بازاریابی و مدیریت بازار

گستره بازاریابی چیست؟ (بخش اول)

فیبز، نشریه آنلاین مدیریت کسب و کار

blank

پیشتر در مورد مفاهیمی از بازاریابی و مدیریت برند، محصول، بازار و مشتری صحبت کرده بودیم اما امروز مطلب مهمی (گستره بازاریابی چیست؟) را در مورد اصول بازاریابی فرا خواهیم گرفت که کمک شایانی به شناخت هرچه بیشتر بازار، مشتری و متقاضی خواهد کرد! به نظر بنده همیشه در فهم و درک یک موضوع دسته بندی کردن آن میتواند تا حد قابل توجهی گیرایی ما را بالا ببرد.

در سیستم کامپیوترمان ما برای ذخیره سازی اطلاعاتمان از یک قطعه سخت افزاری به نام هارد دیسک استفاده میکنیم، بعضی مواقع به دلیل حجم وسیع اطلاعات مجبور به دیفراگمنت کردن هارد دیسک کامپیوترمان میشویم که این امر باعث افزایش سرعت و تضمین کردن سلامت هرچه بیشتر اطلاعات ما میشود.

در اصل ذهن ما هم مانند یک دیسک سخت است که برای بایگانی بهتر مطالب و درک بهتر از موضوعات میبایست آنرا دیفراگ کنیم.  اما در ادامه مفهوم دسته بندی کردن را بیشتر به کار خواهیم برد و کاربرد آن را در کنار گستره بازاریابی فرا خواهیم گرفت.

گستره بازاریابی چیست؟

گستره بازاریابی به دسته بندی خروجی ما که به عنوان محصول میشناسیم می پردازد این دسته بندی به ما کمک خواهد کرد که بدانیم تولیدات ما در چه خانواری قرار دارد و البته نکته مهم و قابل توجه اینجاست که از کدامین گستره بازاریابی میتوانیم برای پیشبرد بازار محصولمان استفاده بکنیم !

 

کالا:

شناخته شده ترین دسته از محصولات کالا ها میباشند که به صورت های قابل توجهی در زندگی ما نقش کاربردی و تاثیرگزاری را بازی میکنند. کالاها را میتوان به صورت غذا، پوشاک، لوازم خانگی، خودرو و … دید عمده ترین روش های تبلیغات و بازاریابی کالا ها روش های رایج در علم بازاریابی میباشد که در مطالب بعدی با انها به صورت تخصصی آشنا خواهید شد.

 

خدمات:

پیش از آنکه با شنیدن این تیتر ذهنتان به دنبال خدمات پس از فروش محصول خریداری شده از یک شرکت باشد باید بگوییم که خدمات کالا بسیار متفاوت با مراکز خدماتی میباشد. مراکز خدماتی که ما در روز بیشتر با آنها سر و کار داریم شامل هتل ها ،بانک ها،آژانس های مسافرتی، سینما ها و … میباشد.

 

تجارب:

شاید با دیدن این تیتر خیلی تعجب بکنید! اما امروزه از معقوله تجارب بسیار در بازاریابی استفاده خواهد شد تصور بکنید که یک شرکت خدماتی همانند آژانس های مسافرتی فرصت تجربه و زندگی کردن در یکی از قبایل یکی از تمدن های معروف دنیارا به شما بدهند! اگر شما شیفته ی آن شده اید پس با استفاده از بازاریابی تجارب شما جذب شده اید.

 

رویدادها:

قطعا برایتان پیش آمده است که نگاهی به تقویم بیندازید و رویداد های مهم زندگی خود را به خاطر بسپارید، اگر گرفتن یک جشن تولد می تواند اثرات بسیار مثبتی را در زندگی طرف مقابلتان به وجود آورد پس از آن استفاده خواهید کرد. این امرد در بحث بازاریابی نیز صادق است قطعا به یاد دارید که در بازه مسابقات المپیک یا جام جهانی محصولات زیادی با این قالب ها روانه بازار خواهند شد این کار را استفاده کردن از رویداد ها میگویند و نمونه های بسیاری را میتوان دید .

 

اشخاص:

یکی از رایج ترین روش های بازاریابی نوین استفاده کردن از اشخاص شناخته شده می باشد. با مراجعه کردن به فروشگاه های معتبر و بزرگ در سطح شهر متوجه این روش خواهید شد که در قالب پوستر ها و بنر ها اشخاص معروف با تبلیغ کردن محصولات به مشتری می رسانند که ما نیز از این محصول استفاده میکنیم و آن را تایید میکنیم. همچنین در تیزر های تلوزیونی، رسانه ها، بیلبرد های شهری میتوان این روش را مشاهده کرد.

 

 

انواع گستره بازاریابی چیست؟ (بخش دوم)

 

کیانوش مولودی

برایم مهم است که در فیبز بتوانم به افزایش علم و آگاهی مردمم کمک کنم. همه ما به این دلیل اینجا جمع شده ایم تا بتوانیم مشکلی را برطرف کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.