مهارت های زندگی

چرا موفقیت باعث ایجاد خوشحالی می شود؟

فیبز، نشریه آنلاین مدیریت کسب و کار

blank

این خوب است که شما به کاری که موفقیت در آن شما را خوشحال می کند خیلی اهمیت می دهید. اما موفقیت شغلی نباید خوشحالی شما را تعریف کند. شاون اهر، نویسنده کتاب “مزایای شادی” گفت: هنگامیکه مردم هدف های شغلی را برای خود تعیین می کنند، فکر می کنند که رسیدن به این اهداف، بلیط بدست آوردن شادی نهایی است.

اما آنها به زودی متوجه می شوند که اینگونه نیست زیرا هنگامی که آنها به اهدفی که تعیین کرده اند دست پیدا می کنند، بیشتر می خواهند. آنها در یک چرخه تعیین هدف قرار می گیرند و متوجه می شوند آنگونه که فکر می کردند، خوشحال نمی شوند و اهداف بالاتری برای خود تعیین می کنند.

خیلی به ندرت در شادمانی دستیابی به هدف می‌مانیم. فورا هدف دیگری پیدا می‌کنیم، و بعد هدف بعدی و بعدی. گاهی اوقات فکر می‌کنیم «اگر فلان اتفاق بیفتد» خیلی خوشبخت می‌شویم، آن اتفاق می‌افتد اما خیلی هم شادمان نمی‌شویم، اگر هم خوشحال بشویم این حس چندان طول نمی‌کشد و به دنبال هدف بعدی می‌گردیم. بسیاری از اهداف مادی از این دست هستند. با رسیدن به این اهداف دمی احساس غرور می‌کنیم اما شادمانی‌ چندان طول نمی‌کشد.

به گفته آستین برادلی، مدیر پروژه های ویژه در Triplemint، زمانی که مردم به اهدافشان می رسند و هنوز هم خوشحال نیستند، هم خوب و هم بد است. “بخش بد این است که آن فرد اکنون باید زمینه های دیگر زندگی اش را بررسی کند تا علت نارضایتی و ناخوشنودی خود را پیدا کند. و بخش خوب آن شناسایی علت و حذف آن است، و در نهایت راههایی را کشف می کند که می تواند او را به سطح بیشتری ازخوشحالی برساند.

موضوع مهم این است که موفقیت و خوشبختی متقابل یا منحصر به فرد نیستند. شما می توانید موفق و ناراضی باشید، و یا می توانید موفق نباشید و خوشحال باشید. یک دلیل بزرگی که باعث می شود مردم موفقیت را به عنوان تنها منبع خوشبختی در نظر بگیرند پول است. برخلاف ادعای قدیمی که پول نمی تواند شادی بیاورد.

تایلر ویتمن معاون شرکت Triplemint، گفت: اگر شما موفقیت را فقط مقدار درآمد بعضی از انسانها می دانید باید گفت این موضوع نمی تواند دلیل شادی شود. بعنوان یک نماینده املاک و مستقلات که با تعداد زیادی از سرمایه گذاران کار می کنم، باید بگویم که پول قطعا شادی به همراه نمی آورد. اگرچه، من موفقیت را در افرادی می بینم که در جهت رسیدن به اهداف خود تلاش می کنند.

من باور دارم افرادی که به اهداف خود دست پیدا می کنند سطح بیشتری از شادی را نسبت به افرادی که به اهدافشان نمی رسد، تجربه می کنند اما این اشتباه است که فکر کنیم رسیدن به موفقیت به تنهایی می‌تواند انسان را خوشبخت و خوشحال کند.

از کودکی به ما آموخته‌اند اگر به نمره‌های عالی، قبولی در دانشگاهی معتبر، شغلی سطح بالا، پول فراوان، زندگی در خانه‌ای ایده‌آل در محله‌ای در بالای شهر، ازدواج با شخص مناسب و مواردی از این دست برسیم، خوشحال و خوشبخت خواهیم بود. اما این موارد ربطی به خوشحالی شما ندارند و این فقط زندگی حرفه ای نیست که خوشحالی را در زندگی برای شما بوجود می آورد، بلکه زندگی تشکیل شده است از چیزهای زیادی مانند روابط شخصی، سلامتی و روابط حرفه ای که همه در زندگی شما جای دارند و نیاز به پرورش دارند.

خوشبختی رسیدن به هدف نیست، بلکه حسی بزرگتر، عمیق‌تر و اساسی‌تر است. خوشبختی به معنای تعریف ارزش‌ها، اهداف‌ و باور آنهاست. برای افزایش خوشحالی و خوشبختی، لازم نیست «لحظات شاد» بیشتری داشته باشیم، باید دید مثبتی به همه‌ی لحظات داشته باشیم، و باور کنیم تک‌تک این لحظات بخشی از شالوده‌ی کلی زندگی ما هستند که با شخصیت‌مان همخوانی دارند.

 

کیانوش مولودی

برایم مهم است که در فیبز بتوانم به افزایش علم و آگاهی مردمم کمک کنم. همه ما به این دلیل اینجا جمع شده ایم تا بتوانیم مشکلی را برطرف کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.