اگاهی و اطلاعات

گلنکور بزرگترین شرکت تجارت کالا در جهان!

فیبز، نشریه آنلاین مدیریت کسب وکار

blank

گلنکور ، ( Glencore) شرکت بریتانیایی-سوئیسی و چندملیتی تجارت کالا می‌باشد، که دفتر مرکزی آن، در شهر بر، سوئیس قرار دارد، همچنین این کمپانی شعبه دوم خود را، در سن هلیه، جرزی، بریتانیا ثبت کرده است.

شرکت گلنکور، بزرگترین شرکت کالاهای اقتصادی در جهان به‌شمار می‌آید، همچنین درمجموع از نظر میزان درآمد سالیانه به‌عنوان بزرگترین شرکت سوئیسی نیز محسوب می‌شود. این شرکت در سال ۲۰۱۳ در فهرست فورچون جهانی ۵۰۰ در رتبه ۱۲ از بزرگترین شرکت‌های جهان قرار گرفت. شرکت گلنکور در سال ۲۰۱۳ شرکت اکستراتا، که یکی از بزرگترین شرکت‌های معدنی جهان است را خریداری نمود، سپس اکستراتا منحل شده و دارایی‌های آن در گلنکور ادغام گردید. هم‌اکنون گلنکور به‌عنوان یکی از بزرگترین شرکت‌های استخراج معادن جهان، به‌شمار می‌آید.

تاریخچه

شرکت گلنکور، در سال ۱۹۷۴ پس از خریداری شرکت کو آگ توسط شرکت مارک ریچ، سپس ادغام دو شرکت، تحت نام مارک ریچ اند کو. آگ تاسیس شد.سرمایه اولیه این شرکت، از معاملات غیر قانونی کالا میان بنیانگذار شرکت؛ مارک ریچ و دولت ایران تامین شده بود، که جرم آن در سال ۲۰۰۱ توسط بیل کلینتون رییس جمهور وقت ایالات متحده بخشیده‌ شد.

در سال ۱۹۹۳ شرکت تجارت کالای ترافیگورا از بطن کمپانی مارک ریچ جدا شد. در سال ۱۹۹۴ در پی خارج شدن کنترل تجارت روی، مارک ریچ بیش از ۱۷۲ میلیون دلار ضرر را متحمل گردید.

سپس شرکای وقت مارک ریچ؛ ویلی استروتوت و ایوان گلازنبرگ ( مدیرعامل فعلی شرکت) اقدام به خریداری ۵۱٪ درصد از سهام شرکت مارک ریچ اند کو. نمودند و در ۱۹۹۵ نیز پس از ۲۱ سال نام شرکت را به گلنکور تغییر دادند.

عملیات

در سال ۲۰۱۰ میزان درصد سهام این شرکت، در بازار جهانی عبارت بود از:
• ۶۰ ٪ درصد در بازار روی بین‌المللی
• ۵۰ ٪ درصد در بازار مس بین‌المللی
• ۹ ٪ درصد در بازار غلات بین‌المللی
• ۳ ٪ درصد در بازار نفت بین‌المللی
گلنکور دارای امکانات تولیدی و خدماتی، در سراسر جهان می‌باشد. این شرکت، در معادن فلزات، مواد معدنی، نفت خام، فراورده‌های نفتی، زغال سنگ ، گاز طبیعی، محصولات کشاورزی، صنعت خودروسازی، تولید برق، تولید فولاد و صنایع غذایی فعال است.

بازار بورس

گلنکور در ماه مه سال ۲۰۱۱ در فهرست بازار بورس لندن ذکر شده است، همچنین این کمپانی در فهرست ثانویه بازار بورس اوراق بهادار هنگ کنگ نیز، قرار دارد و در مجموع سهام شرکت گلنکور در بازارهای بورس لندن و بورس اوراق بهادار هنگ کنگ معامله می‌شود.
شرکت گلنکور، مالک نیمی از سهام کمپانی ویتول است، ۵۰٪ درصد از سهام شرکت ویتول نیز در اختیار شرکت ترافیگورا می‌باشد. در حال حاضر، ویتول بعنوان یکی از بزرگترین شرکت‌های جهان، بر پایه میزان درآمد سالیانه، شناخته می‌شود.

 

 

منبع
ویکی پدیا

کیانوش مولودی

برایم مهم است که در فیبز بتوانم به افزایش علم و آگاهی مردمم کمک کنم. همه ما به این دلیل اینجا جمع شده ایم تا بتوانیم مشکلی را برطرف کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.