل به بزرگترین شبکه اجتماعی به نام فیسبوک شد.

فیسبوک به سرعت گسترش یافت به طوری که در سال ۲۰۱۲ تعداد کاربران فیسبوک بالغ بر یک میلیارد نفر بود. در حال حاضر این رقم متجاوز از ۱٫۵ میلیارد نفر می‌باشد. در سال ۲۰۰۸، مجله forbes او را جوانترین میلیاردر که ثروتش را شخصاً کسب کرده معرفی کرد و ثروت او را ۱٬۵ میلیارد دلار تخمین زده‌است هم اکنون سایت forbes ، دارایی‌های وی را ۶۸ میلیارد دلار اعلام کرده‌است واز این لحاظ پنجمین شخص ثروتمند در جهان است .

 

مجله تایم مارک زاکربرگ را به عنوان شخصیت سال ۲۰۱۰ انتخاب کرده‌است. بیشتر از ۷۷ میلیون نفر در شبکه اجتماعی فیس‌بوک صفحه او را دنبال می‌کنند. با تمام این تفاسیر، مارک زاکربرگ بسیار مرد فروتن و متواضعی است و هر از چندگاهی به میان مردم و کارکنان خود می‌رود تا با آن‌ها از نزدیک ارتباط برقرار کند.

در سال ۲۰۱۰ فیلمی با عنوان شبکهٔ اجتماعی به کارگردانی دیوید فینچر در مورد مارک زاکربرگ و فیس‌بوک ساخته شد. این فیلم که براساس کتاب میلیاردرهای تصادفی نوشتهٔ بن مزریک تهیه شده، به نحوهٔ شکل‌گیری و تأسیس فیس‌بوک و مسائل و کشمکشهای پیرامون آن می‌پردازد. قابل ذکر است که نه مارک زاکربرگ و نه هیچ‌کدام از شرکای نزدیک وی در تهیه و ساخت این فیلم همکاری نداشته‌اند.

 

آیدا گلشن آرا

برایم مهم است که در فیبز بتوانم به افزایش علم و آگاهی مردمم کمک کنم. همه ما به این دلیل اینجا جمع شده ایم تا بتوانیم مشکلی را برطرف کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.