مهارت های زندگی

نکاتی برای رسیدن به زندگی بهتر !

مروری بر 110 راز رسیدن به آرامش از زینب مملکت دوست

blank

کسانی که میخواهند از یکنواختی همیشگی نجات پیدا کنند و استفاده بیشتری از زندگیشان ببرند در کتاب ۱۱۰ راز رسیدن به آرامش از زینب مملکت دوست، نکاتی بسیار عالی برای رسیدن به زندگی بهتر ، قوانین زندگی بهتر و هدف زندگی بهتر عنوان شده است که میتوانید در زندگی خود به کار ببرید:

 

با آغوش باز به استقبال حوادث ناگهانی زندگی بروید.

شاید یکی از مهم‌ترین درس‎هایی که زندگی به انسان می‌آموزد این مسأله باشد که زندگی دقیقاً همان چیزی نیست که آرزوی آن را در سر می‎پرورانیم. یکی از علل بروز ناراحتی و نگرانی ها عدم تطابق میان داشته‌ها و خواسته‌های شما می‌باشد. البته پذیرش حوادث پیشبینی نشده به معنای بی‎توجهی به آن نیست، بلکه با یادآوری این موضوع که «اتفاقی است که افتاده و کاری نمی‎توان کرد» احساس سبکی به انسان دست می‎دهد و از آن استرس و اضطراب اولیه کاسته می‎شود.

 

 

خود رشته زندگیتان را به دست گیرید.

اگر سری به زندان‌ها، خانه سالمندان و محل نگهداری از کودکان بی سرپرست زده باشید، اشخاصی که حاکم بر سرنوشت خویش نیستند، خواهید دید که احساس یأس و افسردگی در آنان کاملاً مشهود است. وقتی انسان مورد ظلم و ستم واقع می‌شود و مدام تألماتی را تجربه می‎کند که بر آن اختیاری ندارد، احساس یأس، عجز و افسردگی می‎کند. امروزه ثابت شده است که اشخاص در شرایط دموکراسی و آزادی شخصی موفق‌تر و بهتر عمل می‎کنند. بهترین نمونه آن ساکنین برلین غربی و شرقی است. بر اساس تحقیقات به عمل آمده، ساکنین برلین غربی در مقایسه با همتایان خود در آن سوی دیوار برلین، بیشتر می‎خندیدند و از زندگی رضایت بیشتری داشتند.

 

 

واقع بین باشید.

ما بیشتر استرسمان بابت چیزهایی است که کنترلی روی آن ها نداریم. افراد سالم درک درستی از واقعیت‌ها دارند. آنان در ارزیابی واکنش‎ها و توانایی‎های خود واقع‎بین هستند و توانایی خودشان را پیش از آنچه هست برآورده نمی‎کنند. زیادتر از توان خود درگیر کار نمی‎شوند، قدرت خود را دست‎کم نمی‎گیرند و از کارهای دشوار شانه خالی نمی‎کنند. واقع‎بینی و شناخت برخی از محدودیت‎های خویش از اصول مهم بهداشت روان می‎باشد. آنان سعی می‏کنند بدون قضاوت و پیش‌داوری منفی به درک درستی از رفتار و گفتار دیگران برسند. افراد سالم تلاش می‎کنند افراد درگیر را آنگونه که هست بپذیرند نه آنگونه که انتظار دارند.

 

 

دست از تغییر دادن دیگران بکشید.

بسیاری از زنان تصور می‎کنند می‌توانند دیگران را تغییر دهند. آن‎ها فکر می‎کنند اگر به قدر کافی تلاش کنند و استمرار و مداومت به خرج دهند، طرف مقابل بالاخره روزی متحول می‎شود. البته کاملاً منطقی است که تصور کنید می‎توانید روی اشخاص دیگر تأثیرگذار باشید اما اینکه بتوانید همسر، دوستان و اطرافیان را کاملاً تغییر دهید، در اشتباه هستید. ممکن است آنان برای زمان کوتاهی تغییر کنند، اما این زمان هرگز طولانی نخواهد بود و تلاش برای تغییر دیگران معمولاً شما را مأیوس خواهد کرد، پس شما مجبور نیستید سعادت و خوشحالی خود و رسیدن به زندگی بهتر را وابسته به رفتار دیگران بدانید.

 

 

یاد بگیرید که گاهی مسائل را رها سازید.

بدین معنا که به هر مسأله‌ای دائماً گره نخورید. وقتی همیشه و همه جا در فکر مسائل خود هستید و به مرور آنها می‌پردازید، در واقع همیشه بار اضافه‎ای را با خود حمل می‎کنید که این خود سبب ایجاد اضطراب و استرس در شما می‎گردد. بیاموزید که با یک ذهن رها و آزاد زندگی کنید. این امر به شما کمک می‎کند که با هر محرک کوچک و یا مانع جزئی آشفته نشوید.

 

 

مراقب دیگران باشید.

وقتی که فقط بر روی خودتان متمرکز هستید و فقط به چیزهایی که مربوط به خودتان است اهمیت می‏دهید، هیچ‌گاه نمی‎توانید به آرامش حقیقی دست یابید. وقتی بدون انتظار و با سخاوت از بقیه، مراقبت می‌کنید یا به آنها اهمیت می‎دهید، بسیاری چیزهای خوب و نیک به شما برمی‎گردند، چیزهای خوبی که آرامش درونی به همراه دارند. هر عملی که از روی محبت و دلسوزی با نیت خالصانه انجام می‎دهید راه شما را برای رسیدن به زندگی بهتر و آرامش هموارتر می‎کند.

 

 

معنای فداکاری را لمس کنید.

بخشش داشته باشید ولی انتظار بازگشت نداشته باشید. دیگران را به شیوه های خودشان خوشحال کنید. به افراد بی پناه، یتیم و فقیر کمک کنید. برای آنهایی که خواهان یاری شما هستند، پشت و پناه باشید و بدون آنکه منتی بر آن‎ها نهید، تکیه‌گاهشان باشید. هر چقدر بیشتر ببخشایید از الزامات و قید و بندها بیشتر رها خواهید شد.

 

 

نسبت به انسان ها،عشق بی قید و شرط خود را نثار کنید.

شما می‎توانید در وهله نخست از دوستان، هم‌اتاقی و هم‌کلاسی‎های خود شروع کنید. یاد بگیرید که آن‎ها را بدون قید و شرط دوست بدارید. در مقابل ضعف‎های آنها صبور باشید و خطاها و اهمال کاری‌هایشان را ببخشید. هر چقدر نسبت به دیگران بخشش بیشتری داشته باشید، احساس شادی و خرسندی بیشتری را تجربه خواهید کرد.

 

 

به خودتان توجه کنید.

برای بسیاری از زنان مراقبت از دیگران و توجه به آنها بخش مهمی از زندگی روزانه‎شان به حساب می‌آید. مراقبت کردن از عزیزان و کمک به دیگران برای خیلی ها امری طبیعی است و به ما احساس انسان بودن می‌دهد، اما اگر به خودتان توجه نداشته باشید، این نوع‌دوستی به شما لطمه می‎زند. سعی کنید مسئولیت‌هایی را که نهایتاً شما را ناراحت می‎کند، نپذیرید. به جای آن تلاش کنید مراقب خودتان باشید چرا که شما تنها کسی هستید که می‎توانید از خودتان مراقبت کنید و کسی بیش از شما متوجه سلامت شما نیست. به این نکته هم توجه کنید هر چه بیشتر از خودتان مراقبت کنید، بیشتر می‎توانید مراقب دیگران باشید.

 

 

همیشه ظاهر خوبی داشته باشید.

هنگامی که شما مراقب ظاهرتان باشید، بیشتر احساس اعتمادبه‌نفس می‎کنید. سبک خاص لباس پوشیدن شما حسی ایجاد می‎کند و نشان دهنده این موضوع است که شما چه کسی هستید. به عنوان مثال اگر همواره لباس مشکی بر تن کنید، این احساس را به دیگران منتقل می‎کنید که پیرو سادگی به دور از ریخت و پاش و بی نظمی و تا حدودی هم مرموز هستید و بالعکس اگر همواره رنگ های روشن بر تن می‎کنید و از زیورآلات درشت استفاده می‎کنید به دیگران این پیام را انتقال میدهید که به من نگاه کنید! من رها،شاداب و صبور هستم. پس سعی کنید ظاهر متناسبی داشته و آراسته باشید چرا که ظاهرتان خصوصیات شخصیتی شما را نشان می‌دهد.

آیدا گلشن آرا

برایم مهم است که در فیبز بتوانم به افزایش علم و آگاهی مردمم کمک کنم. همه ما به این دلیل اینجا جمع شده ایم تا بتوانیم مشکلی را برطرف کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *