مدیریت محتوی وردپرس

وردپرس شبکه چیست و چه مزایایی برای رشد کسب و کار اینترنتی دارد؟

معرفی، بررسی و آموزش سیستم مدیریت محتوی وردپرس

blank

در این مقاله از سایت فیبز می خوانید :

در این آموزش از ” پایگاه دانش وردپرس سایت فیبز ” با استقاده از عناوین اصلی ذیل قصد آموزش راه اندازی سیستم وردپرس شبکه یا وردپرس MU را به شما همراهان گرامی داریم. به شما خواهیم گفت چگونه این سیستم را به سرعت راه اندازی کنید و از مزایای آن با مدیریت آسان استفاده ببرید و به کسب وکار خود رونق دهید. در ابتدا لازم است بیشتر با این سیستم آشنا شوید و تعریفی صحیح در این رابطه در ذهن خود داشته باشید . در ادامه با ما همراه باشید :

  • وردپرس شبکه یک سیستم تسهیلگر در راستای اهداف شما
  • مدیریت رده بندی شده با وردپرس شبکه
  • مدیریت رده بندی شده با وردپرس شبکه
  • تعریف وردپرس MU یا وردپرس شبکه
  • تاریخچه وردپرس شبکه
  • راه اندازی مجموعه سایت به زبان های مختلف
  • معایب وردپرس شبکه
  • راه اندازی وردپرس شبکه

احساس نیاز به وردپرس شبکه

خیلی از کسب و کارها و افرادی که با اهداف مشخصی اقدام به راه اندازی وبسایت در راستای نیل به اهداف خود می کنند، گاها نیازمند این هستند که در کنار وبسایت خود، سایت های دیگری برای سرعت بخشیدن به پیشبرد بخشی از اهداف خود، راه اندازی کنند. معمولا هدف از این کار، تمایز میان بخش های مختلف یک پروژه است و همانند یک کار تیمی سعی در همپوشانی برای رسیدن به اهداف تعیین شده است.

وردپرس شبکه یک سیستم تسهیلگر در راستای اهداف شما

اما آیا برای داشتن یک وبسایت دیگر حتما می بایست دامین جداگانه تهیه کرد و دوباره وردپرس را روی آن نصب کرد و تمامی مراحل گاها طاقت فرسای راه اندازی یک وبسایت را از صفر آغاز کرد ؟ جواب سوال منفی است ؛ چرا که وردپرس برای این کار چاره ای کرده است و از ورژن ۲٫۶ به بعد، روشی را توسعه داده که براحتی شما را قادر به داشتن چندین وبسایت تنها روی یک هسته وردپرس می کند. شما با بهره گیری از مزایای این خدمت وردپرس می توانید برای مقاصد خود چندین سایت وردپرسی را تنها بر روی یک هسته واحد راه اندازی کنید و به پیشبرد اهداف خود فکر کنید. این خدمت شما را از دست طی مراحل راه اندازی و نصب وردپرس و اعمال تنظیمات از ابتدا، نجات می دهد و از لحاظ زمان و حتی هزینه قطعا به نفع خواهد بود.

 

وردپرس شبکه

مدیریت رده بندی شده با وردپرس شبکه

وردپرس MU  به شما این قابلیت را می دهد که بر روی ساب فولدر یا ساب دامنه به راحتی چندین سایت داشته باشید و از یک هسته وردپرس آن ها را هدایت کنید. وردپرس شبکه قابلیت مدیریت جداگانه ی هر وبسایت را فراهم آورده و می توانید با اعمال تنظیمات مناسب، برای هرکدام از وبسایت ها مدیر و مسئول قرار دهید تا اهدافی که بدنبال آن هستید را دنبال کنند. این سیستم با قابلیت توسعه پذیری بالا به راحتی می تواند در گسترش کسب و کار شما و جذب مشتریان و مخاطبان بیشتر به شما کمک کند.

تعریف وردپرس MU یا وردپرس شبکه

وردپرس شبکه یک قابلیت است که به سیستم مدیریت محتوای وردپرس اضافه شده است و به مدیران وبسایت این اجازه را می دهد چند سایت را بر روی ساب فولدر یا ساب دامین داشته باشند، بدون اینکه نیاز به نصب مجدد وردپرس داشته باشید.

شباهت وردپرس MU به سیستم های وبلاگ دهی

این سیستم شباهت زیادی به سیستم های وبلاگ دهی دارد! با این تفاوت بزرگ که شما با راه اندازی این سیستم چندین سایت کاملا حرفه ای خواهید داشت. این تعداد سایت روی یک دامنه و هاست قرار دارند و نیاز به هاست و دامین جداگانه نخواهند داشت. همگی سایت ها قالب و افزونه های مربوط به خود و کاملا جداگانه را خواهند داشت و به صورت جداگانه مدیریت خواهند شد و تنها تفاوت آنها با هم در این است که هر سایت یک پایگاه داده مختص به خود را دارا است.

تاریخچه وردپرس شبکه

سیستم وردپرس شبکه در ابتدا می بایست بصورت جداگانه و با نام WORDPRESS MU به هسته وردپرس اضافه می شد اما با ظهور نسخه ۳ وردپرس این قابلیت بصورت پیشفرض در سیستم مدیریت محتوای وردپرس وجود داشت و دیگر نیاز به صرف زمان برای نصب جداگانه نبود. به راحتی با نصب وردپرس ورژن ۳ به بالا می شود از این قابلیت بهرمند شد. از این سیستم برای راه اندازی چندین وبسایت شخصی و همچنین راه اندازی یک سیستم وبلاگ دهی کامل نیز می توان استفاده نمود و آن را بکارگیری کرد.

وردپرس شبکه و برخی از موارد کارایی

برای مثال فرض کنید که شما دارای یک وبسایت شرکتی هستید و قصد فروش برخی محصولات خود را در سایت دارید. اینجا شما می توانید با اختصاص یک ساب دامین و نصب یک قالب فروشگاهی، براحتی یک فروشگاه برای مجموعه ی خود اضافه نمایید و کلیه ی امورات فروش را بر روی آن انجام دهید. مثال بعدی این است که برای مثال شما دارای یک فروشگاه اینترنتی هستید و قصد دارید برای خود شعب مختلفی در نظر بگیرید و راه اندازی نمایید، که این هدف شما به راحتی با وردپرس شبکه قابل پیاده سازی است و با اختصاص ساب دامین قادر به راه اندازی شعب مختلف فروشگاه خواهید بود. وردپرس شبکه با قابلیت های فراوان و بی نظیری که دارد به شما امکان می دهد از طریق پیشخوان وردپرس خود به تمامی سایت ها دسترسی داشته باشید و کسب و کار و سایت خود را مدیریت نمایید.

راه اندازی مجموعه سایت به زبان های مختلف

یکی دیگر از قابلیت های وردپرس شبکه این است که شما می تواند صاحب یک سایت فارسی باشید و نیازمند داشتن همین سایت به زبان های دیگری باشید، که با وردپرس شبکه می توانید این کار را انجام دهید و به راحتی بر روی ساب دامین های مختلف قالب خود را به زبان های مختلف راه اندازی نمایید.

معایب وردپرس MU

  • یکی از معایب اصلی راه اندازی سایت های مختلف با وردپرس شبکه، بحث امنیت آن است.

به این معنی که اگر احیانا یکی از سایت های شما مورد حمله هکرها قرار گیرد و هک شود، در اصل کل سایت های شما در دسترس قرار گرفته و در این زمان کل سایت ها مورد آسیب قرار می گیرند. لذا حتما نیاز است با راه اندازی وردپرس شبکه در بحث امنیت حتما سرمایه و وقت لازم را صرف کنید.

  • مورد دیگری که در وردپرس شبکه معمولا رخ می دهد ناسازگاری برخی افزونه ها با این سیستم است.

لذا حتما توصیه می شود قبل از استفاده از هر افزونه ای سازگاری آن با وردپرس MU را مورد تحقیق قرار دهید تا بعد از نصب با مشکل مواجه نشوید.

راه اندازی وردپرس MU

نصب و فعالسازی

برای نصب و فعالسازی وردپرس شبکه می بایست ابتدا به کنترل پنل هاست خود مراجعه کنید و در آنجا وارد پوشه اصلی یا root سایت خود شوید که معمولا پوشه ی Public html است شوید. در این پوشه فایل wp-config.php را بیابید و پس از راست کلیک روی آن در منوی ظاهر شده ، گزینه ی Edite را انتخاب نمایید. با وارد شدن به بخش ویرایش این فایل با زدن کلید های crtl+f قطعه کد زیر را در فایل بیابید :

/* That’s all, stop editing! Happy blogging. */

کد بالا را که پیدا کردید، کد زیر را در ذیل کد بالا اضافه کنید و گزینه ذخیره را بزنید. بعد از ذخیره فایل قابلیت وردپرس شبکه در سایت شما فعال شده است و برای دسترسی به آن می بایست به پیشخوان وردپرس خود باز گردید.

; (define( ‘WP_ALLOW_MULTISITE’, true

فعال کردن حالت شبکه در وردپرس

در منوی پیشخوان وردپرس گزینه ابزار ها را کلیک کنید و از زیر منو این گزینه “راه اندازی شبکه را انتخاب نمایید” و در این صفحه گزینه نصب را کلیک کنید . بعد از پایان نصب ۲ کد در اختیار شما قرار می گیرد که کد اول را به پوشه ی wp-config.php و بالای کد /* That’s all, stop editing! Happy blogging. */ اضافه کنید و کد دوم را در پوشه ی htaccess قرار دهید و کد های قبلی htaccess را پاک نمایید. با اتمام کار گزینه ی ذخیره تغییرات را بزنید و در این مرحله وردپرس شبکه به صورت کامل برای شما فعال شده است و می توانید از مزایای فوق العاده ی آن بهرمند شوید.

 

فعالسازی وردپرس شبکه

دوستان و همراهان گرامی

بسیار خوشحالیم با یک آموزش دیگر از تیم وردپرس سایت فیبز با شما عزیزان همراه بودیم . امیدواریم بهره ی کافی رو از مباحث عنوان شده برده باشید . سوالات ، نظرات و پیشنهادات خودتان را در قسمت دیدگاه های همین صفحه برای ما ارسال فرمایید و ما را در بالا بردن کیفیت این آموزش های کوتاه و کاربردی یاری بفرماید.

 

کیانوش مولودی

برایم مهم است که در فیبز بتوانم به افزایش علم و آگاهی مردمم کمک کنم. همه ما به این دلیل اینجا جمع شده ایم تا بتوانیم مشکلی را برطرف کنیم.