بازاریابی و مدیریت بازار

پیشنهاد فروش منحصر به فرد (USP) به چه معنی است؟

فیبز، نشریه آنلاین مدیریت کسب وکار

blank

از هر کارشناس بازاریابی درمورد پیشنهاد فروش منحصر به فرد (USP) بپرسید به شما می گویند USP چیزی است که محصول و خدمات شما را از دیگر خدمات و محصولات متمایز می کند. این درست است، اما درک و تعریف USP برای کسب و کار تان می تواند یک حرکت اساسی و موثر باشد که مستلزم سازماندهی هویتی است که بخشی از پایه شرکت شما است.

USP ها می توانند هر چیزی باشند. آینده محصول منحصر به فرد ، ماموریت یک شرکت، خدمات درخشان مشتری و حتی داستان یک برند. این مسئله می تواند مفهوم قوی و پرمعنی را برای کسب و کارتان ایجاد کند. با این حال، در فروش منحصر به فرد USP، هویت اصلی یک شرکت از محصولات یا خدمات شما که درحال انتشار است ایجاد می شود. این مسئله هیچوقت نمی تواند کپی شود زیرا مشتریان شما به سمت محصولات ساخته شده با هدفی خاص کشیده خواهند شد.

Michal Ann Strahilevitz، استاد مشاوره کسب و کار و بازاریابی در دانشگاه Wollongong، استرالیا، میگوید USP شما همه چیزهایی است که شما را به نوعی منحصر به فرد می کند که به اهداف بازار مورد نظر شما مرتبط است. USP لزوما شعار یا پیام بازاریابی شرکت شما نیست، اگر چه می تواند در بعضی از موارد به این صورت عمل کند. اما USP ملموس تراست. USP می تواند به عنوان ستونی در تصمیم های کسب و کار، به عنوان یک فرهنگ عمل کند.

نوشتن یک USP

چه شما یک کسب و کار جدید را شروع کرده باشید و یا به دنبال ایجاد یک محصول جدید باشید، توسعه USP یک مرحله حیاتی در چرخه حیات محصول و کسب و کار شما است. به گفته کارشناسان، روند کلی را می توان به چند مرحله تقسیم کرد: تجزیه و تحلیل رقبای خود، قرار دادن خود به جای مشتریان و به یاد آوردن مفاهیم عاطفی برای مشتریان کسب و کار تان.

Chrys Tan، موسس Chrys Media، بیان کرد که تجزیه و تحلیل رقبایتان روشی مناسب برای به دست آوردن ایده از کل بازاری است که در آن فعالیت میکنید. Tan بیان کرد: “به جای تمرکز بر محصولاتی که می فروشند، به تبلیغاتی که به کار میبرند و یا پیامهای تبلیغاتیشان توجه کنند. این به شما کمک خواهد کرد که پیشنهادات فروش منحصر به فرد هر شرکت را مشخص کنید و اینکه چگونه خود را از دیگر رقبا متمایز می کنید.”

با تجزیه و تحلیل تبلیغات رقبا، می‌توانید ایده‌ای از این که چطور آن‌ها می‌خواهند شناخته شوند را بدست آورید. این یک مرحله حیاتی در فهمیدن یک USP و در نظر گرفتن محل کسب و کار شما در بازار است.

مرحله بعدی این است که خود را در جای مشتری قرار دهید و محصول و کسب و کار خود را تجزیه و تحلیل کنید. این می تواند مهمترین و سخت ترین مرحله باشد. طبق سخنان Tan،در نظر گرفتن عوامل انگیزشی مشتریانتان برای شروع روش خوبی است.
Tan بیان کرد: “شما باید بدانید که مشتریان واقعا چه می خواهند، نه اینکه فکر کنید که آنها چه می خواهند یا دوست خواهند داشت. آیا مشتریها شما را در میان رقبایتان به خاطر دوست داشتن خدماتتان، اعتبارتان یا کیفیت محصولاتتان انتخاب می کنند؟

از آنجا که این یک کار دشوار است، بعضی از کارشناسان پیشنهاد می کنند که یک گام به جلو بردارید و خود را در نقش یک مشتری قرار دهید. Steve Geick ، متخصص ارشد دیجیتال با Metric Digital، توصیه می کنند با استفاده از این سوال به دنبال نگاه تازه ای به مشتریان خود باشید: آیا از اشخاصی هستند که اگر این محصول را داشتند و شما آن را از آنها میگرفتید، احساس ناراحتی خواهند کرد؟ این به شما یک ایده آگاهانه تر از خدماتتان و زاویه مشخصی را برای تجزیه و تحلیل محصولات و کسب و کارتان ارائه می دهد.

Geick بیان کرد: شما باید خودتان را در جای کسی که زندگیش با محصولات شما بهبود یافته قرار دهید. این سوال به ما کمک می کند تا به طور خاص مشخص کنیم که اشخاص از لحاظ نیاز و مصرف چگونه اند، چه مارک های مشابهی را خریداری می کنند و غیره. سپس از آنها برای ایجاد مخاطبان اولیه شرکت استفاده کنیم.”

پس از بررسی رقبا و مخاطبان تان، طیف وسیعی از ویژگی های شرکتتان و اهداف تان ،درنظر بگیرید که چگونه می توانید کیفیت را با یک مفهوم عاطفی تأثیر گذار همراه کنید. این مانند پلی است که USP های بزرگ را از mantras شرکت که متقاعد کننده نیستند جدا می کند .

Geick بیان کرد: ضمیر ناخودآگاه نه از طریق دلایل بلکه از طریق احساس تحریک می‌شود. ما باید هر ایده ای را به یک مفهوم عاطفی ترجمه کنیم. و با این توانمندسازی قادر به برقراری ارتباط با هدف در زمان و مکان مناسب در عمیق ترین سطح ممکن هستند تا رفتار او را تحت تاثیر قرار دهند.

به یاد داشته باشید که USP لزوما نباید در مورد جزئیات محصول تمرکز کند، اما می تواند در کل یک نگاه منحصر به فرد در مورد کسب و کارتان داشته باشد. با اجرای این اصل در بازار هدف تان، می توانید پایدار و همیشگی باشید.

 

 

کیانوش مولودی

برایم مهم است که در فیبز بتوانم به افزایش علم و آگاهی مردمم کمک کنم. همه ما به این دلیل اینجا جمع شده ایم تا بتوانیم مشکلی را برطرف کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.