توانمندی مدیریتی

مقتضیات شغلی و هوش حسی چیست؟

فیبز، نشریه آنلاین مدیریت کسب وکار

blank

– به عقیده دانیل گلمن ( Daniel Golman ) روانشناس آمریکایی و نویسنده کتابهای هوش عاطفی ( هوش هیجانی ) و هوش اجتماعی، هوش حسی عبارتست از: قابلیت تشخیص احساسات خود و احساسات دیگران، برای انگیزش خود، و برای اداره خوب عواطف و احساسات در خودمان و در روابطمان.

– برای شروع بررسی کنید آیا آن کارمند دردسرساز در شغل غلطی قرار دارد یا نه؟ آیا آن شخص برای نقشی که در آن مشغول است، به لحاظ شخصیتی جور نیست؟ مثلا، شما اغلب کسی را می بینید که درونگرا و تنهاست و شاید از نوع افرادی باشد که شم بسیار قوی دارد و به لحاظ اداری کار را تا آخر دنبال نمی کند.

– در حال حاضر از آنها انتظار می رود آن نوع کار را انجام دهند. این نوع عدم تطابق بیشتر زمانی اتفاق می افتد که افراد ماهر از نظر فنی، به نقش های مدیریتی ارتقای شغلی می یابند. اگر مساله این است، به سرعت برای آدم های بد اخلاق خود کلاسهای آموزش مدیریت برگزار کنید یا آنها را به مشاغلی انتقال دهید که از مهارتهایشان بهتر استفاده می کنند.

– بعضی از پست ها می طلبد که شخص بد قلق باشد. چه باید کرد؟ با آن کنار بیایید. قبول کنید که بد قلق بودن بخشی از چیزی است که شما از چنین افرادی درخواست انجامش را دارید. آنها را قبل از آنکه خود را از پای در آورند و کار را رها کنند، جا به جا کنید. فعالیت و پویایی گروه را ارزشیابی کنید، چرا که ممکن است خود گروه علت همه گرفتاری ها باشد.

– افرادی که از هوش حسی بالایی برخوردارند می توانند با کارمندان دردسر ساز خود با سهولت بیشتری سروکله بزنند و می توانند از تبدیل خود به کارمندان دردسرساز اجتناب کنند. هوش احساسی با آموزش قابل افزایش می باشد. افراد بد قلق از نظر خود آگاهی بسیار ضعیف هستند. اگر آنها را از تاثیری که دارند آگاه سازند، در آن صورت اغلب تغییر خواهند کرد.

 

کیانوش مولودی

برایم مهم است که در فیبز بتوانم به افزایش علم و آگاهی مردمم کمک کنم. همه ما به این دلیل اینجا جمع شده ایم تا بتوانیم مشکلی را برطرف کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.