مهارت های ارتباطی

مهم‎ترین قانون یک گفت‎وگو خوب !

مروری بر هنر گفت‌وگو از دبرا فاین

blank
مهم‎ترین قانون یک گفت‎وگو خوب به زبان آوردن نام افراد است

دانستن و به زبان آوردن نام افراد را می‌توان به عبارتی، مهم‌ترین قانون یک گفت‎وگو خوب دانست؛ بنابراین در زمان آشنایی، حواس‌تان به رعایت این قانون باشد. موقعی که کسی خود را معرفی کرد، در جواب او نامش را تکرار کنید مثلا: از آشنایی شما بسیار خوشحالم، سارا. برای این که مطمئن شوید نام طرف مقابل را فراموش نخواهید کرد، نامش را مداوم تکرار کنید. استفاده از اسم دیگران در گفت‌وگوها نشانه‌ی‌ علاقه‌ی شما به آن‌هاست و به آن‌ها احساس خاصی دست می‌دهد. اگر در طول معرفی، حواس‌تان پرت شد و نام طرف مقابل را فراموش کردید، به مشکل خود اعتراف کنید. سعی نکنید که تا آخر گفت‌وگو پیش بروید و وانمود کنید که اسم او را می‌دانید. اگر از طرف مقابل بخواهید نام خود را تکرار کند بسیار بهتر از آن است که وانمود کنید نام او را می‎دانید. هرگز چنین وانمود نکنید.

حتی در مواردی که مثلا در یک مهمانی به یک آشنا برمی‌خورید که نام او را به خاطر نمی‌آورید، باز هم همین قاعده را رعایت کنید. بگویید خیلی متاسفم نام شما را به خاطر نمی‌آورم. وقتی چنین جراتی به خرج می‌دهید، احتمال به وجود آمدن وضعیتی بغرنج را از بین می‌برید. مثلا فکر کنید نام مشتری خود را از یاد برده‎اید و به روی خود نمی‌آورید، در همین هنگام رئیس‌تان از راه می‎رسد؛ چطور می‌خواهید آن دو را به یکدیگر معرفی کنید؟ هرگز تقاضای‌تان از طرف مقابل برای تکرار اسمش را به تعویق نیندازید و بدون دانستن اسم او گفت‎وگو را ادامه ندهید، وگرنه پشیمان می‌شوید. اگر به دلیل این که نام کسی را نمی‌دانید او را نادیده بگیرید؛ تنها نتیجه‌ای که می‌گیرید این است که به خطای خود گستاخی را نیز افزوده‌اید.

معمولا کسانی که نام خارجی یا عجیبی دارند بیش از بقیه‌ی مردم با کم‌محلی دیگران مواجه می‌شوند. مطمئن شوید اسم هر کسی را با تلفظ صحیح آن یاد گرفته‌اید،حتی اگر از طرف مقابل بخواهید نام خود را چند بار تکرار کند. اگر اسم کسی را به این بهانه که دشوار است غلط یاد بگیرید و تکرار کنید، در واقع برای طرف مقابل حاوی این پیام است که برای او ارزش چندانی قائل نیستید که به خاطرش خود را به زحمت بیندازید.

هرگز اسم کسی را مخفف نکنید

اگر یکی از همکاران‌تان خود را «مایکل» معرفی می‌کند، شما نباید او را «مایک» صدا کنید. اگر قرار بود چنین باشد او خود را «مایک» معرفی می‌کرد. اگرکسی اسمی دارد که تلفظ آن دشوار است، تلاش کنید تا آن را درست ادا کنید. هرگز بدون اجازه‌ی کسی اسم او را مخفف نکنید. در غیر این صورت فرصت ایجاد یک گفت‎وگو خوب را از دست خواهید داد.

خودتان پیش‌قدم شوید و اسم‌تان را بگویید

وقتی با کسی ملاقات می‌کنید، حتی اگر قبلا با هم آشنا شده‌اید و  فکر می‌کنید طرف مقابل نام شما را می‌داند، باز هم گفتن نام‌تان به دیگران بسیار مهم است. این کار را یک جور حرکت خیرخواهانه تلقی کنید؛ با بیان اسم خود، طرف مقابل را از مخمصه‌ی به یاد آوردن آن نجات داده‌اید. اگر طرف مقابل نام شما را فراموش کرده است و نمی‌خواهد به روی خودش بیاورد، با این کار شما، دیگر مجبور نیست به این بازی ادامه دهد و وقت مکالمه را بیهوده صرف تلاش برای یادآوری نام شما کند. هرگز فرض را بر این نگذارید که اگر کسی گهگاه شما رامی‌بیند، نام شما را هم به یاد داشته باشد، مخصوصا وقتی که شما را خارج از شرایط همیشگی دیدارتان می‌بیند.

 

آیدا گلشن آرا

برایم مهم است که در فیبز بتوانم به افزایش علم و آگاهی مردمم کمک کنم. همه ما به این دلیل اینجا جمع شده ایم تا بتوانیم مشکلی را برطرف کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.