مدیریت محتوی وردپرس

گالری تصاویر وردپرس بسازید ، بدون نیاز به نصب افزونه

blank

در این مقاله از سایت فیبز می خوانید :

در این مقاله از پایگاه دانش وردپرس سایت فیبز با شما همراهان گرامی هستیم تا با استفاده از عناوین اصلی ذیل ، چگونگی راه اندازی یک گالری تصاویر را بدون نصب و استفاده از افزونه ی خاصی را آموزش دهیم. با ما همراه باشید.

عناوین اصلی :

 1. اهمیت و امکانات یک گالری تصویر
 2. مزیت ایجاد گالری تصاویر در ویرایشگر گوتنبرگ
 3. بلوک گالری تصاویر در وردپرس
 4. راه اندازی عملی گالری تصاویر در ویرایشگر گوتنبرگ
 5. اکنون شما یک بلوک گالری کامل در اختیار دارید.
 6. بازگشت به گوتنبرگ و ادامه تنظیمات گالری
 7. معایب گالری تصاویر ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس

اهمیت و امکانات یک گالری تصویر

گالری تصاویر یک ویژگی در صفحات وب است که علاوه بر زیباسازی یک صفحه سایت خدمات دیگری نیز ارائه می کند . از این خدمات می توان به مواردی مانند :

 • مرور راحت تر عکس های مورد نظر شما در سایت برای کاربران
 •  امکان درج تصاویر بیشتر در فضای کمتر
 • و امکان نمایش تصاویر در سطر یا ستون های دلخواه

می توان اشاره کرد که هر کدام از این موارد یک مزیت بسیار خوب و کار آمد برای طراحان وب و یا صاحبان سایت ها به شمار می روند.

مزیت ایجاد گالری تصاویر در ویرایشگر گوتنبرگ

در ویرایشگر بلوک همانطور که می دانید درج تصاویر بسیار ساده انجام می شود و فقط کافی است یک بلوک تصویر اضافه کنید و تصویر خود را در آن درج کنید تا به نمایش درآید . اما اگر تعداد تصاویری که شما بخواهید منتشر کنید چند تصویر باشد ، تکلیف چیست ؟  قاعدتأ نمی توان آن همه تصویر را پشت سر هم منتشر کرد چرا که برای کاربران امری خسته کننده است که اسکرول کنند و همه تصاویری که پشت سر هم هستند ببیند ! اما با ایجاد یک گالری از تصاویر می توانید در یک حجم کم تعداد تصاویر بیشتری در اختیار و در معرض دید کاربر قرار دهید. همچنین شما این امکان را دارید که برای تعدادی از تصاویری که می خواهید کاربر آن ها را ببیند ، تصاویر بند انگشتی ایجاد کنید تا کاربر با کلید روی هر کدام که مایل بود ، تصاویر اصلی را مشاهده نماید.

بلوک گالری تصاویر در وردپرس

سیستم مدیریت محتوای وردپرس این امکان را دارد که به سادگی بتوانید با استفاده از آن خیلی راحت یک گالری تصاویر داشته باشید . ویرایشگر گوتنبرگ یک امکان دارد که بلوک گالری نام دارد و به وسیله آن و فقط با چندین کلیک می توانید خیلی سریع یک گالری از تصاویر مورد نظر خود ایجاد کنید . البته این گالری ها امکانات ویژه و خیلی قوی در اختیار شما قرار نخواهد داد و آنطور که باید و شاید نسبت به سلیقه های مختلف منعطف نیست و اگر بخواهید یک گالری حرفه ای برای خود داشته باشید می بایست از قالب هایی استفاده کنید که روی این ویژگی کار بیشتری کرده اند و یا می توانید از افزونه های موجود در این زمینه استفاده نمایید.

راه اندازی عملی گالری تصاویر در ویرایشگر گوتنبرگ

همانطور که اشاره کردیم خود وردپرس امکانی برای ایجاد گالری در ویرایشگر بلوک قرار داده است . هرچند که این گالری ایجاد شده با گوتنبرگ بسیار حرفه ای نخواهد بود ، اما بالاخره در حدی است که قابل قبول باشد و کار شما را راه بیندازد . به این منظور برای ایجاد یک گالری تصاویر در نوشته یا صفحه ای دلخواه می بایست مشابه تصویر به بخش ویرایش آن نوشته یا صفحه مراجعه نمایید و در این بخش روی آیکون افزودن بلوک که همان علامت + است کلید کنید . در منوی باز شده گزینه گالری را انتخاب نمایید تا به صفحه یا نوشته ی شما یک بلوک گالری اضافه نماید.

افزودن گالری تصاویر
افزودن گالری تصاویر

اکنون شما یک بلوک گالری کامل در اختیار دارید.

در این بلوک همانند تصویر روی گزینه ی افزودن تصویر کلیک کنید و از کامپیوتر یا هاست خود هر کدام از عکس هایی که مد نظرتان است را به گالری اضافه نمایید . اگر قصد دارید عکس ها را از سیستم کامپیوتری خود آپلود کنید می توانید هم به صورت تک تک آن هارا آپلود کنید هم به صورت جمعی ! پیشنهاد همیشگی ما آپلود تکی عکس ها است اما اگر قصد آپلود جمع را داشتید کلید Ctrl را پایین نگه دارید و روی هر عکسی که می خواهید کلیک کنید تا برای شما انتخاب شود و پس از اتمام انتخاب هایتان روی open کلیک کنید.

با اتمام بارگذاری تصاویر در بخش کتابخانه رسانه های پیشخوان شما گزینه ای به نام گالری تازه بسازید وجود دارد . روی آن کلیک کنید و عکس هایی که می خواهید در گالری تصاویر شما وجود داشته باشند به این گالری اضافه کنید.  بعد از آن شما صفحه ویرایش گالری تصاویر را مشاهده خواهید کرد و در اینجا می توانید برای عکس های خود متن زیر نویس اضافه کنید و پس از انجام تنظیمات دلخواه می توانید روی بروزرسانی گالری را در پایین این پنجره کلیک نمایید.

انتخاب عکس برای گالری تصاویر
انتخاب عکس برای گالری تصاویر

بازگشت به گوتنبرگ و ادامه تنظیمات گالری

با پایان یافتن مرحله اضافه کردن عکس ها شما ، به ویرایشگر گوتنبرگ برای گالری باز خواهید گشت و در این صفحه مطابق تصویر می توانید تنظیماتی از قبیل لینک کردن عکس ها به یک لینک خاص ، برش عکس های گالری و نیز تغییر در سطر های و ستون های گالری را اعمال کنید و این کاملا به سلیقه و نیاز شما به گالری بستگی دارد.

نکته :

 • اگر نمی خواهید عکستان به لینکی اشاره کند و کاربر با کلیک روی عکس به لینک دیگری منتقل شود در این قسمت گزینه هیچکدام را انتخاب نمایید.
 • با پایان یافتن تنظیمات اگر بخواهید قبل از انتشار می توانید گالری تصاویر خود را در حالت پیش نمایش مشاهده نمایید .
ویرایش گالری تصاویر
ویرایش گالری تصاویر

معایب گالری تصاویر ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس

همانطور که عرض کردیم گالری تصاویر پیشفرض در وردپرس حرفه ای و انعطاف پذیر نیست و اگر شما به صورت همیشگی در سایت خود از گالری تصاویر استفاده نمایید ، می بینید که این گالری دارای مشکلاتی نیز هست . به عنوان نمونه می توان به مواردی از قبیل موارد ذیل اشاره کرد :

 1. عکس های موجود در گالری شما قابل کلیک نیستند و اگر هم قابل کلیک شوند ، در صفحه جدیدی باز نخواهند شد. اگر قصد داشته باشید تصاویر خود را به آدرس دیگر یا رسانه ای دیگر با یک لینک ارجاع دهید کاربران مجبورند برای مشاهده ی دوباره ی ی گالری دکمه برگشت را بزنند و این موضوع به خودی خود یک مشکل است و کاربران ناخودآگاه آن را نخواهند پسندید.
 2. در گالری تصاویر ویرایشگر گوتنبرگ شما قابلیتی به عنوان مشاهده تصاویر بر اساس دسته بندی یا برچسب خاصی مشاهده کنید و این یک محدودیت بزرگ محسوب می شود .
 3. گالری تصویر شما قابل انتقال به بخش های دیگر سایت نیست و اگر قصد ایجاد یک گالری مشابه گالری اول داشته باشید باید دوباره از ابتدا اقدام به ساخت آن کنید.

 

دوستان و همراهان گرامی

بسیار خوشحالیم با یک آموزش دیگر از تیم وردپرس سایت فیبز با شما عزیزان همراه بودیم. امیدواریم بهره ی کافی رو از مباحث عنوان شده برده باشید. سوالات ، نظرات و پیشنهادات خودتان را در قسمت دیدگاه های همین صفحه برای ما ارسال فرمایید و ما را در بالا بردن کیفیت این آموزش های کوتاه و کاربردی یاری بفرماید.

کیانوش مولودی

برایم مهم است که در فیبز بتوانم به افزایش علم و آگاهی مردمم کمک کنم. همه ما به این دلیل اینجا جمع شده ایم تا بتوانیم مشکلی را برطرف کنیم.