مدیریت و رهبری

پنج نکته مهم در نوشتن بیزینس پلن !

فیبز، نشریه آنلاین مدیریت کسب و کار

blank

نوشتن طرح کسب و کار ( بیزینس پلن ) دغدغه بسیاری از افرادی است که می‌خواهند کسب و کارشان را راه‌اندزی کنند. شروع یک کسب و کار جدید با دردسر همراه است. شما میتوانید با نوشتن طرح کسب و کار از این دردسرها جلوگیری کنید و تا حد زیادی تاثیر آنها را در کسب و کار خود کاهش دهید. نوشتن یک بیزینس پلن ، به تنهایی سازمان شما را موفق نخواهد کرد، اما به شما یک نقشه راه برای رسیدن به موفقیت می دهد.

برای رویارویی با چالش هایی که ممکن است شما با راه اندازی یک کسب و کار با آن مواجه شوید، نوشتن یک طرح جامع کسب و کار مهم است. اطلاعات فنی و اطلاعات پایه که مربوط به بیزینس شما هستند به راحتی قابل شناسایی هستند، اما قبل از اینکه شروع به نوشتن کنید، موارد انتزاعی دیگری نیز وجود دارند که در نوشتن پلن کاری باید آنها را نیز در نظر بگیرید.

قبل از تهیه پیش نویس طرح کسب و کار خود اطمینان حاصل کنید که پنج مرحله زیر را انجام می دهید.

 

۱- هدف خود را تعیین کنید.

کارشناسان می گویند که داشتن یک طرح برای سودآوری مهم است. در واقع شما با بیزینس پلن نشان می دهید که برای کاری که قصد انجامش را دارید، چه مراحل و اهدافی را باید برنامه ریزی کنید و برای رسیدن به این اهداف چه مقدار هزینه و زمان نیاز است. با این طرح و شمای کلی که شما تهیه می کنید به خوبی و به وضوح هر مرحله از کار تا رسیدن به هدف اصلی مشخص شده است.

موسسین شرکت باید برای شناسایی و بیان ارزش و هدف اصلی کسب و کار خود، که به عنوان فاکتور اصلی برای تصمیم گیری در همه سطوح است، زمان بگذارند. این ارزشها و اهداف را می توانید با داشتن گفتگو صریح و صادقانه با تیم خود کشف کنید. چیزی که یک تیم کاری می خواهد تعهد داشتن در یک فرایند و ارزیابی رسمی ارزش ها و توانایی ها است تا بتوانند از یک نقطه روشن شروع کنند و چارچوبی مشخص برای هر وظیفه ای وجود داشته باشد.

 

۲- چشم انداز کاری خود را ترسیم کنید.

کارشناسان می گویند کلید موفقیت در کسب و کار، داشتن یک دید کلی از آنچه شما می خواهید به عنوان یک مدیر شرکت انجام دهید است. تصور واضحی از کاری را که می‌خواهید انجام دهید ترسیم کند. جواب این سؤال را بدهید: چه چشم‌انداز یا دور نمایی از آینده کسب و کارتان متصور هستید؟ می‌خواهید چه کسب و کاری داشته باشید و به کجا برسید؟

با تهیه یک بیزینس پلن ، دور نمای جامعی از کسب و کارتان را با در نظر گرفتن تمامی موضوعات مربوط به آن ترسیم می کنید. این طرح به شما کمک می‌کند تا مشتریان موردنظر خود را بهتر شناسایی نمایید، بخش های خاص موردنظر از بازار را مشخص نمایید ، استراتژی قیمت گذاری تان را شکل دهید و شرایط رقابتی و فرآیندی که کار شما را در بازار هدف منحصر به فرد می کند را تعیین کنید.

طرح ریزی کسب و کار شما را مطمئن می سازد که تمامی این موارد بطور منسجم و هماهنگ مشخص شده اند. همچنین فرآیند تهیه یک طرح کسب و کار اغلب منجر به کشف مزیت ها یا فرصت های جدید و همین طور نقایص برنامه خواهد شد. نوشتن بیزینس پلن به صورت مکتوب و در قالب یک گزارش معمولاً منجر به بهبود توانایی عمومی شما در زمینه مدیریت کسب و کار خواهد شد. همچنین قادر خواهید بود به آینده توجه نموده و پیشاپیش از بروز مسائل جلوگیری نمائید.

 

۳- مدل مالی کسب و کار خود را مشخص کنید.

یک مدل مالی مناسب باید شامل بسیاری از جزئیات کار رسمی شما باشد. برای مثال استخدام، قیمت گذاری، فروش، هزینه خرید، هزینه های جانبی و …مانند یک طرح کسب و کار، مدل مالی باید بازنویسی و به روز شود، زیرا با گذشت زمان بیزینس شما نیز در حال گسترش است.

 

۴- بازار هدف خود را شناسایی کنید.

یکی از اساسی ترین بخش های یک کسب و کار شناخت مخاطب است. اگر شما مخاطب خو را به درستی شناسایی نکنید در بیزینس خود به شکست می خورید. شما باید بازار هدف خود را به دقت شناسایی ‌کنید تا ببینید که راه حل شما واقعا مناسب این قشر از مخاطبان هست یا نه.
اگر کالا یا خدماتی که ارائه می کنید مورد استقبال مشتریان و مخاطبان شما قرار نمی گیرد و برای آنها جذاب نیست، شما بازار هدف خود را درست شناسایی نکرده اید و باید آن را تغییر دهید.

 

۵- ایده کسب و کار خود را مورد آزمایش قرار دهید.

شما بعنوان یک کارآفرین باید با کارشناسان صنعت، مشتریان بالقوه در بازار هدفتان و دیگر کارآفرینان برای تعیین پایداری کسب و کار خود صحبت کنید و نظر صادقانه بعضی از مشتریان آینده خود را در مورد ایده کاری تان بپرسید. همچنین باید برآورد کنید که بازار هدف شما چقدر بزرگ است ؟ آیا آنها محصولات شما را خریداری می کنند ؟ رقبای شما چه کسانی هستند ؟

 

کیانوش مولودی

برایم مهم است که در فیبز بتوانم به افزایش علم و آگاهی مردمم کمک کنم. همه ما به این دلیل اینجا جمع شده ایم تا بتوانیم مشکلی را برطرف کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.