روش و سبک زندگی

چگونگی دستیابی به یک زندگی معنوی …

مروری بر 110 راز رسیدن به آرامش از زینب مملکت دوست

blank

در جهان امروز افراد زیادی دوست دارند زندگی معنوی خود را تقویت کنند اما نمیدانند از چه راهی و چگونه؟ بعضی از نکات ارائه شده در ادامه بسیار ساده است و در عین حال برای دستیابی به یک زندگی معنوی و آرامش روحی، بسیار اساسی است. بدون آن‏ها کلمات ” زندگی معنوی ” فقط به صورت یک مفهوم انتزاعی باقی خواهند ماند و به شکل حقیقی و موثر محسوس نمی‎شود.

 

به زمان حال فکر کنید.

یکی از نکات مهم که لازم است به آن توجه شود این است که گذشته و آینده تان را خیلی جدی نگیرید. اصلاً نگران خرابکاری‌ها و کوتاهی‌هایی نشوید که در گذشته در حق خودتان کرده‌اید. همه همینطور بوده اند و انگشت فرو کردن در زخم های قدیمی، هیچ فایده ای جز چرکی شدن آنها ندارد. آینده را هم که اصلاً  به حساب نیاورید. ترس و وحشت از حوادث و رخداد های احتمالی، حماقت محض است. فکر هر چیزی، از خود آن چیز معمولاً سخت‎تر و دردناک‎تر است. گذشته را پشت سر خود بگذارید. فکر کردن به اتفاقات گذشته خصوصاً مرور حوادث تلخ گذشته باعث می‎شوند که احساس راحتی و آرامش نداشته باشید. این کار انرژی شما را می‎گیرد و حتی توان انجام کارهای معمولی را نیز از دست می‌دهید. با این کار از لذت دستیابی به یک زندگی معنوی را با دستان خود از بین می‌برید.

 

از کاه کوه نسازید.

یکی از مهم‎ترین مهارت‌ها در آرام بودن و فکر نکردن به مسائل کوچک است. و مهارت بعدی، کوچک شمردن تمام مسائل و مشکلات زندگی است. از مشکلات زندگی، کوه نسازید و سعی کنید مقاوم،استوار و مصمم با آنها رو‎به‎رو شوید، چون گذشت زمان به شما ثابت میکند که بسیاری از نگرانی‎های شما در گذشته بی‌مورد بوده است. پس، از لحظه و حال حداکثر استفاده را ببرید. راز تمام موفقیت‎ها از آرامش ذهن و یک زندگی معنوی برمی‎خیزد. بدانید آنچه آینده بود زمان حال است و زمان حال به گذشته می‌پیوندد.

بر روی کارهایی که در زمان حال انجام میدهید، تمرکز کنید برای درک بهتر این مفهوم به مثالی ساده اشاره میکنیم: برای خود یک استکان چای بریزید. با دقت سعی کنید فقط به کاری که انجام میدهید، فکر کنید. بعد در یک جای آرام بنشینید و با آرامش چای را میل کنید. به این فکر کنید که با هر جرعه چای، همه انرژی موجود در آن را دریافت می‎کنید و لذت میبرید. به لحظه لحظه خوردن چای دقت کنید (اگر فکر دیگری توی ذهنتان آمد، خودتان را شماتت نکنید. فقط آرام سعی کنید دوباره به خوردن چای برگردید).

 

سکوت

دست‎کم روزی ۱۵ دقیقه را در سکوت بگذرانید و به نیازهای واقعی خود و نیز چیزهایی که دارید فکر کنید. سکوت عصاره آرامش و راز دستیابی به یک زندگی معنوی است، با زور نمی‌توان آن را ایجاد کرد. باید زمانی که فرا رسید آن را بپذیرید. اگر برایتان امکان دارد، دست‏کم روزی یک ساعت، تنها به اتاقی بروید و در را به روی خود ببندید.

 

به خودتان استراحت بدهید.

منظور از استراحت، کنار گذاشتن فعالیت ها و کارهای روزانه و رفتن به سفر و تفریح نیست، آن هم زمانی که با مشکلات و گرفتاری‎های زیادی دست و پنجه نرم میکنید!!! بلکه شما می‏توانید خیلی راحت به خود، مرخصی چند ساعته بدهید. کمی تنهایی، کمی بچگی کردن یا هر چیز نامتعارفی که شاید دوست داشته باشید که کمی از دنیای واقعی دورتان کند و خستگی را بگیرد. مثل نهنگ ها که هر از چند گاهی به بالای آب می‏آیند و نفسی تازه می‏کنند و دوباره به زیر آب برمی‎گردند. با استراحت کافی شما با آرام‌ترین روش ممکن به خواب می‌روید و بیشترین انرژی را دریافت خواهید کرد.

بخندید

خندیدن دشوار نیست. حتماً نباید اتفاق خاصی رخ دهد که شما را بخنداند. از هر فرصت کوچک برای خندیدن استفاده کنید. یک لبخند کوچک، تغییر بزرگی در ما به وجود می آورد. بسیاری از موقعیت هایی را که پیش می‎آیند با تلخ‌کامی و اخم سپری می‎کنیم در حالیکه می‎توانستیم با یک لبخند از آنها استقبال کنیم. مطمئن باشید که با این کار، مسخره به نظر نخواهید رسید. بلکه در همان لحظه نیز احساس آرامش خواهید کرد.

شوخ‎طبعی نیز یک روش جالب و بسیار موثر در کاهش استرس و جدا شدن از تجربه های ناخوشایند با دیگران است. وقتی شوخ‎طبعی باعث می‎شود شما از شرایط لذت ببرید، دیگر نیازی نیست الزاماً اتفاقی بیفتد تا شما خوشحال شوید. شما می‌توانید با داشتن احساس خوشحالی و طنزی که از درونتان نشأت میگیرد و حتی بدون هیچ علت خاصی، احساس خوشحالی کنید. با استفاده از حس شوخ‌طبعی می‌توانید از بسیاری از گفتگوهای بی‌حاصل و مشاجرات و بحث‎های تکراری جلوگیری کنید.  و در بسیاری از مواقع نیز تعادل احساسی عاطفی خود را بخصوص هنگام از کوره در رفتن، دوباره پیدا کنید.

 

در محل کار و زندگی خود گیاه نگه دارید.

هرچه اکسیژن بیشتری به شما برسد، آرام‌تر خواهید شد. از آنجا که گل و گیاه، منبع خوبی برای این است که انرژی خود را سرشار از اکسیژن و هوای پاک کنید، خوب است در محل کار و زندگی خود گیاهی نگه دارید.

 

لحظات خوش زندگی را ثبت کنید.

لحظه های زیبای زندگی‌تان را بنویسید و از آنها عکس و فیلم بگیرید. سپس بیشتر وقت ها آن ها را به یاد آورید و درباره‎شان فکر کنید و لذت ببرید. نوشتن خاطرات زیبا و به یادماندنی نیز یکی از راه های مرور آنان در لحظات دشوار زندگی است. این کار باعث می‎شود که شرایط سخت حال حاضر را برای لحظاتی به دست فراموشی بسپارید و به تکرار چنین لحظات خوشی در آینده امیدوار باشید.

 

ز گهواره تا گور….؟

یکی از چیزهایی که همیشه به ما نگرانی و دلهره میدهد، ندانستن است. باید بپذیریم که نمی‎توانیم همه چیز را با هم بدانیم اما همیشه درهای یادگیری و بیشتر دانستن رو به ما باز است. در دانستن و یادگرفتن همواره لذتی بزرگ نهفته است. باید بدانیم که ما انسان‌های در حال رشدی هستیم و همین رشد و بالندگی است که به ما آرامش میدهد. زندگی همچون سفر بزرگی است که نباید در آن از آموختن دست برداشت. این سفر هر روزه دری از آگاهی و تجربه به روی ما می‌گشاید و هر روز بیشتر آرامش حقیقی را در درون خود احساس می‌کنیم.

 

آیدا گلشن آرا

برایم مهم است که در فیبز بتوانم به افزایش علم و آگاهی مردمم کمک کنم. همه ما به این دلیل اینجا جمع شده ایم تا بتوانیم مشکلی را برطرف کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.