موفقیت و انگیزه

نقشه راه شما، همان هدف ‌هایتان است!

مروری بر بهترین سال زندگی تو از دارن هاردی

blank

نقشه راه شما، همان هدف ‌هایتان است !…. دارن هاردی با انسان های موفق زیادی مصاحبه کرده است او صفت مشترک بین % ۱۰۰ از افرادموفق را دو چیز می‌داند:

۱- تعهد خستگی ناپذیر به یادگیری.

۲- اهدافی که به شکل واضح نوشته شده اند و برنامه های مشخصی برای رسیدن به آنها وجود دارد.

حال یک سوال؛ اگر می دانستید با چند ساعت وقت گذاشتن، می توانید نتایجی را که در زندگی می‌گیرید، نسبت به بقیه همکاران و رقبایتان ده برابر کنید و با نوشتن اهدافتان روی کاغذ، می‌توانید دستاوردهایتان را ده برابر کنید؛ این کار را می‌کردید؟ بنظرتان ارزشش را داشت؟ جواب ساده است، ولی شنیدن کی بود مانند دیدن. باید امتحان کنید تا به قدرت این کار پی ببرید. بگذارید مزیت هایی را توضیح بدهم که اهداف مشخص شده، برایتان دارد.

  • افزایش سرعت:
    برایتان یک مثال می آوریم که به شما نشان می‌دهد هدف‌ها چگونه به شما جهت و سرعت می دهند؛ سه پسر که مشغول کوهنوردی بودند، به زمین می رسند. آنها یک مسابقه گذاشتند که ببینند چه کسی می‌تواند در یک خط مستقیم حرکت کند. دونفر اول، هرقدم را بررسی می کردند و با دقت، هرقدم را جلوی قدم قبلی می گذاشتند. وقتی به مسیر نگاه می کنند متوجه می شوند که یا زیگ زاگ رفته اند، یا به یک سمت خم شده اند. پسر سوم یک مسیر کاملا مستقیم را طی می‌کند. تازه، خیلی هم سریعتر. چگونه این کار را کرده است؟ تمرکزش را روی یک درخت در دوردست جمع کرده و به سادگی به سمت آن حرکت کرده است.

در حالی که اغلب مردم روی کاری که می کنند یا جایی که می‌خواهند بروند، به صورت روزانه تمرکز می کنند؛ فقط وقتی شما اهدافی داشته باشید که به دوردست متمرکز شده اند، می‌توانید به سریع‌ترین و مستقیم‌ترین شکل ممکن به آن سمت حرکت کنید.

هدف گذاری مناسب، شما را در قایق تندرویی می گذارد و به شما هدفی می‌دهد برای حرکت کردن. صاف می‌روید سمت مقصد و با سرعت عالی به آن می رسید.

  • میانه راه سردرگم نمی‌ شوید:
    زندگیتان بدون هدف، شبیه قایقی‌ست که سکان ندارد جریان آب هرکجا که برود شما را با خود می‌برد و بارها به صخره برخورد می‌کنید.

با تعیین اهداف و راه های رسیدن به آن، می‌بایست نقشه راه جایی که می‌خواهید بروید را تهیه کنید. یک نابغه در یک کشور غریبه، بدون نقشه راه گم می‌شود. حتی یک کند ذهن هم اگر نقشه راه را داشته باشد و طبق آن حرکت کند زودتر از او به مقصد می‌رسد. خیلی از آدمها، با هوش متوسط توانسته‌اند آدم‌های نابغه را پشت سر بگذارند. کسی که بتواند مهارت موثر تعیین هدف و دستیابی به آن را یاد بگیرد، ثوتمندتر، موفق تر و شادتر از نابغه هایی خواهد بود که حتی نمی دانند چه می‌خواهند!

ذات همه ما اینطور است که خلق شده ایم برای جست و جوی مقصد و پیداکردن هدف. ذهن ما همیشه تلاش می‌کند چیزی را که در جهان خارج وجود دارد، هم تراز چیزی کند که در باطنمان به دنبال آن هستیم. وقتی ذهنتان را آموزش می‌دهید که دنبال چیزی باشد که علاقه دارید، ذهنتان شروع می‌کند به دیدن علایقتان. در واقع، مقصود و هدفی که خواسته های شما را شکل می‌دهد، همیشه در اطرافتان می چرخد، ولی ذهن و چشمتان باید برای دیدنش آماده باشد.

این موضوع، یک چیز مبهم یا جادویی نیست بلکه یک قانون ساده است؛ ما هر روز از طرف میلیاردها پیام تصویری، صوتی و فیزیکی احاطه شده ایم و برای اینکه این موضوع، آرامشمان را از بین نبرد معمولا بیش از ۹۹٫۹% را نادیده می‌گیریم. شما همیشه چیزهایی را که به آنها علاقه دارید و در ذهنتان تصور می‌کنید می شنوید، می بینید و تجربه می کنید. می بینید چقدر ساده است؟ به هیچ وجه اسرار آمیز نیست و کاملا منطقی است. شما به هرچیزی که در ذهنتان به آن فکر کنید در محیط بیرونی به آن توجه می‌کنید و اینطور است که ناگهان در معرض «دید»تان قرار می گیرد. به همین سادگی !

 

کیانوش مولودی

برایم مهم است که در فیبز بتوانم به افزایش علم و آگاهی مردمم کمک کنم. همه ما به این دلیل اینجا جمع شده ایم تا بتوانیم مشکلی را برطرف کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.