روش و سبک زندگی

چهار روش برای رهاسازی قدرت ذهن !

مروری بر 5 قانون پول که باید بدانید از جیم ران

blank

مغز و قدرت ذهن انسان به شکل جدایی‌ناپذیری به هم متصل هستند. ما باید با شگفتی و ترس به آن‌ها نگاه کنیم. شما باید مواظب باشید که چه خوراکی به مغزتان می‌دهید و چگونه تحریکش می‌کنید. با این کار، عملا قدرت ذهن تان را به سمت درست یا غلط توسعه می‌دهید.

مغز انسان معادل یک اَبر رایانه است و خیلی پیچیده‌تر از هر کامپیوتری است که تا به حال به وسیله‌ی بشر ساخته شده است. بالا بردن توانایی مغز برای موفق شدن، کاری ضروری است؛ چون می‌تواند کنترل کند که در نهایت شما چه فردی خواهید شد. مغز، یک مرکز فرماندهی است؛ مرکزی که هرکاری را که شما انجام می‌دهید، در برمی‌گیرد و در کنترل خود درمی‌آورد و در ضمن می‌تواند مشخص کند که چگونه فکر، احساس و عمل می‌کنید.

به بیان ساده: وقتی مغز شما بهترین عملکرد را داشته باشد، به شما اجازه می‌دهد بهترین باشید به این خاطر که نتیجه‌ای که شما به دست می‌آورید در کنترل اوست. تأثیراتی اساسی روی مغز وجود دارد که می‌تواند به عملکرد آن شکل دهد و مشخص کند تا چه حد می‌توان عملکرد و کارکرد مغز را گسترش داد. این تأثیرات شامل ژن، گفت‌وگوی درونی، تجربیات زندگی، استرس و مطالعه می‌شود. هر چند این عوامل روی مغز اثر می‌گذارند ولی نمی‌توانند مشخص کنند تا چه حد شما می‌توانید کاری را انجام دهید یا چیزی را یاد بگیرید. در واقع، فرصت فوق‌العاده‌ای دارید تا جایی که تصور و تخیل می‌کنید، با رهاسازی قدرت ذهن جلو بروید.

بنابراین با چنین ابزار فوق‌العاده‌ای که در اختیار داریم، چه چیزی باعث می‌شود خیلی‌ها از تجربه کردن فرصت‌هایی که برای‌شان به وجود می‌آید، محروم شوند؟ چند مانع ساده وجود دارد که اگر به آن‌ها اجازه دهید می‌توانند قدرت زیادی در تخریب فرآیند یادگیری شما داشته باشند؛ ولی می‌توانید بر آن‌ها غلبه کنید. کلید شکستن این موانع به این شکل است که برعکس‌شان را انجام دهید.

  • باورهای‌تان را تغییر دهید:

خیلی‌ها باورشان شده است که نمی‌توانند یاد بگیرند یا تبدیل به فرد باهوشی شوند. این موضوع، باور بسیار عمیقی است که در خیلی‌ها ریشه دوانده است. اگر باور نداشته باشیم که می‌توانیم به هدف‌مان برسیم، قطعا نمی‌توانیم به آن برسیم.

این به خودتان بستگی دارد که کاری را انجام دهید تا باعث شود باورهای‌تان تغییر کند. وقتی این کار را انجام دهید، دنیای جدیدی جلو روی‌تان باز می‌شود! اطلاعاتی را به مغزتان بدهید تا با آن‌ها بتواند باورهای‌تان را تغییر دهد. واقعیت این است که شما قدرت ذهن شگفت‌انگیز با قدرتی فوق‌العاده برای یادگیری دارید که حتی نمی‌توانید تصورش را هم بکنید. فقط باید به آن باور داشته باشید و وقتی به باورتان عمل کنید می‌توانید قدرت ذهن‌ تان را آزاد کنید.

  • دنبال یادگیری دانش صحیح باشید:

آن چه بعضی مردم را از فرآیند یادگیری دور نگه می‌دارد این است که نمی‌خواهند دسترسی به دانش داشته باشند. دانش از طریق تجربیات، کتاب و ارتباط با مردم به دست می‌آید. ما باید آن را آرام‌آرام یاد بگیریم.

در ضمن این را هم باید مطرح کرد که بهتر است دنبال یادگیری صحیح باشیم. کلمات اگر صحیح نباشند، معنایی ندارند. بعضی‌وقت‌ها از زبان برخی می‌شنویم که: «من این را در فلان کتاب خواندم» ولی آیا این موضوع درست است؟ فقط به این خاطر که شخصی آن را در کتابی نوشته است، نمی توان گفت که این موضوع درست است. به عنوان یک فرد یادگیرنده، شما می‌خواهید که دانش صحیح را یاد بگیرید و نه فقط اطلاعات یا ایده‌ای را که یک شخص، مطرحش کرده است.

این وظیفه‌ی شماست که اطلاعاتی را پیدا کنید و بعد، آن‌ها را آزمایش کنید و در ذهن‌تان مرور کنید که آیا صحیح هستند یا نه؟ و اگر اطلاعات صحیحی بودند می‌توانید آن‌ها را به منظور بهتر کردن زندگی و به موفقیت رسیدن، به درستی در زندگی‌تان به کار ببرید. شما باید آن چه را که برای به دست آوردن دانش صحیح یاد گرفته‌اید، آزمایش کنید و وقتی این کار را انجام دهید می‌توانید قدرت حقیقی ذهن‌تان را آزاد کنید.

  • مشتاق یادگیری باشید:

بعضی‌ها میلی برای یادگیری ندارند، شاید تنبل باشند یا اثر مثبت آن را تا حالا حس نکرده باشند. بر این نکته تأکید می‌کنم که باید مشتاق یادگیری بود. شاید کمی کار ببرد؛ ولی تنها کاری که باید انجام داد این است که شروع به یادگیری موضوعاتی کنیم که اثری فوری روی زندگی‌مان دارند. وقتی درباره مفهوم جدیدی، نکته‌ای را یاد بگیرید که به شما در به دست آوردن پول بیشتر کمک کند، یا از زیربار قرض، رهای‌تان کند، می‌توانید به فرآیند یادگیری، اعتماد پیدا کنید. در ضمن وقتی راه صحیحی را پیدا کنید که به شما یاد بدهد چگونه با خانواده‌تان ارتباط برقرار کنید یا چگونه رابطه‌ی عاطفی بهتری داشته باشید، در آن صورت میل و اشتیاق به یادگیری پیدا خواهید کرد.

  • با سخت مطالعه کردن به زندگی‌تان نظم بدهید:

به دست آوردن دانش، کار سختی است و زمانی طولانی می‌برد. باید با نظم خاصی آن را دنبال کرد؛ در غیر این صورت هرگز به دست نمی‌آید.

فرآیند یادگیری کار زیاد می‌خواهد هر صبح باید با برنامه ورزشی از خواب بیدار شوید که به ذهن‌تان نظم بدهد و دسترسی سریع به دانش را برای‌تان فراهم کند. هر چند فرآیند یادگیری، زمان زیادی را به خود اختصاص می‌دهد؛ ولی می‌توانید به آن سرعت ببخشید؛ این فرآیند، شامل خواندن، گوش دادن، مرور کردن، تکرار کردن، به کارگیری اطلاعات، آزمایش کردن نتایج، تنظیم مجدد و … می‌شود. ساده‌تر این که همه‌ی این کارها، احتیاج به زمان زیادی دارند. وقتی به آرامی اما مصمم به زندگی‌تان نظم بدهید، می‌توانید دانش کسب کنید و به این کارها سرعت ببخشید. در هر سنی می‌توانید فرآیند یادگیری را شروع کنید. مهم نیست که خیلی جوان یا خیلی مسن هستید؛ ذهن‌تان برای یادگیری خلق شده است و توانایی زیادی برای آن دارد.

 

کیانوش مولودی

برایم مهم است که در فیبز بتوانم به افزایش علم و آگاهی مردمم کمک کنم. همه ما به این دلیل اینجا جمع شده ایم تا بتوانیم مشکلی را برطرف کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.