صنعت و معدن

کشور نیازمند تولید مبتنی بر مزیت نسبی با رویکرد صادراتی است

به گزارش روز دوشنبه وزارت صنعت، معدن و تجارت، “سعید زرندی” افزود: صنایع پیشران براساس برخی معیارها از جمله صادراتی بودن، سهم در ارزش افزوده، داخلی سازی و غیره استخراج شده که این صنایع قادرند بیشترین تحرک را در طول زنجیره قبل و بعد خود ایجاد کنند.

وی توضیح داد: از طریق تزریق منابع مالی به این فعالیت‌ها، بیشترین تحرک در طول زنجیره ایجاد خواهد شد، همچنین به دلیل در نظر گرفتن شاخص صادراتی بودن، بیشترین ارزآوری در بین فعالیت‌ها را ایجاد خواهند کرد.

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت تاکید کرد: در سال ۹۹ تمرکز بیشتری بر روی این صنایع خواهیم داشت و همه سازمان‌های تابعه و سازمان‌های استانی این سیاست را دنبال خواهند کرد و سرمایه‌گذاران را به این سو سوق خواهیم داد.

وی خاطرنشان کرد: در معرفی به صندوق توسعه ملی و بانک‌ها نیز این صنایع را در اولویت اصلی قرار خواهیم داد.

زرندی ادامه داد: زنجیره‌های ارزش این تولیدات را دنبال می‌کنیم و در تلاشیم شرکت‌های دانش بنیان را به سمت این صنایع هدایت کنیم تا موضوع نوآوری در این بخش دنبال شود.

این مسوول گفت: هدف‌گذاری نهایی کشور، تولید مبتنی بر مزیت نسبی با رویکرد صادرات‌گرا است.

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، همچنین در خصوص شناسایی و معرفی صنایع اشباع تصریح کرد: پیرو سیاست‌های توسعه سرمایه‌گذاری در بخش صنعت، معدن و تجارت، ظرفیت‌های تولیدی و خدماتی زیادی در سراسر کشور ایجاد شده است و با وجود توصیه‌های انجام شده، در برخی از رشته فعالیت‌ها، ظرفیت‌های ایجادشده از نیاز کشور بیشتر است که موجب شده تا برخی واحدها در حداکثر ظرفیت خود فعالیت نکنند.

وی بیان داشت: گرچه توسعه صادرات می‌تواند رافع این مشکل باشد، اما نوع محصولات و نداشتن صرفه و پتانسیل صادرات، کیفیت محصولات تولیدی، رقابت در بازارها و غیره از موانع عملیاتی شدن این مهم است.

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت افزود: از آنجا که صرف بهینه منابع برای سرمایه‌گذاری‌های جدید بسیار حائز اهمیت است، با همکاری تشکل‌های بخش خصوصی در حوزه صنعت، معدن و تجارت و معاونت‌های تخصصی و سازمان‌های تابعه وزارت صنعت، معدن و تجارت، فعالیت‌هایی که به این دلایل اشباع بوده و دارای ریسک سرمایه‌گذاری بالا هستند، شناسایی و اطلاع‌رسانی شده است.

وی گفت: سرمایه‌گذاری در این زمینه توصیه نمی‌شود، البته سرمایه‌گذاری در این صنایع فقط با هدف صادرات قابل قبول بوده و مورد تأیید است.

منبع: ایرنا

تیم تولید محتوی اتاق خبر

با ما همیشه بروز باشید. آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان را فقط در فیبز دنبال کنید. هنر تیم ما خبر است! برای دریافت آخرین مطالب لطفا در خبر نامه ما عضو شوید. برای دریافت راهنمایی از لینک زیر استفاده کنید. https://fabes.org/receive-notifications/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خدمات جدید الکسا را دیده اید؟ بهترین قیمت ها برای دریافت سرتیفای الکسا با تخفیف محدودمشاهده پلن ها
+
بستن
سوالی دارید؟ چت از طریق واتساپ