موفقیت و انگیزه

چرا اغلب هدفگذاری ها بی نتیجه است؟

مروری بر بهترین سال زندگی تو از دارن هاردی

blank

می خواهیم 5 دلیل اصلی را که چرا آدم ها موفق نمی شوند و هدفگذاری آنها بی نتیجه است، با شما در میان بگذاریم :

1-  لیست ارزوها

شما نمی توانید فقط یک لیست از آرزوها و هدفگذاری هایی که می‌خواهید به آن برسید را در ابتدای سال بنویسید و انتظار داشته باشید بدون هیچ اقدام و عملی در پایان سال به همه آنها رسیده باشید.

2- روشنی از دل تاریکی

اهدافتان باید تمیزی و وضوح یک کریستال را داشته باشد. باید دستورالعمل دقیقی برای مغزتان صادر کنیدتا از طریق آن بتوانید ببینید و ترسیم کنید آن چیزی را که در دنیای بیرون به عنوان هدفتان در نظر گرفته می‌شود.

3- حرف، حرف، حرف

مشخص کردن اهدافتان تازه شروع کار است و بعد از آن کار اصلی شروع می‌شود و شما باید نقشه مسیری امن که به هدفتان می رسد را تصویر کنید.

4- مشکل دارم، کمک لطفا

باید سیستم دستور و کنترل خودتان را در اختیار داشته باشید تا بتوانید در مسیر ناشناخته ای که دارید، پیوسته حرکت کنید.

5- کمبود نیروی کمکی

و در آخرین مورد فراموش نکنید حمایت و راهنمایی اشخاص و نیروهای خبره در این راه یکی از اصلی ترین منابعی است که احتیاج خواهید داشت.

 

برنامه ریزی، انجام، بازبینی و ارتقا: این روند چهارگانه، گام هایی اساسی هستند که در طول مسیر رسیدن به اهدافتان، کمکتان خواهد کرد درس های زندگی را هرچه سریع‌تر یاد بگیرید و پیشرفت‌های لازم را بدون اتلاف وقت کسب کنید. از این موضوع مطمئن شوید. این روند خیلی ساده است؛ در قدم اول باید نقشه ها و هدفگذاری ها را برنامه ریزی کنید. بعد، شروع کنید به انجامش و قدم بعدی را رو به جلو بردارید. در قدم سوم، عملکردتان را بازبینی کنید. دراین بخش باید مقدار دستاورهایتان را اندازه گیری کنید و پیروزی ها و شکست هایتان را بشمارید. در قدم آخر هم باید اصلاحات لازم را اعمال کنید تا ارتقا یابید. نباید کارهای مشابه را انجام بدهید و انتظار نتایج متفاوت داشته باشید.

یادتان نرود اساس رسیدن به اهداف، شناخت از خود و «چرایی» هدفگذاری هایمان است؛ برای شروع کار بیایید سال گذشته را کامل بازبینی کنیم تا نقاط ضعف و قوت خود را شناسایی کنیم: 10 تا از بهترین اتفاقاتی که برای شما و خانواده تان در سال گذشته رخ داده کدام هاست؟

اهمیتی ندارد خرید ماشین یا ارتقای شغلی و یا حتی بچه دار شدن باشد، فقط صادقانه  10تا از بهترین اتفاقات را یادداشت کنید. ممکن است در ابتدا کمتر به یاد بیاورید اما به فکر کردن ادامه دهید با این کار شما روی کارهای مثبت و دلایل آنها متمرکز می‌شوید. هوشمندانه ترین تصمیماتتان را به خاطر می‌آورید و نتایج آن را یادآوری می‌کنید.

لیستی از 10 اتفاق خوب سال گذشته را به ترتیب یادداشت کنید.

1)…

2)

3)

4)

5)

6)

7)

8)

9)

10)

 

سپس سه دستاورد مهم را یادداشت کنید که بخاطر آنها به خودتان افتخار می کنید.

1)

2)

3)

 

سه تا از درس های مهمی را که گرفتید یادداشت کنید.

1)

2)

3)

 

سه تا از پیشرفتهای شخصی سال گذشته

1)

2)

3)

 

در کدام یک از روابطم بیشترین تغییرات مثبت را بوجود آورده ام ؟

بزرگترین خدمتی که سال گذشته انجام داده ام ؟

بزرگترین ریسکی که سال گذشته کرده ام ؟

اگر می‌توانستم به عقب برگردم و کاری را دوباره انجام بدم، کدام کارها بودند و آن ها را به چه نحوی انجام  می‌دادم؟

می توانید هر معیار و ارزشی که مدنظرتان است را در نظر بگیرید و برای آن مهم ترین کارهایی که در سال گذشته انجام شده است لیست تهیه کنید.

با نوشتن مهم ترین کارهای سال گذشته به ارزیابی این کارها بپردازید. قدم بعدی این است به هرکدام از این کارها نگاه کنید و تصور کنید که یک فرصت دوباره برای بازگشت به زمان گذشته دارید و می توانید آنها را اصلاح و یا کاملا عوض کنید.

هرجایی که نیاز به اقدام برای اصلاح و یا تعویض دارد را مشخص کرده و اقدام لازم را کنار آن یادداشت کنید. می‌توانید کارهایی که در سال گذشته انجام داده اید و می خواهید در سال آینده کاملا متوقف کنید و یا کارهایی را که بنظرتان بهتر است بیشتر و یا کمتر از قبل انجامشان دهید را هم لیست کنید. این کار بسیار ساده به شما کمک می‎کند تا در شرایط مشابه، تصمیمات درست اتخاذ کنید.

روند چهار گانه برای زمان گذشته، حال و آینده همواره مفید و کاربردی است پس یادتان باشد مانند غذاخوردن این روند چهارگانه را به یک عادت بدل کنید بزودی متوجه می‌شوید که خیلی سریع و درست تر از قبل تصمیم می‌گیرید و به جلو پیش می‌روید.

 

کیانوش مولودی

برایم مهم است که در فیبز بتوانم به افزایش علم و آگاهی مردمم کمک کنم. همه ما به این دلیل اینجا جمع شده ایم تا بتوانیم مشکلی را برطرف کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.