توانمندی مدیریتی

نکاتی برای راه اندازی بیزینس پس از فارغ التحصیلی!

فیبز، نشریه آنلاین مدیریت کسب وکار

blank

روزانه، هزاران نفر از فارغ التحصیلان بلندپرواز، از سالن های موسسات آموزش عالی به جهان بزرگتر پا می گذارند. در میان این فارغ التحصیلان نوآوران، بنیان گذاران، کارآفرینان و صاحبان کسب و کارهای کوچک خواهند بود. بعضی از آنها برنامه های تجاری تعریف شده را دنبال می کنند و دیگران مصمم هستند مسیرهای شغلی منحصر بفرد خود را دنبال کنند. اما قبل از راه اندازی بیزینس ، باید ارزیابی کنند که چه چیزی برای شروع کسب و کار نیاز دارید.

کارشناسان کسب و کار و کارآفرینان، که بسیاری از آنها کسب و کار خود را بلافاصله پس از فارغ التحصیلی شروع کرده بودند، پیشنهادها و نکاتی را برای فارغ التحصیلان بیان کردند که در اینجا برخی از نکات کلیدی را با شما به اشتراک می گذاریم.

 

۱- علایق خود را دنبال کنید.

این خیلی مهم است که کاری را انجام دهید که به شما احساس شادی و رضایت میدهد. در حقیقت، اشتیاق و علاقه کارآفرین و بنیان گذار، کلید تضمین موفقیت او در آن کسب و کار است. جان تبیاس، بنیان گذار و مدیر عامل شرکت The Bouqs، گفت: “باید کاری را که دوست دارید انجام دهید تا بتوانید آن را به سرانجام برسانید. شما باید یک شغل یا مسیر حرفه ای را در حوزه ای که در آن اشتیاق و علاقه دارید پیدا کنید و وارد آن شوید” . انجام کارهایی که برای شما معنا و ارزش خاصی دارد، انگیزه ای برای عبور از سختیها و دشواریهای این مسیر که بخشی اجتناب ناپذیر در راه اندازی بیزینس جدید است به شما می دهد.

 

۲- تحقیق کنید.

تنها راهی که شما می توانید مطمئن شوید چیزی که به عنوان یک ایده عالی به ذهن شما میرسد، می تواند یک کسب و کار قابل اعتماد باشد، این است که در مورد آن تحقیق کنید. و برای بررسی تمام عناصری که به ایجاد کسب و کار جدید شما مربوط هستند وقت کافی بگذارید. و به شناخت بازار و نیازهای خاص آن بپردازید.

 

۳- تجربه کسب کنید.

زمانی که تصمیم می گیرید کسب و کار خود را شروع کنید، به یادگیری از متخصصان با تجربه بیشتری نیاز دارید. برای مدت کوتاهی کار کردن برای دیگران می تواند به شما در ارتباط برقرار کردن با طیف گسترده ای از مخاطبین و مشتریان کمک کند، سعی کنید از این فرصت استفاده کنید و از مدیران صنعت خود بیاموزید.
در هر شغلی فرآیند و قوانینی وجود دارد که شما در دانشگاه آنها را آموزش نمی دهند و شما تنها می توانید در محیط کار آنها را یاد بگیرید. علاوه بر این، به دست آوردن تجربه در محیط های کاری به شما کمک می کند اشتباهات خود را متوجه شوید و در مورد کاری که می خواهید انجام دهید طرز فکر و ایده های خود را اصلاح کنید.

 

۴- مشاوران و مربیان حوزه کاری خود را پیدا کنید.

پیدا کردن مشاوران با تجربه و مورد اعتماد که می توانند راهنمایی و پشتیبانی ارائه دهند، به یک کارآفرین جدید کمک می کند تا از مشکلات شروع یک کسب و کار آگاه شوند.

مارک بابیت، بنیانگذار و مدیر عامل شرکت YouTern، گفت: “هیچ چیز نمی تواند بهتر از کسی که تجربه انجام کار را دارد، به شما در یادگیری مراحل کسب و کار جدید کمک کند، فارغ التحصیلان باید تعدادی از مربیان را پیدا کنند و روابط دو طرفه سودمند با آنها ایجاد کنند.”

وجود مربیان در بسیاری از زمینه ها کمک کننده است. آنها می توانند شما را به یک شغل هدایت کنند، ارتباط شما را با مشتریان بالقوه برقرار کنند، مشاوره صادقانه و بی طرفانه را ارائه دهند و در زمان های چالش برانگیز شما را پشتیبانی کنند.
شما همچنین می توانید در مورد موضوعاتی که به نظر بسیار دلهره آور است مانند قیمت گذاری کالاها و خدمات، از آنها سوالاتی بپرسید و راهنمایی بگیرید.

 

۵- شبکه کاری خود را ایجاد کنید.

یک شبکه حرفه ای قوی اغلب بین موفقیت و شکست کسب و کار شما نقش مهمی ایجاد می کند. یکی از راه های ایجاد این شبکه این است که تا حد ممکن با افراد بیشتری ارتباط برقرار کنید و دایره روابط اجتماعی خود را بزرگتر کنید.

هنگام ساختن شبکه خود، قدرت روابط فعلی خود را نادیده نگیرید. بزرگترین اشتباه فارغ التحصیلان جدید می تواند چشم پوشی از همکلاسی ها، خانواده، همسایگان، کارفرمایان گذشته که زندگی آنها را شکل داده است، در شبکه کاری خود باشد.
علاوه بر استفاده از انواع ابزارهای شبکه های اجتماعی برای گسترش شبکه کاری خود، کارآفرینان مشتاق نیز باید در گروه های داوطلبانه شرکت کنند تا افراد بیشتری را ملاقات کنند که می توانند در مسیر کاری آنها تاثیر مثبتی داشته باشند و جزئی از شبکه اجتماعی کاری آنها شوند.

 

۶- از دانش فنی خود استفاده کنید.

فارغ التحصیلان اخیر دانشگاه‌ها مجهز به استفاده از توانایی تکنولوژی برای ایجاد، ترویج و رشد کسب و کار خود هستند. امروزه راه های بسیاری وجود دارد که به راحتی می توانید بوسیله آنها کسب و کاری را شروع کنید. نام دامنه نام تجاری شما و ساختن یک وب سایت، اولین گام اساسی است. همچنین راههای دیگری نیز وجود دارند که می توانید از ابزارهای تکنولوژی استفاده کنید. مانند ایجاد یک صفحه کاری در اینستاگرام، نوشتن وبلاگ و مجلات آنلاین و ارائه محصولات در سایت هایی مانند آمازون.

 

۷- مهارت های ارتباطی خود را تقویت کنید.

ارتباطات یک مهارت اساسی در زندگی و کسب و کار است. ارتباطات بین فردی می تواند برای بسیاری از فارغ التحصیلان دانشگاه چالش برانگیز باشد چرا که آنها در دنیایی بزرگ شده اند که مطالب از طریق رسانه های اجتماعی یا پیام کوتاه به اشتراک گذاشته می شود.
ارتباطات آنلاین اغلب ممکن است اشتباه تفسیر یا سوء تفاهم شود.در روابط کاری هیچ چیز بهتر و سریعتر از ملاقات حضوری با افراد نیست. اگر این امکان پذیر نیست، با آنها تماس بگیرید، مخصوصا اگر طرف مقابل شما شخصی از نسل قدیم است.

کسانی که از ارتباطات حضوری و کلامی دوری می کنند، می توانند رویکردهای مختلفی را برای تقویت این توانایی بکار گیرند. به عنوان مثال پاسخ های برنامه ریزی شده به برخی از سؤالات پرطرفدار درباره کسب و کار خود در نظر بگیرید، سپس این پاسخ ها را با دوستان، همکاران و اعضای خانواده تان در مورد کسب و کار و صنعت خود در سطوح مختلف تست و تمرین کنید.

 

۸- مسائل مالی را مدیریت کنید.

همه کارآفرینان باید برای هر جنبه ای از راه اندازی بیزینس آماده شوند و این شامل ایجاد درک صحیح و توانایی مدیریت جنبه های مالی شرکت خود، از جمله تجزیه و تحلیل مالی، مالیات و بودجه می شود. کارآفرینان مراحل ابتدایی باید به دنبال دوره های آنلاین در امور مالی و مطالعه مدل های مختلف راه اندازی یک کسب و کار باشد.

 

۹- اراده و پشتکار داشته باشید.

اگر می خواهید یک کسب و کار را شروع کنید، باید برنامه ریزی کنید که سخت تر و طولانی تر از آنچه تصور می کنید، کار کنید و نسبت به کار خود و توسعه آن تعهد داشته باشید. اگر می خواهید یک کارآفرین موفق باشید، باید سعی کنید اراده داشته باشید و با رسیدن به اولین مانع و سختی آن را از دست ندهید. ممکن است هزاران چالش وجود داشته باشد و شما باید بتوانید آنها را به خوبی پشت سر بگذارید. زیرا در این مسیر شما به عنوان یک کارآفرین، تنها مسئول موفقیت در راه اندازی بیزینس خود هستید.

انعطاف پذیری نیز باید بخشی از کار کارآفرینان باشد. شما همیشه نمیتوانید از نقطه A به نقطه B بروید و همان روال همیشگی را تکرار کنید، ممکن است مشتریان همیشه با شما نباشند، شرکای شما یا شرایط کاری شما ممکن است تغییر کنند. شما همیشه باید خود را برای شرایط ناشناخته و غیرمنتظره آماده کنید و بتوانید با توجه به شرایط جدید تصمیمات جدیدی بگیرید.
اما حتی در برابر تمام چالش ها، کسب و کار شما می تواند رشد کند، اگر به اندازه کافی اراده و شهامت برای ادامه مسیر کاری خود داشته باشید.
اگر اراده و شکیبایی داشته باشید، متوجه می شوید که در بلند مدت می توانید حتی به اهداف بلند پروازانه خود برسید.

 

۱۰- جنبه های مختلف شکست را بشناسید.

راه اندازی بیزینس ، فقط به یک شیوه و الزاماً از یک جنبه شکست نمی‌خورد. کسب و کاری ممکن است به علت نداشتن نقدینگی کافی شکست بخورد. کسب و کار دیگری به علت استراتژی نادرست. یک کسب و کار به خاطر پیش بینی نادرست از تغییرات محیط نابود می‌شود و کسب و کار دیگر، به خاطر مدیریت نادرست منابع انسانی. پس منطقی است به دانش و اطلاعات کافی برای شناختن لایه ها و شیوه های مختلف شکست خوردن، مجهز باشیم تا بتوانیم تا حد امکان از آنها جلوگیری کنیم. به این وسیله می‌توانیم شکست‌های خود را بهتر بشناسیم و بفهمیم و تحلیل کنیم و از آنها پلی برای موفقیت‌های آتی بسازیم.

 

کیانوش مولودی

برایم مهم است که در فیبز بتوانم به افزایش علم و آگاهی مردمم کمک کنم. همه ما به این دلیل اینجا جمع شده ایم تا بتوانیم مشکلی را برطرف کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *