رشد و توسعه فردی

مدیریت موفق کلاس درس چگونه امکان پذیر است؟ (بخش اول)

فیبز، نشریه آنلاین مدیریت کسب و کار

blank

اگر بخواهیم به طور موثر کلاس های درس را مدیریت کنیم، باید بتوانیم طیف وسیعی از متغیرها را مدیریت کنیم. این بطور کلی شامل نحوه سازماندهی فضای کلاس است که شامل چندین مورد می شود: اینکه چگونه زمان کلاس را مدیریت کنیم و آیا دانش آموزان در کلاس فعالیت دارند یا نه .

یک معلم همینطور باید به نحوه ظاهر شدن خود در کلاس و ارتباط برقرار کردن با دانش آموزان توجه داشته باشد. حضور فیزیکی معلم می تواند نقش مهمی در مدیریت در محیط کلاس درس داشته باشد و این فقط ظاهر فرد نیست. طرز راه رفتن و ایستادن، و حرکات فیزیکی که در هنگام آموزش انجام می‌دهیم، می تواند تاثیر قابل توجهی بر مدیریت کلاس داشته باشد. مهم‌تر از همه این است که چگونه می‌توانیم به آنچه که در کلاس اتفاق می‌افتد پاسخ درست دهیم، که این نشان می‌دهد که ما از آنچه در کلاس در حال وقوع است آگاهیم.

مسایل دیگری هم وجود دارند که به مربوط به ظاهر، شخصیت و یا سبک معلم نیست ولی تاثیر مستقیمی روی درک دانش آموزان از ما دارد. به عنوان مثال تصمیم گیری درباره نزدیک بودن به دانش آموزان زمانی که با آنها کار می کنیم، مسئله ای مهم است. بعضی از دانش آموزان اگر معلم آنها ایستاده یا نشسته نزدیک به آنها باشد ناراحت و معذب هستند ولی برای بعضی دانش آموزان، فاصله یک نشانه ی سردی است. معلمان باید در این مورد آگاه باشند و واکنش دانش آموزان را ارزیابی کنند و در صورت لزوم رفتار خود را تغییر دهند.

برخی از معلمان تمایل دارند بیشتر وقت خود را در یک مکان صرف کنند مثلا در جلوی کلاس، یا در طرفین و یا در وسط کلاس. و بعضی دیگر از معلمان زمان زیادی را صرف راه رفتن از یک طرف به طرف دیگر می کنند و یا در حال حرکت به سمت بالا و پایین صندلی ها هستند. اگر چه این، تا حدی موضوع شخصی است، اما لازم به ذکر است که معلمان بی حرکت می‌توانند دانش آموزان را خسته کنند، در حالی که معلمانی که دائما در حال حرکت هستند باعث می‌شوند دانش‌آموزان مانند تماشاگران تنیس، دایم سر خود را از یک طرف به طرف دیگر حرکت دهند و این‌کار باعث می‌شود آنها خسته شوند.

معلمان موفق تا حدی در اطراف کلاس درس حرکت می‌کنند تا بتوانند علاقه‌ی دانشجویان خود را حفظ کنند. معلم باید از آنچه که دانش‌آموزان انجام می‌دهند آگاهی داشته باشد و در صورت امکان، احساسات آنها را بشناسد و از آنچه که در سر دانش‌آموزان اتفاق می افتد، آگاه باشد. تقریبا غیرممکن است که به دانش‌آموزان کمک کنیم تا زبان را در یک محیط کلاس درس یاد بگیرند، بدون اینکه با آنها ارتباط برقرار کنیم.

مسئولیت اولیه معلم توانایی واکنش است! این بدان معنی است که معلم باید قادر به درک موفقیت و شکست و آنچه که در کلاس درس رخ می‌دهد، باشد و برای پاسخ دادن به آنها به اندازه کافی انعطاف‌پذیر باشد. به این ترتیب، تنها آموزش دانش‌آموزان مهم نیست. ما همچنین نیاز داریم به منظور تلاش برای سنجش موفقیت، رفتار خود و اینکه چگونه دانش‌آموزان ما را می بینند، را ارزیابی کنیم.

بنابراین، مهم است در نظر بگیریم که شخصیت و رفتار فیزیکی ما چه نوع تاثیری بر دانش‌آموزان دارد تا بتوانیم به گونه‌ای رفتار کنیم که برای دانش‌آموزانی که به آنها آموزش می‌دهیم مناسب باشد و رابطه‌ای را که می‌خواهیم با آنها ایجاد کنیم. اگر ما می‌خواهیم یک کلاس را به طور موثر مدیریت کنیم، چنین ارتباطاتی بسیار مهم است و باید مورد توجه قرار گیرد.

 

 

مدیریت موفق کلاس درس چگونه امکان پذیر است؟(بخش دوم)

کیانوش مولودی

برایم مهم است که در فیبز بتوانم به افزایش علم و آگاهی مردمم کمک کنم. همه ما به این دلیل اینجا جمع شده ایم تا بتوانیم مشکلی را برطرف کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.