اگاهی و اطلاعات

هوارد شولتز ، مدیر عامل استارباکس!

فیبز، نشریه آنلاین مدیریت کسب و کار

blank

هوارد شولتز متولد ۱۹ جولای ۱۹۵۳ ، در نیویورک ، از دانشگاه میشیگان شمالی با مدرک لیسانس در رشته ارتباطات فارغ التحصیل شد. هوارد شولتز یک بیزینس‌من و نویسنده آمریکایی است. او را بیشتر به عنوان رئیس و مدیرعامل استارباکس می‌شناسند. در سال ۲۰۱۲، مجله فوربز(forbes)، هوارد شولتز را با ۱/۵ میلیارد دلار ثروت خالص به عنوان ۳۵۴امین ثروتمند ایالات متحده در فهرست خود قرار داد.

 

اولین کافی‌شاپ با نام استارباکس در سال ۱۹۷۱ در شهر سیاتل با همکاری یک معلم زبان انگلیسی به نام جری بالدوین ، یک معلم تاریخ به نام زو سیگل و نویسنده‌ای به نام گوردون بوکر،کار خود را آغاز نمود. مشوق این سه نفر در راه‌اندازی مکان فوق که در آن قهوه خام و تجهیزات مختلف مرتبط با آن به فروش می‌رسید، شخصی به نام آلفرد پیت بود. این فروشگاه واقع در محله پایک پلیس (Pike Place) کماکان به فعالیت مشغول است.

در سال ۱۹۸۲ موسس اصلی این شرکت، هوارد شولتز با پیشنهاد فروش قهوه و اسپرسو نوشیدنی، در کنار قهوه خام، به جمع شرکا پیوست. در آن زمان اکثر مردم معتقد بودند که قهوه باید تنها در منازل افراد تهیه شود، لذا پیشنهاد شولتز از جانب سه شریک دیگر پذیرفته نشد، از نظر آنها ورود به عرصه فروش نوشیدنی، باعث انحراف مسیرشان شده و مانع از رسیدن به هدف مورد نظرشان می‌گشت.

پس از آن در سال ۱۹۸۵، شولتز به تنهایی یک سری کافی شاپ زنجیره‌ای را تحت نام «ایل جورناله» (Il Giornale) تأسیس نمود. در سال ۱۹۸۷ مالکان استارباکس حق امتیاز فروشگاه‌های خود را به شولتز واگذار نمودند. شولتز به سرعت این دو مجموعه را با هم ادغام نمود و به گسترش کافی‌شاپ استارباکس در کشورهای مختلف مشغول گشت.

اولین کافی‌شاپ‌های زنجیره‌ای استارباکس در همان سال، در شهرهای شیکاگو در آمریکا و ونکوور در کانادا تأسیس شدند، در سال ۱۹۹۶ اولین کافی‌شاپ استارباکس خارج از آمریکای‌شمالی در شهر توکیو در ژاپن راه اندازی شد. در سال ۱۹۹۸ فروشگاه‌های این شرکت در کشور بریتانیا نیز با استقبال فراوان روبرو شد.

در ماه آوریل سال ۲۰۰۳، قهوه‌های استارباکس به عنوان بهترین قهوه در سیاتل انتخاب شد و تعداد شعبه‌های آن در سراسر جهان به ۶۴۰۰ عدد رسید. تا مارس ۲۰۱۳ نیز تعداد شعب استارباکس در ۶۲ کشور جهان به ۲۰۸۹۱ عدد رسیده است.

 

هوارد شولتز از طریق استارباکس، با ارتقاء روابط نژادی بهتر و حضور در محل کار جوانان تجربه هایی را کسب کرده است. او همچنین به کارمندان خود فرصتی برای تحصیل در کالج می دهد. و این کار هیچ بعید نیست از یک مردی که در پروژه مسکن بروکلی بزرگ شده است و پدرش که راننده تحویل کیسه های پارچه ای بود و در حادثه ای از کار افتاده شد و هیچ بیمه یا حقوق و دستمزدی نداشت. با این حال، موفقیت حرفه ای فوق العاده او، ادای احترام به پدرش است.

شولتز در یک بورس تحصیلی فوتبال به دانشگاه میشیگان شمالی رفت و به عنوان اولین نفر از خانواده خود از کالج فارغ التحصیل شد.
او Starbucks را در سال ۱۹۸۷ خریداری کرد. در سال ۲۰۰۰، شولتز به طور عمومی اعلام کرد که از مدیرعاملی استارباکس استعفا داده است. اما هشت سال بعد، او به سمت شرکت برگشت. سهام  Starbucks در سال ۲۰۰۸ با برگشت هوارد شولتز در مقایسه با ۸ سال قبل، ۵ برابر شد.

 

 

آیدا گلشن آرا

برایم مهم است که در فیبز بتوانم به افزایش علم و آگاهی مردمم کمک کنم. همه ما به این دلیل اینجا جمع شده ایم تا بتوانیم مشکلی را برطرف کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.