استراتژی و تفکر استراتژیک

همسویی استراتژیک در هولدینگ آکتیوا !

فیبز، نشریه آنلاین مدیریت کسب وکار

blank

این شرکت سرمایه گذاری هلدینگ در سال ۱۹۸۹ در اسلوونی تاسیس شد. دفتر مرکزی آن در آمستردام و شعبه هایی در ژنو ،لوبلینا ،لندن ،میلان دارد. دارایی های ۳۰ شرکتی که آکتیوا به صورت مستقیم و غیر مستقیم در ۱۴ کشور اداره می‌کند بیش از ۱۲ میلیارد یورو تخمین زده می‌شود.  این شرکت از نظریه ها و اصول جدید مدیریت برای کنترل شرکت های موجود در پرتفوی خود استفاده میکند.

استراتژی نخست شرکت مدیریت مبتنی بر ارزش و ارزیابی ارزش افزوده اقتصادی برای شرکتهای زیر پوشش است. در سال ۲۰۰۰ شرکت مادر به این نتیجه رسید که شرکت‌های زیر پوشش از کارت امتیازی برای توسعه و پیاده سازی استراتژی خود بهره ببرند. بنابراین در گام نخست، کارت امتیازی متوازن شرکت مادر تدوین شد و هدف ماکزیموم کردن ارزش شرکت با مدیریت و اداره فعال شرکت های زیر نظر در آن لحاظ شد. سپس کارت های امتیازی شرکت های زیر پوشش تهیه و تدوین شد.

این شرکت همچنین گروهی با نام گروه اداره فعال را در ساختار سازمانی خود لحاظ نمود. مدیران عضو گروه به شرکتهای زیر پوشش می رفتند و به مدیران اجرایی شرکت ها در مورد توسعه نقشه های استراتژی و کارهای امتیازی شرکت و همچنین پیاده سازی همسویی استراتژیک ها را آموزش می‌دادند. به دلیل ارتباط سیستم پاداش با موفقیت آنان در کمک به شرکت ها برای تحقق اهدافشان، اعضای گروه انگیزه بالایی برای خدمت‌رسانی حصول نتیجه داشتند.

برنامه های انگیزشی مدیران میانی و ارشد شرکت های زیر پوشش نیز به کارت های امتیازی متوازن پرسنلی و همچنین کارت امتیازی متوازن شرکت متصل شده بود. مدیران آکتیوا هر فصل و گاهی نیز هر ماه با مدیران شرکت‌ها جلسه داشتند و عملکرد آنها را در قالب کارت امتیازی متوازن مرور می کردند و برای حل مشکلات و بهبود عملکرد راهکار می‌دادند. این جلسات فرصت انتقال و تسهیم دانش و تجربه شرکت را فراهم می ساخت.

 

فرایند اداری آکتیوا با استفاده از مدیریت مبتنی بر ارزش و کارت امتیازی متوازن، به موفقیت بزرگی دست یافت. نرخ بازگشت خالص موجودی ها از ۲ درصد در سال ۱۹۹۸ به ۱۲ درصد در سال ۲۰۰۳ رسید. فروش شرکت TKI ،شرکت شیمیایی – کشاورزی در پورتفوی اکتیوا، از زیان ۱/۵ میلیون یورویی در سال ۱۹۹۶ به سود ۱/۵ میلیون یورویی در سال ۲۰۰۳ رسید. آکتیوا شرکتی سرمایه گذار است و شرکت هایی را که از نظر قیمت به ارزش واقعی خود رسیده اند می فروشد.

این شرکت ها حتی پس از جدا شدن از شرکت مادر از کارت های امتیازی خود استفاده می‌کنند. مدیرعامل اکتیوا (دارکو هورات) ارزش کارت امتیازی متوازن را اینگونه بیان می کند : قبل از اجرای کارت امتیازی متوازن درآمدهای شرکت رشد سریعی داشت، اما تمرکز بیش از حد روی شاخص های کلیدی عملکرد مالی تهدیدی برای شرکت به شمار می‌آمد. ما می دانستیم که این نتایج مالی در سال‌های آینده پایدار نمی ماند، بنابراین در اجرای کارت امتیازی متوازن علاوه بر ارزش افزوده اقتصادی به سه وجه دیگر نیز توجه کردیم. از نظر ما کارت امتیازی متوازن جایگزینی ندارد و سنگ بنای هدایت کسب و کارمان را در مسیر استراتژی محور بودن شکل می دهد. ما کارت امتیازی متوازن را برای موفقیت ضروری می‌دانیم.

رابرت کاپلان
همسویی استراتژیک

 

کیانوش مولودی

برایم مهم است که در فیبز بتوانم به افزایش علم و آگاهی مردمم کمک کنم. همه ما به این دلیل اینجا جمع شده ایم تا بتوانیم مشکلی را برطرف کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *