مدیریت و رهبری

منابع در سازمان چیست؟

فیبز، نشریه آنلاین مدیریت کسب و کار

blank

منابع در سازمان چیست؟ پیش از این پست در فیبز ماهیت یک رهبر در سازمان را فرا گرفتیم، اگر به عنوان یک یادآوری کوتاه بخواهیم کار رهبران را شرح دهیم میگوییم که رهبران فن تغییر درسازمان را بر عهده دارند. اما رهبران درسازمان چگونه فرآیند تغییر را جلو خواهند برد! راهکار و راهبرد رهبران درسازمان چکونه است و چگونه این راه را به پیش خواهند برد! آیا رهبران روش های مورد خاص خود را دارند و یا از تفکر خواصی تابعیت میکنند!
خب پیش از آنکه بحث را حجیم تر بکنیم لازم به این است که روال همیشگی فیبز را به اجرا بگذاریم ! به این سوال برخواهیم گشت که رهبران از چه چیزی استفاده خواهند کرد ! یکی از وسایل مورد نظر رهبران در سازمان منابع است، اما منابع چیست!؟

 

منابع در سازمان چیست ؟

منابع عبارت از سرمایه سازمان میباشد که شامل منابع ذیل میگردد :
• منابع فزیکی
• منابع مالی
• منابع انسانی
• منابع نامحسوس

 

منابع فیزیکی:

منابع فیزیکی درسازمان دقیقا عکس منابع نامحسوس میباشد. رهبران در سازمان از هر وسیله فیزیکی که بتوان فرایند تغییر و رشد در کسب و کار را توسعه دهد استفاده خواهند کرد. منابع فیزیکی به طور مثال شامل تجهیزات و سرور های کامپیوتر، تجهیزات عملیاتی و نمونه هایی امثال موارد ذکر شده می باشد.

منابع مالی:

منابع مالی رادر سازمان همانند خون در بدن تصور میکنند، به طرز شگفت آوری منابع مالی درسازمان مهم میباشد زیرا مهمترین سیاست گذاری ها و برنامه ریزی های استراتژیک در سازمان وابسته به منابع مالی میباشد. منابع مالی تنها شامل قدرت و توان خزانه داری و حساب های بانکی نمیباشد. حتی فرصت دریافت یک وام به سازمان را نیز جزیی از منابع مالی به حساب می آورند.

منابع انسانی:

در چینش و طراحی ساختار در سازمان، منابع انسانی نقش های مهمی را ایفا میکنند زیرا نیروی انجام کار در سازمان اگر به دست ماشین نباشد قطعا به دست منابع انسانی خواهد بود. از این رو در دنیای تجارت امروزی منابع انسانی دیگر به صورت یدی فعالیت نمی کنند حتی یک ذهن خلاق کارمندمان نیز یک منبع انسانی مهم به شمار خواهد رفت.

منابع نا محسوس:

منابع نامحسوس درسازمان از پیچیدگی خاصی برخوردار است. اگر در علم بازاریابی با تبلیغات نامحسوس آشنایی داشته باشید خواهید دید که تبلیغات نامحسوس نظاره گری بیننده نسبت به دیدن یک برند در شرایط مختلف می باشد. منابع نا محسوس شامل مواردی غیر مستقیم درسازمان ما خواهد شد که عکس منابع فیزیکی ما هستند. اگر شما در سازمانتان از یک منبع برق استفاده میکنید که به صورت پلکانی برای شما مبالغ را محاسبه نمی کند میتوان آن را یک منبع نا محسوس دانست.

 

کیانوش مولودی

برایم مهم است که در فیبز بتوانم به افزایش علم و آگاهی مردمم کمک کنم. همه ما به این دلیل اینجا جمع شده ایم تا بتوانیم مشکلی را برطرف کنیم.

‫3 دیدگاه ها

  1. سلام ممنون بابت مقاله خوبتون.در منابع مالی نوشته شده شمال قدرت وتوان خزانه داری آیا اشتباه تایپی هست یا معنی خاصی دارد.

    1. سلام. خیلی ممنونم
      کلمه مورد نظر شامل هستش و اشتباه تایپی بنده بوده که به صورت شمال نوشته شده. بابت این مسئله عذر خواهی میکنم. موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.