مهارت های زندگی

چگونه به زندگی معنوی دلخواه خود دست یابیم؟

مروری بر 110 راز رسیدن به آرامش از زینب مملکت دوست

blank

زندگی معنوی به حقیقت نهایی یا غیر مادی اشاره دارد. راهی درونی که شخص را قادر به کشف ماهیت هستی یا عمیق‌ترین ارزش‌ها و معانی زندگی معنوی مردم می‌سازد؛ در کتاب 110 راز رسیدن به آرامش از زینب مملکت دوست، به روش هایی برای رسیدن به یک زندگی معنوی دلخواه اشاره می‌کنیم:

 

با خدا ارتباط برقرار کنید.

حداقل نیاز انسان به خدا مانند احتیاج نوزاد است به مادر. خداوند همراه کسی است که با او همراه است. هر چه ارتباط شما با خدا آن نیروی عظیم و خرد لایتناهی بیشتر و بیشتر شود آرامش و نشاط بیشتری را در خود تجربه می‌کنید. دعا و راز و نیاز با خداوند در هر فردی متفاوت و منحصربه‎فرد است و هرکس از راه های مختلفی با خدای خود راز و نیاز می‌کند،  پس سعی کنید برای راز و نیاز با خدا راهی را انتخاب کنید که احساس بهتری داشته باشید. می‌توانید برای دعا خواندن و راز و نیاز با خدا به یک مکان مذهبی بروید و مشغول عبادت شوید.

 

اضطراب و نگرانی را با موسیقی کاهش دهید.

در افسانه های یونانی «اورفئوس» موجودات را با موسیقی آرام می‌کرد. بنابراین قطعه‎ای موسیقی یا شعری پیدا کنید که تداعی کننده آرامش برای شما باشد. از گوش دادن به موسیقی های غمناک خودداری کنید؛ زیرا مانند سم روح شما را تخریب می‌کند. اگر با شنیدن یک نوع موسیقی در خود احساس غم و اندوه می‌کنید،  بلافاصله آن موسیقی را قطع کنید زیرا این شما هستید که بر ذهن خود حاکم هستید و اجازه می‌دهید چه اطلاعاتی به آن وارد شود. پس سعی کنید ذهنتان را از افکار منفی پاک کنید.

 

با عشق کار کنید.

به کارها و فعالیت‎هایی بپردازید که در واقع از صمیم قلب به آنها علاقه‎مندید. انتخاب فعالیت‌ها با عشق باعث غرق شدن در کار،  عدم احساس گذشت زمان و از میان رفتن نگرانی‎ها می‌شود. زمانی که با عشق کار می‌کنید، خود را در وضعیتی بهتر می‌ یابید و همین کار باعث احساس آرامش در شما می‌شود و خود را با خدا و خلق خدا پیوند می‌دهید.

 

محتاط و آیندهنگر باشید.

خیلی وقتها آینده‎نگری می‌تواند جلوی بروز مشکلات را بگیرد. در واقع بیشتر مشکلات حاصل ندانم‎کاری و اشتباهات خود هستند. بنابراین بهتر است از این به بعد با چشمان باز به مسائل نگاه کنید و در تصمیمات خود بیشتر تأمل کنید.

 

به خالق کائنات تسلیم شوید.

هنگامی‌ که ما نگران هستیم، اساساً به کنترل جریان زندگی امید داریم زیرا به نتایج یک وضعیت اهمیت می‌دهیم و می‌خواهیم همه چیز بر وفق مرادمان باشد و در نتیجه از وقوع اشتباهات و تغییر نتایج وحشت داریم. در واقع ما بر وقایع زندگیمان کنترلی نداریم. تسلیم،  شکلی از آزادی و آرامش است زیرا شما مایلید که به جریان زندگی معنوی اعتماد کنید و می‌دانید همه چیز در زمان، مکان و شرایط مناسب اتفاق خواهد افتاد و شما در جایی قرار دارید که باید باشید.

 

نقاط ضعف خود را بپذیرید.

درک عمیق منشأ اضطراب و کار کردن روی خود به ما امکان می‌ دهد مسائل را روشن‌تر ببینیم. اگر لحظاتی توأم با آرامش داشته باشیم، می‌دانیم که این لحظات ادامه‎دار نیستند. در واقع، به دنبال نبود هرگونه تنش و کشش، درونی بودن اشتباه است و ناآگاهی از طبیعت درون را نشان می‌دهد، زیرا انسان در عمق وجود خود، آنقدر که مشتاق لحظات هیجان انگیز است، مشتاق آرامش نیست. پذیرش تضادها و ضعف‌های خود، مرحله‌ای ضروری است. مسئله این است که چگونه ناراحتی‎هایمان را تغییر دهیم. برخی راه خلق هنری را برمی‌گزینند و برخی دیگر به فعالیت های خیرخواهانه رو می‌آورند و همین «تغییر ناگهانی» است که آرامش را به وجود می‌ آورد.

 

تغییرات را بپذیرید.

دنیای ما زیبایی‎های فراوانی دارد درختان، پرنده ها، چهره‎ها. اما همه چیز در حال تغییر است. گاهی آرامش در ثابت ماندن و جلوگیری از جریان زندگی نیست بلکه تسلیم در برابر آن است بدون ترس از آینده یا دلتنگی برای گذشته. هلن کلر می‌گوید: «هنگامی‌ که دری از خوشبختی بر روی ما بسته می‌شود، در دیگری باز می‌شود ولی ما اغلب آنچنان محو تماشای در بسته ایم که در باز را نمی‌بینیم.» خدا ما را با عشق آفریده و عاشق ماست و جز خوبی و نیکی چیزی برای ما نمی‌خواهد.

 

از نعمتها قدردانی کنید.

خداوند می‌فرماید: «نعمت ها را شکر و سپاس گویید تا آنها را برای شما زیاد کنم.» شکرگزاری به شما احساس بودن و داشتن می‌دهد و این احساس خود، به افزایش آرامش و نشاط  شما منجر می‌شود. نعمت‎های روحانی زیادی از قبیل شادی، سلامتی، صداقت و آرامش درونی به ما عطا شده است. پس امروز را صرف شادی بخشیدن به خود و دیگران کنید و سپس خداوند را شکرگزار باشید. این مسأله باعث باز شدن درهای بیشماری از سطوح برتر کائنات به روی شما خواهد بود.

 

به قوه شهود خود اعتماد کنید.

اغلب همه ما احساس درونی متفاوتی نسبت به موقعیت های گوناگون داریم ولی بیشتر مواقع این حس ها را نادیده و تصمیماتمان را بر اساس منطق می‌گیریم. اغلب در می‌‌یابیم که قوه شهود درست بوده است. اگر شما حس می‌کنید که منطق بیش از حد بر احساس شما حکم فرماست، چشم هایتان را ببندید و راه درست را به شکل گلوله‌ای نورانی تصور کنید که از قلبتان بیرون و ذهنتان را از واقعیت پر می‌کند. اگر به ندای قلبتان گوش و توصیه‌های وجدان را جدی بگیرید، راه صحیح زندگی معنوی و رسیدن به آرامش و شادی را پیدا خواهید کرد.

 

نیروهای مثبت خود را افزایش دهید.

از غیبت، قضاوت نسنجیده، حسادت، دروغ و خلاصه رنجاندن دیگران به شدت پرهیز کنید زیرا با انجام اینگونه اعمال به دور خود تراکمی‌ از نیروهای منفی جمع آوری می‌کنید و این تنها خودتان را عذاب می‌دهد. زمانی که به دیگران خوبی و کمک می‌کنید تجمعی از نیروهای مثبت را در اطراف خود جمع می‌کنید که باعث آرامش و شادی شما می‌شود. طبیعت منبع پرانرژی از نیروهای مثبت است پس بیشتر با آن سر کنید تا آرامش بیشتری از آن دریافت کنید.

 

رها شوید.

ما اغلب عادت کرده‌ایم به الگوهای رفتاری که خودمان خلق کرده‌ایم، تکیه کنیم. اگر همواره یک رفتار ثابت را تکرار کنیم همیشه همان نتیجه قبلی را به دست می‌ آوریم. باید از این چهارچوب فعالیت‌های عادی و محدودکننده رها شویم. برای حل هر مسئله حداقل سه راه مختلف وجود دارد. ما باید آنها را پیدا و امتحان کنیم. باید در این راه،  انعطاف پذیری خود را افزایش دهیم. برای این منظور همیشه از یک راه به خانه نروید، همیشه از یک خوراکی خاص نخورید و . . .

محرک‎های متنوع موجب فکرهای متنوع و جدید می‌شود. به این ترتیب یاد می‌گیریم از عادات خسته کننده و استرس‎زا رهایی یابیم.

 

 

آیدا گلشن آرا

برایم مهم است که در فیبز بتوانم به افزایش علم و آگاهی مردمم کمک کنم. همه ما به این دلیل اینجا جمع شده ایم تا بتوانیم مشکلی را برطرف کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.