موفقیت و انگیزه

چهار گام مستقیم به سمت موفقیت ؟!

مروری بر 5 قانون پول که باید بدانید از جیم ران

blank

موفقیت امروزه به موضوعی تبدیل شده است که ذهن بسیاری از افراد را به خود مشغول نموده است. هر کس به دنبال پیمودن گام‌های موفقیت است و هر فرد تعریف شخصی خودش را به سمت موفقیت دارد. موفقیت در نظر تعدادی خرید ماشین و یا منزل دلخواه‌شان می‌باشد. در نظر عده‌ای دیگر پیدا نمودن شغل دلخواه  می‌باشد پس تعریف موفقیت و کشف گام‌های به سمت موفقیت در افراد متفاوت می‌باشد. به گفته‌ی جیم ران موفقیت، نه جادویی است نه اسرارآمیز. موفقیت نتیجه‌ی طبیعی به کار بردن مداوم اصول زیربنایی است. از نظر جیم ران موفقیت همان انجام مشهودات و بدیهیات است ولی بعضی وقت‌ها به کسی احتیاج داریم که به ما یادآوری کند و ساده‌ترین راه رسیدن به سمت موفقیت را نشان‌مان دهد. در این جا چهار مرحله‌ی ساده برای پیدا کردن راه خود به سمت موفقیت آمده است؛ منظور موفقیتی بیشتر از حد تصورتان است.

 

1-ایده‌های خوب جمع کنید:

دفتر روزانه داشته باشید، این بهترین جا برای تمامی ایده‌ها و اطلاعاتی است که سر راه‌تان قرار می‌گیرند. بسیاری معتقدند که ایده به خودی‌خود ارزش چندانی ندارد. آن چه به وفور به چشم می‌خورد اید‌ه‌هایی است که گاهی قابلیت اجرا ندارند. به طور قطع یک ایده زمانی ارزشمند است که برای اجرا و تجاری‌سازی آن، یک نقشه راه واضح وجود داشته باشد.

اگر ایده‌ی خوبی برای سلامتی بشنوید، آن را بخاطر بسپارید و یادداشت کنید و عملی کنید. بعد، در یک غروب سرد زمستان یا شب مطبوع تابستان، سراغ نوشته‌های‌تان بروید. به درون ایده‌هایی که زندگی‌تان را تغییر داد، شیرجه بزنید، ایده‌هایی که باعث حفظ زندگی مشترک‌تان شد، ایده‌هایی که بیماری شما را بهبود بخشید، ایده‌هایی که شما را از سختی‌ها خلاص کرد، ایده‌هایی که به موفقیت‌تان کمک کرد. بنابراین می‌توانید یک کلکسیونر ایده‌های خوب و تجربیات برای کسب‌وکار خود، ارتباطات خود و آینده‌ی خود باشید. شاگرد زندگی خود، آینده‌ی خود و سرنوشت خود بودن، چالش‌برانگیز است. به حافظه‌تان اعتماد نکنید. وقتی به چیزی ارزشمند گوش می‌دهید، یادداشتش کنید. وقتی با پدیده مهمی روبه‌رو می‌شوید، یادداشتش کنید. برای یادداشت کردن وقت بگذارید و یک دفتر روزانه داشته باشید.

 

 

2.نقشه‌های خوب داشته باشید:

اکثر افراد موفق، اصلا دوست ندارند فقط یک رویاپرداز باشند… آن‌ها می‌خواهند هر آن چه را در رویا می‌بینند در دنیای واقعی خلق کنند، اما این که از کجا شروع کنند، کی شروع کنند و چه‌طور شروع کنند برای‌شان تبدیل به یک مشکل می‌شود و شاید به خاطر نداشتن نقشه راه موفقیت، برای همیشه از به دست آوردن رویاهای‌شان ناامید شوند. اما ریسک نکردن و خو گرفتن با شرایط فعلی برای افراد موفق یعنی خطر، یعنی منطقه امنی که فقط به ظاهر امن است، اما در واقع در حال قتل رویاهای‌شان است، بنابراین برای گریز از منطقه امن و به دست آوردن اهداف بزرگی که به زندگی معنا می دهد، معمولا افراد موفق هدف گذاری می‌کنند.

هدف گذاری خیلی راحت مثل تهیه یک لیست خرید است! هدف‌های کوچکی که به محض رسیدن به هر کدام به ترتیب آن‌ها را خط می‌زنید و به سراغ هدف بعدی میروید تا بدانید همیشه در هر زمان، هدف اصلی کدام است و باید وقت‌تان را صرف چه کاری کنید و بعد از تحقق هدف فعلی، برنامه بعدی چیست؟

شما نیز اگر به دنبال تحقق رویاهای‌تان باشید، باید دقیقا یک نقشه راه برای به دست آوردن رویاهای‌تان داشته باشید، ساختن زندگی و ساختن هر چیزی، مثل ساختن خانه است؛ باید نقشه داشته باشید. چه اتفاقی می‌افتد اگر شما فقط آجرها را روی هم بگذارید و کسی بپرسد: «چه می‌سازی؟» آجری را که در دست دارید، زمین بگذارید و بگویید: «نمی‌دانم.»

حالا این سوال مطرح می‌شود: چه زمانی باید ساختن خانه را شروع کنید؟
جواب: به محض این که نقشه را تمام کردید. این همان مدیریت زمان در شکل ساده‌اش است.

برای زندگی خود و کارهای روزانه‌تان نقشه داشته باشید؛ روز را تا وقتی که نقشه‌تان به خوبی تمام نشده است، شروع نکنید. جایی برای اصلاح آنی نقشه بگذارید، جایی برای استراتژی بیشتر نگه دارید. ولی قبل از شروع به کار باید نقشه را تمام کنید. هفته را قبل از پایان کردن نقشه شروع نکنید. طرح آن را بریزید، ساختار آن را تعیین کنید و برای کار، آماده‌اش کنید. همین کار را برای ماه انجام دهید. ماه‌تان را تا وقتی نقشه‌ای برای آن ندارید، شروع نکنید. مورد بزرگ‌تر، این است که سال‌تان را قبل از این که روی کاغذ تمام شود، شروع نکنید. ایده‌ی بدی نیست، تا پایان سال، برای نقشه‌های شخصی با خانواده‌تان بنشینید، با افراد همکار خود برای نقشه‌های حرفه‌ای جلسه بگذارید و با مشاور مالی‌تان برای طرح‌ریزی نقشه‌های پولی نشستی داشته باشید. تقویم‌تان را طراحی کنید، همان تقویمی که نقشه بازی‌تان برای بخش‌های رو به پیشرفت زندگی است.

 

3-به خودتان زمان بدهید:

ساختن یک حرفه، زمان می‌خواهد. به وجود آوردن تغییر، زمان می‌خواهد. یادگیری، رشد، تغییر، توسعه و خلق زمان‌بر است. پالایش و آزمودن دیدگاه‌ها و فعالیت‌ها، زمان می‌خواهد. بنابراین به خودتان زمان بدهید تا یاد بگیرید، فرصتی برای شروع پیش‌رَوی، فرصتی برای دست یافتن.

جیم ران می‌گوید که: زمانی یادم می‌آید که مادرم کمی به من نواختن پیانو را یاد داد. گفت: «این جا سری کلیدهای دست چپ است.» من آن را فهمیدم، چون آسان بود. «این جا هم سری کلیدهای دست راست است.» این را هم فهمیدم. بعد، گفت: «حالا می‌خواهیم هر دو دست را همزمان به کار ببریم.» پرسیدم: «خب، چگونه می‌شود این کار را انجام داد؟» چون استفاده از یک دست در هر زمان آسان بود… ولی هر دو در یک زمان؟ کم‌کم به جایی رسیدم که می‌توانستم هر دو طرف را با دو دستم بنوازم. گفت: «حالا می‌خواهیم به صورت همزمان، موسیقی را بخوانیم و آن را بنوازیم.»

با خودم فکر کردم: «تو نمی‌توانی همه‌اش را همزمان انجام دهی.» ولی می‌دانید، با اعتمادبه‌نفس به موسیقی نگاه کردم. به هر کدام از دستانم نگاه کردم. اوایل، کمی گیج بودم؛ ولی در نهایت به چنگش آوردم. بعد، روزی یادم آمد که مادرم گفت: «حالا تماشاگران را می‌بینیم، موسیقی را می‌خوانیم و با هر دو دست می‌نوازیم.» با خودم فکر کردم: «این دیگر خیلی بیشتر است.» چگونه کسی می‌تواند همه‌ی این کارها را انجام دهد؟ فقط با وقت دادن به خود برای تسلط روی یک مهارت، قبل از رفتن سراغ مهارت بعدی. به جایی رسیدم که با تماشاگران روبه‌رو شدم، موسیقی را خواندم و با هر دو دستم نواختم.

زندگی فقط گذر زمان نیست. زندگی مجموعه‌ای از تجربیات است و اضافه شدن روزبه‌روزِ این تجربیات.

 

4-خودتان را تغییر دهید:

حل کردن مشکلات را یاد بگیرید. برای مشکلات مهم نیست که شما مدیری با هزار و یک مشغله هستید یا کودکی کوچک در حال بازی، آن‌ها در شکل‌ها و اندازه‌های متفاوت به شما سر می‌زنند. بزرگی می‌گوید مهم نیست که در زندگی زمین بخورید مهم این است که برخاستن از زمین و پیروزی بر مشکلات زندگی را آموخته باشید.

در زندگی همه‌ی انسان‌ها مشکلات بزرگ و کوچک متفاوتی پدید می‌آیند و هر از گاهی ممکن است زندگی روزمره و عادی‌مان را به چالش بکشد و ما را از فرم ایدئال و آرمانی جدا سازد. به این نکته بسیار مهم باید توجه فرمایید که این اتفاق مختص شما نیست و ممکن است در این عالم هستی برای صدها هزار و یا میلیون‌ها نفر مانند شما رخ دهد. این حوادث ممکن است گاهی مادی یا در بعضی اوقات معنوی باشد. ممکن است مربوط به روابط خانوادگی شما باشد و یا یک مشکل شغلی گریبان‌گیر شما شده باشد.

در هر صورت در هر برهه زمانی از زندگی‌مان و در هر موقعیت عاطفی، روحی، شغلی و مادی که باشیم ممکن است اتفاقاتی برای‌مان حادث شود که مطلوب ما نیستند و آن‌ها را مشکل و چالش بنامیم. بهترین راه برخورد با این چالش‌ها چیست؟ این که به عنوان موقعیتی برای رشد دیده شوند. اگر مجبور هستید تغییر کنید، پس متحول شوید. اگر باید چنین شود، یک ایده‌ی قدیمی را که در موقعیت جدید به خوبی جواب نمی‌دهد، دور بیندازید. نمی‌توانید یک شبه مقصدتان را تغییر دهید، ولی می‌توانید یک شبه راه‌تان را عوض کنید.

میزان موفقیت ما ارتباط مستقیمی با میزان پیروزی ما در این موضوع و تعادل بین اجزای خاص زندگی‌مان دارد.

 

کیانوش مولودی

برایم مهم است که در فیبز بتوانم به افزایش علم و آگاهی مردمم کمک کنم. همه ما به این دلیل اینجا جمع شده ایم تا بتوانیم مشکلی را برطرف کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.