اگاهی و اطلاعات

چارلز فردریک ورث ، اولین طراح لباس!

فیبز، نشریه آنلاین مدیریت کسب و کار

blank

در قرن نوزدهم میلادی چارلز فردریک ورث با دوختن برچسب نام خود به لباس هایی که طراحی می کرد زمینه ساز شروع طراحی مد به طور کلی شد.

درست پیش از آنکه بزازها مزون های لباس (خانه های مد) خود را در پاریس برپا کنند و انبوه خیاط های شناخته نشده دست به خلاقیت بزنند و مدهای عالی که در دادگاه های سلطنتی پوشیده می شدند برچیده شوند، موفقیت ورث طوری بود که او به جای اینکه مانند خیاط های دیگر که در گذشته تنها از دستور مشتری پیروی می کردند رفتار کند ، می توانست به مشتریان دیکته کند چه بپوشند.

 

واژه “طراح مد” در حقیقت اولین بار برای توصیف او ساخته شد. در حالیکه مقوله پوشاک در هر دوره زمانی توسط دانشگاهیان مورد مطالعه و بررسی قرار گرفته است. تنها خلق پوشاک از سال ۱۸۵۸ به بعد را می توان به طور موثر طراحی لباس در نظر گرفت.

با به قدرت رسیدن ناپلئون سوم و حمایت‌های ملکه در دربار و خارج از آن، وی به شهرت چشم‌گیری دست یافت و سالن مد خود را در اواخر قرن نوزدهم راه اندازی کرد و لقب پدر طراحی سطح بالا یا “Haute Couture” را از آن خود کرد.

او علاوه بر طراحی‌های خاصی که برای مشتریان ثروتمند انجام می‌داد، در بین بازیگران و خوانندگان بسیاری نیز محبوبیت داشت. لباس‌های او به خاطر استفاده از پارچه‌های اضافی و تزئینات فراوان، شهرت زیادی داشت.

پس از مرگ وی در سال ۱۸۹۵، پسران و نوه او حرفه پدر را ادامه دادند و سرانجام در سال ۱۹۵۲ فعالیت آن ها به پایان رسید. اما نقش وی به عنوان اولین طراح لباس برای همیشه ماندگار شد.

 

لباس‌های چارلز فردریک ورث بیشتر جنبه اشرافی داشتند و از پارچه‌های گران قیمت و با برش‌های فراوان و کار زیاد برای مشتریان خاص تهیه می‌شدند و نسبت به زمان خود متفاوت بودند. اما او لباس‌هایی هم طراحی کرد که قابل تغییر بودند و بسته به سفارش و اندازه مشتری تغییر می‌کردند.

یکی از ابداعات مهم ورث که به شدت رایج و محبوب شد چارچوب‌های زیر دامن بود. پیش از آن زنان دامن‌های پفی متعددی روی هم می‌پوشیدند که راه رفتن و فعالیت را برایشان مشکل می‌ساخت اما با این اختراع لباس‌ها سبک‌تر شدند و نیاز به پارچه کمتری داشتند و فضای مناسبی برای راه رفتن و حرکت داخل آن فراهم شد بدون آن که میزان پف آن کم شود!

 

 

آیدا گلشن آرا

برایم مهم است که در فیبز بتوانم به افزایش علم و آگاهی مردمم کمک کنم. همه ما به این دلیل اینجا جمع شده ایم تا بتوانیم مشکلی را برطرف کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.