منابع انسانی

مهم ترین نقش مدیران منابع انسانی چیست؟

فیبز، نشریه آنلاین مدیریت کسب وکار

blank

اشتیاق شغلی یکی از مهمترین نقش مدیران منابع انسانی در همه سازمانهاست. بدون تردید مشتاق کردن پرسنل وظیفه تمامی مدیران سازمان است و تنها یک دپارتمان و یا یک مدیریت نمیتواند آنرا در سازمان ایجاد کند. اما از آنجایی که بهبود این پارامتر اثر ویژه ای بر رضایت و ماندگاری نیروی انسانی و کارایی و بهبود عملکرد سازمان دارد، مدیران منابع انسانی میتوانند نقش خود را در مسیر بهبود آن شناخته و ایفا کنند.

 

– کارمندان را با خبرگان سازمانی پیوند دهید.

این خبرگان میتوانند نیروی انسانی را در مسیر توسعه شغلی خود راهنمایی کنند، فرهنگ محیط کار را بهبود دهند، افراد را به لحاظ احساسی حمایت کنند و انگیزه بخش باشند. اگرچه یافتن چنین افرادی خود میتواند چالشی بزرگ باشد. امروزه ابزارهای زیادی وجود دارد که کمک میکند تا افراد در گروههای مختلف و با توانمندیهای متفاوت گردهم آمده و از مجموعه اطلاعات و مهارت های خود بهره گیرند. این گروهها کمک میکند تا بتوان افراد مستعد مربی گری را یافت.

 

-به کارمندان کمک کند تا فراتر از وظایف روزمره خود عمل کنند.

اشتیاق زمانی رخ میدهد که فرد احساس میکند فرصت هایی برای برخاستن و پیش رفتن دارد. به نیروی انسانی کمک کنید تا در فعالیتهایی به جز مسئولیت ها خود مشارکت کنند. میتوان یک بانک اطلاعاتی از افراد و قابلیت ها و توانایی های آنها گردآوری کرد و در مواقع خاص از آنها بهره برد.

 

-برای اشتیاق شغلی بیشتر زمان کار را انعطاف پذیر کنید.

امروزه تعداد زیادی از افراد تمایل دارند تا بتوانند در زمانهای مختلف به مسایل مربوط به زندگی شخصی و خانوادگی خود رسیدگی کنند. دادن این امکان به افراد میتواند اثر قابل توجهی بر تمایل آنها برای فعالیت فراتر از شغل و اشتیاق شغلی داشته باشد. امروزه امکانات و ابزارهای تکنولوژیک متفاوتی وجود دارد که میتواند در خدمت دورکاری و یا ساعات کاری منعطف باشد.

 

-یک کانال ارتباطی در سازمان ایجاد کنید.

آدمها احساس بی انگیزگی میکنند زمانی که احساس کنند آخرین فردی هستند که در مورد موضوعی خبردار میشوند. شرایطی ایجاد کنید که افراد به سهولت به اطلاعات مربوط به کارشان و اطلاعات عمومی شرکت مانند اهداف استراتژیک، تغییرات حقوق و مزایا و مانند آن دسترسی داشته باشند. کانال و یا نرم افزار ارتباطی خود را برای کاربرد توسط نیروی انسانی خود طراحی کنید. تحقیقات ثابت کرده است هر چه افراد اطلاعات بیشتری داشته باشند بیشتر مشتاق کارشان میشوند چون به سازمان و رهبرانشان اعتماد میکنند.

 

-با گزارش دهی کامل تر و بیشتر نشان دهید که دپارتمان منابع انسانی به کسب و کار سازمان متصل است.

منابع انسانی شریک استراتژیک یک سازمان است. با گزارش ها و تحلیل های دقیق ارتباط میان فرآیندهای انسانی و نتایج نهایی سازمان را نشان دهید. دسترسی به گزارش ها، سنجه ها و مانند آن و مقایسه با سایر بخش های سازمان میتواند بصورت مستمر به کارمندان بازخورد داده و به آنها نشان دهد که کار روزمره آنها چگونه به نتایج سازمان منجر میشود و برای افراد انگیزه بیافریند.

 

-در مورد پرداخت ها سیستم مناسبی طراحی کنید.

میدانید که حقوق برای همه افراد مهم است و میتواند نقش قابل توجهی در بهبود انگیزه و همچنین اشتیاق شغلی افراد داشته باشد. دقت و زمان بندی مناسب در محاسبات و پرداخت ها میتواند احساس مثبت ماندگاری ایجاد کند.

 

 

کیانوش مولودی

برایم مهم است که در فیبز بتوانم به افزایش علم و آگاهی مردمم کمک کنم. همه ما به این دلیل اینجا جمع شده ایم تا بتوانیم مشکلی را برطرف کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.