توانمندی مدیریتی

ویژگی کارآفرینان موفق چیست؟

فیبز، نشریه آنلاین مدیریت کسب وکار

blank

تنها راه موفقیت،‌ انجام کار عالی است و تنها راه انجام کار عالی، عاشق آن بودن است. استیو جابز بنیانگذار اپل معتقد است کارآفرینان موفق به خوبی میدانند که رمز ماندگاری در مسیر پرفراز و نشیب کارآفرینی، علاقمندی و عشق به هدف است. پس اگر میخواهید در آینده تبدیل به یک کارآفرین موفق شوید از هم اکنون هدف یا اهدافی را برای خود انتخاب کنید که براستی عاشق آنها هستید.

 

کارآفرین از نگاه ریچارد برنسن:

“شاید از دید دیگران کارآفرینان موفق افراد بسیار ثروت مند به نظر برسند. اما ثروت زیاد مسئولیت پذیری زیاد را نیز با خود دارد. برای من این مسئولیت زیاد، شامل سرمایه گذاری در کارهای جدید، تعریف مشاغل، استخدام افراد و هزینه کردن در مواردی است که ما را جلو می‌اندازد.”

 

تفاوت کارآفرینان با مدیران حرفه ای و صنعتگران سنتی

۱- کارآفرینان تمایل ذاتی به اتخاذ ریسک دارند، در حالی که مدیران حرفه ای و صنعتگران سنتی، به منظور حفظ استقلال و بقا، از اتخاذ ریسک، خودداری می کنند. مدیران حرفه ای در راستای فعالیت های حرفه ای خود، در اکثر اوقات نقش رئیس را بازی می کنند و بار مسئولیت را بر دوش دارند، از این رو باید در برابر عواقب شکست پاسخگو باشند و این مانعی برای اتخاذ ریسک به حساب می آید.

۲- کارآفرینان، رؤیا پردازند و با تلاش فراوان، رؤیای خود را به نوآوری تبدیل می کنند، در حالی که مدیران حرفه ای و صنعتگران سنتی، ساعات طولانی را صرف فعالیت های تکراری می کنند و مجبورند در چهارچوب شرح وظایف خاصی به فعالیت بپردازند.

۳- کارآفرینان سعی می کنند بر شرایط محیطی تسلط یابند و هرجا که نیاز باشد با پشتیبانی خارجی به تغییر شرایط محیطی می پردازند، در حالی که مدیران حرفه ای در برابر تغییر در شرایط محیطی، عکس العمل نشان می دهند و سعی می کنند با تغییر در شرایط دردسر نیافرینند.

 

نشانه های کارآفرین نبودن

در زندگی نمی توان در مورد همه چیز صد درصد اطمینان داشت، اما شش نشانه مهم وجود دارد که نشان می‌دهد شما به درد کارآفرینی نمی‌خورید:

۱- انگیزه درونی ندارید.

۲- زیربنای مناسبی ایجاد نکرده اید.

۳- تحت فشار دستپاچه می‌شوید.

۴- به اندازه کافی نحقیق نکرده‌اید.

۵- هیچ اشتیاقی برای کسب و کارتان ندارید.

۶- از استراتژی رشد دیگران استفاده میکنید.

 

با وجود همه داستان هایی که شنیده ایم، هر کسی نمی‌تواند یک کارآفرین باشد. کارآفرینی می‌تواند باعث آزادی در زندگیتان شود. با ارائه یک خدمت تجاری می‌توانید به مردم نیز سود برسانید. اما کارآفرینی برای افراد نامناسب میتواند به یک کابوس تبدیل شود. کارآفرینی به درد همه نمی‌خورد.

 

 

کیانوش مولودی

برایم مهم است که در فیبز بتوانم به افزایش علم و آگاهی مردمم کمک کنم. همه ما به این دلیل اینجا جمع شده ایم تا بتوانیم مشکلی را برطرف کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.