بازرگانی

واردات گندم فقط برای تکمیل ذخایر استراتژیک گندم است

به گزارش روز شنبه ایرنا از وزارت صنعت، معدن و تجارت، «یزدان سیف» با اشاره به انتشار فیلمی مبنی بر صدور مجوز واردات گندم افزود: در این فیلم تلاش شده تا برخی افراد تخریب شوند.
وی تاکید کرد: از سال ۹۵ تاکنون واردات هرگونه گندم توسط بخش خصوصی ممنوع بوده است.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه‌داد: پارسال و امسال به منظور تکمیل ذخایر استراتژیک و بالا بردن ضریب امنیت غذایی کشور، نسبت به واردات گندم فقط توسط بخش دولتی اقداماتی انجام شده، هیچ بخش خصوصی نسبت به واردات گندم اقدام نکرده و خبر انتشار یافته دروغ است.
به گزارش ایرنا، طی سال های اخیر به دلیل خودکفایی در تولید گندم و خرید از کشاورزان داخلی ورود این محصول به کشور ممنوع بوده است و به غیر از تکمیل ذخایر کشور در برخی مواقع توسط شرکت بازرگانی دولتی، مجوزی برای واردات گندم از سوی بخش خصوصی صادر نشده است.

تولید گندم درسال ۹۸ به ۱۴ میلیون تن و خرید تضمینی آن، به بیش از هشت میلیون تن رسید که نشان می‌دهد دولت در سایه تحریم‌ها، برای خودکفایی در تولید این محصول استراتژیک، عملکرد مطلوبی ارایه داده و توانسته با ایجاد درآمدزایی و انگیزه برای تولیدکنندگان، تولید بالا و مستمر این محصول را در اولویت برنامه‌های خود قرار دهد.

طبق آمار سال ۱۳۸۸، ایران با سرانه مصرف ۱۹۴ کیلوگرم در سال به عنوان هفتمین مصرف کننده بزرگ گندم در سطح جهان شناخته شد و در سال ۹۳، سرانه مصرف هر ایرانی به حدود ۱۶۷٫۶ کیلوگرم رسید در حالیکه سرانه مصرف این محصول در جهان در همان زمان به طور میانگین ۶۷٫۱ کیلوگرم برآورد شده بود. این اعداد نشان می دهد که دولت در بهبود کیفیت نان و اصلاح الگوی مصرف نیز موفق بوده و میزان مصرف را کاهش داده است. 

در نتیجه با وجود ادامه تحریم‌ها علیه ایران، دولت برای خودکفایی در تولید محصول استراتژیک گندم و عدم وابستگی به کشورهای بیگانه، موفق عمل کرده و برای رضایت تولیدکنندگان تلاش می کند تا با ایجاد درآمدزایی و انگیزه، تولید بالا و مستمر این محصول استراتژیک را ادامه دهد.

منبع: ایرنا

تیم تولید محتوی اتاق خبر

با ما همیشه بروز باشید. آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان را فقط در فیبز دنبال کنید. هنر تیم ما خبر است! برای دریافت آخرین مطالب لطفا در خبر نامه ما عضو شوید. برای دریافت راهنمایی از لینک زیر استفاده کنید. https://fabes.org/receive-notifications/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره خدمات ما سوالی دارید؟