رشد و توسعه فردی

مدیریت موفق کلاس درس چگونه امکان پذیر است؟ (بخش دوم)

فیبز، نشریه آنلاین مدیریت کسب و کار

blank

در ادامه مبحث قبلی مدیریت موفق کلاس درس در فیبز با ما همراه باشید.

شاید مهمترین ابزار ما معلمان صدای ما باشد. چگونه باید صحبت کنیم و صدای ما چه تاثیری بر کلاس دارد. در این مورد، سه موضوع وجود دارد که باید به آن توجه کرد: رسا بودن صدا . معلمان باید اطمینان داشته باشند که دانش آموزانی که در عقب کلاس هستند می‌توانند مانند کسانی که در جلوی کلاس هستند صدای او را بشنوند. فریاد کشیدن همیشه ناخوشایند است. معلمان مجبور نیستند فریاد بزنند تا قابل شنیدن باشند. وضوح صدا مهم‌تر از بلندی صدا است.

صحبت کردن بیش از حد نرم و یا خشن هر دو آزاردهنده و غیرمفید برای دانش آموزان است. مهم است که معلمان با توجه به نوع درس و نوع فعالیت، کیفیت صدای خود را تغییر دهند. نوع صوتی که ما برای دادن دستورالعمل و یا معرفی یک فعالیت جدید استفاده می کنیم متفاوت از صدایی است که برای گفتگو یا تبادل اطلاعات مناسب است. در یک وضعیت خاص، آموزگاران اغلب زمانی از صداهای بسیار بلند استفاده می کنند که می‌خواهند دانش آموزان آرام باشند یا کار را متوقف کنند و به آنها گوش کنند.

شیوه ای که معلمان با دانش آموزان صحبت می‌کنند و با آنها تعامل می‌کنند یکی از مهارت‌های مهم معلم است، اما نیازی به تخصص فنی ندارد. یک گروه از افرادی که ظاهرا به راحتی زبان خود را با مخاطبان خود سازگار می‌کنند، والدین هستند وقتی با کودکانشان صحبت می‌کنند. آنها از لحن اقرار آمیز استفاده می‌کنند و با پیچیدگی کمتری نسبت به صحبت کردن با بزرگسالان، با کودکانشان صحبت می‌کنند.

واژگان آنها به طور کلی محدودتر است، آنها برای ایجاد ارتباط از تماس چشمی و تماس فیزیکی استفاده می‌کنند. آنها عموما این کار را ناخودآگاه انجام می‌دهند. گرچه رابطه معلم و دانش آموز همانند رابطه والدین و فرزند نیست،اما این توانایی مهارتی است که بین معلمان و والدین مشترک است.

معلمان همچنین از حرکات فیزیکی استفاده می‌کنند مثلا خراشیدن سر برای نشان دادن پریشانی یا اشاره به پشت شانه‌ها برای نشان دادن چیزهایی که در زمان گذشته استفاده می کنند. آنها از علامت چهره نیز برای نشان دادن احساسات مانند شادی و غم استفاده می‌کنند.

بیش از حد صحبت کردن معلم در کلاس نامناسب است، زیرا احتمال کمتری برای دانش آموزان وجود دارد تا زبان خود را تمرین کنند و این دانش آموزان هستند که نیاز به تمرین صحبت کردن دارند. به همین علت، یک معلم خوب سعی می‌کند دانش آموزان را به بیشتر صحبت کردن در کلاس تشویق کند.

وقتی وارد کلاس می‌شویم، باید درس را به نحوی شروع کنیم که علاقه‌ی دانش آموزان به آن مشغول شود و در زمان مناسب ، ما به دانشجویان می‌گوییم که چه کارهایی انجام دهند و با آنها در مورد آنچه که آنها می‌توانند انجام دهند، بحث می‌کنیم.

دانش آموزان در یک کلاس می‌توانند در گروه‌ها، به صورت جفت یا جداگانه کار کنند. کار گروهی در آموزش زبان محبوب بوده و دارای مزایای فراوانی است زیرا همکاری را تقویت می کنند و دانش آموزان برای انجام یک کار با هم همکاری می‌کنند. از طرفی دیگر فرصت بیشتری برای آزمایش کردن سطح زبان خود پیدا می‌کنند . بطور کلی دانش آموزان تمایل دارند بیشتر در کارهای گروهی شرکت کنند.

 

 

مدیریت موفق کلاس درس چگونه امکان پذیر است؟(بخش اول)

کیانوش مولودی

برایم مهم است که در فیبز بتوانم به افزایش علم و آگاهی مردمم کمک کنم. همه ما به این دلیل اینجا جمع شده ایم تا بتوانیم مشکلی را برطرف کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.