مهارت های ارتباطی

گفت‎وگو را با قدردانی از طرف مقابل به پایان برسانید…

مروری بر هنر گفت‎وگو از دبرا فاین

blank

وقتی گفت‎وگوی خود را با قدردانی از آن‎چه بینمان ردوبدل شده است به پایان برسانیم، به روشی بی‌نظیر، علامتی مثبت از خود به جا گذاشته‎ایم. سپاسگزاری شما از دیگران، برای آن‎که وقت و تخصصشان را در اختیارتان قرار داده‎اند و برای شادی نابی که از مصاحبت با آن‎ها نصیبتان شده است، همیشه برای آن‎ها خوشایند خواهد بود. وقتی با قدردانی کردن از دیگران، آن‎ها را ترک می‎کنید، در واقع اعتمادبه‎نفس خود را به نمایش می‎گذارید. اما باید در این کار واقعا صادق باشید. کاری که با خلوص نیت انجام شود، موجی از حسن نیت را ایجاد می‎کند و نام شما را با نیکی و مثبت بودن پیوند می‎زند. شما و هم‌صحبتتان در حالی از هم جدا می‎شوید که احساس مثبتی به یکدیگر دارید.

ابراز قدردانی

• من واقعا از صحبت‎های شما در مورد زمینه‎ی کاریتان، استفاده کردم.
• از این که چنین مصاحبت دل‎نشینی با شما داشتم، واقعا از شما ممنونم.
• من بسیار خوشحالم که با کسی ملاقات کردم که در…..مشارکت دارد.
• من از این که بی‎دریغ، تخصص خود را در اختیار من گذاشتید، واقعا متشکرم.
• خیلی از شما ممنونم که مرا با مبحث…. آشنا کردید. واقعا بحث جالبی بود.
• از این که من را به گفت‎وگو دعوت کردید بسیار متشکرم. تازه‏‎وارد بودن در جمعی بسیار دشوار است و شما این دشواری را برای من آسان کردید.

به خاطر داشته باشید که مکالمه را به همان شکلی خاتمه دهید که آن را آغاز کرده‎اید. لبخند بزنید و دست بدهید. اگر برای دست دادن با طرف گفت‎وگویتان مجبورید از جای خود بلند شوید و میز پذیرایی را دور بزنید، حتما این کار را بکنید. وقتی گفت‎وگوی خود را با فشردن دست طرف مقابل، مهر و موم می‎کنید، تاثیر بسیار خوبی روی او می‎گذارید. این که یک‎باره بروید و در میان جمعیت گم شوید؛ همدلی و حسن‎نیت شما را زیر سوال می‎برد. پایان گفت‎‏وگو آخرین فرصت برای ایجاد پیوند تلقی می‎شود.

وداع: چه غم شیرینی!

اگر کسی را ملاقات کردید که دلتان می‏‎خواهد باز هم او را ببینید، بهترین راه برای خارج شدن از گفت‎وگو، تقاضای دیدار مجدد همراه با قدردانی است. برای دعوت از طرف مقابل شما پا پیش بگذارید. این نکته را به خاطر بسپارید که اگر دعوت شما رد شد، ایراد از طرف شما نیست. اگر کسی را دعوت نکنید از کجا می‎فهمید که می‎خواهد دعوت شما را رد کند. برای این که دیگران را به ادامه‎ی ارتباطتان دعوت کنید، راه‎هایی به شما پیشنهاد می‎کنیم:

دعوت

• من دوست ندارم امشب همه‎ی وقت شما را بگیرم، امکان دارد که بعدا بتوانم ملاقاتتان کنم؟
• آیا در گردهمایی بعدی هم می‌توانم شما را ببینم؟
• در کنار شما بودن برای من بسیار مایه‎ی خوشحالی‎ست. می‎توانم با شما تماس بگیرم تا در زمانی مناسب به دیدنتان بیایم؟
• تمرین کردن همراه با شما لذت‎بخش است. دوست دارید هفته‌ی بعد همدیگر را ببینیم و با هم تمرین کنیم؟
• امیدوارم هرچه زودتر کار را با هم شروع کنیم. آیا می‎توانم چند روز آینده با شما تماس بگیرم و یک ملاقات مجدد داشته باشیم؟
• هفته‎ی آینده مقاله‎ای را که در موردش با شما صحبت کردم را به دفترتان می‎آورم. تلفن می‎زنم تا برنامه‎مان را با هم هماهنگ کنیم.
• دوست داشتم می‏توانستیم بحث‎های امروز کنفرانس را با هم مروری کنیم. می‎توانید به من سر بزنید؟ تا هم یک قهوه فنجان با هم بخوریم هم مطالب را مرور کنیم؟

 

مقصد بعدی

قبل از این که از یک موقعیت گفت‎وگو کنار بکشید، پیش خود تصمیم بگیرید که مقصد بعدی‎تان کجاست. لازم نیست بلافاصله به گفت‎وگوی بعدی بپیوندید. می‎توانید کمی آزاد بگردید، چیزی بخورید و حتی اطراف سالن گشتی بزنید. وقتی که تحرک داشته باشید؛ به چشم می‌آیید و می‎توانید مطمئن شوید که از انظار مخفی نمانده‎اید. اما اگر بی‎هدف بچرخید، هم‎صحبت قبلی‎تان در صورتی که شما را در چنین حالتی ببیند، فکر خواهد کرد که برای شما تنهایی خودتان از مصاحبت با او خوشایندتر است.

از آن‎جا که شیوه‎ی جدا شدن شما از گفت‎وگو، اثری ماندگار به جا می‎گذارد، لازم است که برای کناره‌گیری مؤدبانه، ظرافت به خرج دهید. درباره‌ی این روش هیچ راز و رمزی وجود ندارد و نیاز به علم بسیار ویژه‎ای نیست. این کار بر اصول عقل سلیم مبتنی است. هرچند که خیلی‎ها آن را رعایت نمی‎کنند. آن‌قدر کنار کشیدن مؤدبانه و حاوی پیام قدردانی را تمرین کنید که بدون دغدغه از گفت‎وگوها خارج شوید. به دست‎ آوردن این توانایی، بدون شک، حضور شما را پررنگ‎تر کرده و اعتمادبه‎نفس کلی شما را بهبود می‎بخشد. وقتی که ثبات و گیرایی شخصیت شما افزایش یابد، به نوبه‎ی خود باعث می‌شود که شما فردی بسیار جذاب برای هم‌صحبتی به نظر برسید.

 

آیدا گلشن آرا

برایم مهم است که در فیبز بتوانم به افزایش علم و آگاهی مردمم کمک کنم. همه ما به این دلیل اینجا جمع شده ایم تا بتوانیم مشکلی را برطرف کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.