بازاریابی و مدیریت بازار

10 نکته کلیدی سیستم هدف گذاری چیست؟!

مروری بر بهترین سال زندگی تو از دارن هاردی

blank

حفره های خیلی زیادی در سیستم هدف گذاری وجود دارد که باعث می شود انسان هایی که مشغول طراحی اهدافشان هستند، داخل آن سقوط کنند و تصویر معکوسی از این سیستم نمایش می دهند. پس آماده باشید تا 10 نکته کلیدی سیستم هدف گذاری را برایتان بازگو کنیم که داخل این حفره ها سقوط نکنید.

 

1- فکر کردن کافی نیست، بنویس

ضعیف ترین جوهر هم از ورزیده ترین ذهن دنیا قویتر است. اگر اهدافی را که در سرتان است، یادداشت نکنید، بدون شک بین حجم جدیدی از وقایع جدید، مشکلات یا تصمیم هایی که در آن بازه زمانی اتفاق می افتند، رنگ می بازند.

 

2- واقعیت را کنار بگذار

در دنیای خیالی برای لحظاتی بازی کنید، بگذارید غول خفته و نهفته ی درونتان بیرون بیاید و از او 10 آرزوی بزرگتان را درخواست کنید. اگر هر مهارت، ابتکار با قابلیت ویژه ای را که در دنیا وجود دارد، داشته باشید، چه کار می کنید؟ چه سیستم هدف گذاری را برای خودتان قرار خواهید داد که به آن برسید؟

یادتان باشد هیچوقت در مورد توانایی ها یا ضعف هایتان برای رسیدن به چیزی که در ذهنتان می پرورانید، پیش داوری نکنید، بگذارید اهدافتان در فضا شناور شوند.

 

3- قدم بزرگ بردار

«هرچیزی که در ذهنتان بتوانید تصور کنید و به آن باور داشته باشید، به کمک ذهنتان می توانید به آن برسید.» ناپلئون هیل

ذهن شما به اندازه و بزرگی هدفتان هیچ اهمیتی نمی دهد. اگر اهداف کوچکی در ذهن داشته باشید، او این اهداف را برایتان محقق خواهد کرد. ولی اگر اهدافتان را بزرگتر در نظر بگیرید، شک نکنید که یاریتان خواهد کرد که به آنها برسید.

در خیلی از مواقع اهداف کوچک و بزرگ به یک اندازه از شما وقت و انرژی می گیرند و فشار روی زندگیتان را بیشتر می کنند، پس بزرگ قدم بردارید.

 

4- مثبت فکر کن

به چند مثال زیر توجه کنید تا متوجه شوید که جملات و کلمات متفاوت برای بیان اهدافتان به چه اندازه تاثیر گذار هستند:

«من می خواهم تا 5 ماه دیگر به وزن ایده آلم برسم.» مقابل جمله ی:« من چاق شده ام و می خواهم 20 کیلوگرم وزن کم کنم»

و «من تا دوسال دیگر می خواهم سرمایه ام را 10 برابر کنم» مقابل جمله ی: « من می خواهم از شر قسط هایم خلاص شوم»

پس در بیان اهدافتان از جملات مثبت استفاده کنید زیرا نحوه بیان این جملات تاثیر مستقیم بر روی روحیه و انگیزه شما برای حرکت به جلو دارد.

 

5- من می توانم

اگر شما هدفی را مثل: « من می خواهم یک میلیونر شوم» انتخاب کردید؛ انرژیتان روی این هدف متمرکز خواهد شد که می خواهید یک میلیونر شوید اما انگیزه کافی برای رسیدن به آن در شما بوجود نمی آید ولی اگر بگویید: « من تا پایان سال آینده یک میلیونر هستم» قدرت خلاقانه تان به سمتی خواهد رفت که برای شما چیزی را که اعلام کرده اید تبدیل به واقعیت کند.

 

6- اهدافتان فقط به شما تعلق دارند.

خیلی ها اهدافی را در زندگی انتخاب می کنند که فکر می کنند «بهتر» است آن را انتخاب کنند. ولی عمیقا آن هدف را نمی خواهند. نگذارید خانواده، همکاران، ایده آل های جامعه یا انتظارات به شما دیکته کنند که چه چیزی را باید انتخاب کنید.

در واقع، اگر اهدافتان از اعماق قلب و همراه با جاه طلبی که لازمه اش است انتخاب نشوند، روحیه خلاقانه تان به هیچ وجعه توانایی تولید و به نتیجه رساندنش را برایتان نخواهد داشت. اگر به این توصیه گوش نکنید تنها اتفاقی که برایتان می افتد این است که ناامید می شوید و دائم با خودتان فکر می کنید نمی‌توانید هیچ کاری را کامل انجام دهید. در واقع شاید موفق باشید ولی احساس شادی نمی کنید.

 

7- از هم تراز بودن اهداف و ارزشهایتان مطمئن شوید.

بعضی از اهداف ارزش وقت گذاشتن ندارند. این نکته خیلی مهم است که مطمئن شوید هیچوقت حاضر به فداکردن ارزش اصلیتان برای چیزهای بی ارزش و موقت نخواهید بود. اهدافتان باید با ارزشها، استانداردها و خواسته هایتان , سیستم هدف گذاری هم خوانی داشته باشد. چرا که در غیر این صورت نمی توانید نسبت به آنها علاقه مند و یا درگیر باقی بمانید.

 

8- از  مبارزه کردن نترس

یکی از بهترین روزهای زندگی می تواند روزی باشد که در آن می فهمید به چه علت زندگی می کنید و برای چه چیزی می جنگید. همه ما دشمنی می خواهیم که ارزش مبارزه داشته باشد؛ یک دشمن خوب به شما انگیزه برای مبارزه می دهد. وادارتان می کند با تمرین های سخت، مهارت ها و استعدادهایتان را به بالاترین حد برسانید.

 

9- باورهای محدود کننده را رها کن

به داستانی که جلوتر آن را برایتان بازگو می کنیم دقت کنید و آن را با داستان های مشابهی که تابحال شنیده اید و یا حتی برایتان پیش آمده مقایسه کنید:

صاحب سگ کوچکی برای سالها او را با زنجیر شش متری به درخت بسته بود هراز چندگاهی که به سمت سگ های دیگر یا افراد غریبه می رفت نمی توانست از شش متر جلوتر برود و او دقیقا می دانست تا چه میزان می تواند جلوتر برود. یک روز صاحب سگ تصمیم گرفت زنجیر سگش را باز کند اما قلاده همچنان در گردن سگ باقی مانده بود، برخلاف تصور صاحبش که فکر می کرد سگ می تواند آزادانه تا هرکجا که بخواهد برود، سگ تا محدوده ای که همیشه متوقف می شد، می دوید و سپس می ایستاد. او آزاد شده بود اما نمیدانست!

 

10- واهمه نداشته باش

بعنوان آخرین دستورالعمل، این نقل قول را از کتاب «بازگشت به عشق» نوشته ماریان ویلیامسون برای شما در نظر گرفته ایم:

«بزرگترین ترس ما این نیست که احساس غیر مفید بودن داشته باشیم. بزرگترین ترس ما این است که فراتر از حد تصور قدرتمند شویم. این روشنایی است که مارا می ترساند نه تاریکی! گاهی از خودمان می پرسیم من چه کسی هستم که بخواهم باهوش، زیبا و با استعداد باشم؟ همه ما خلق شده ایم تا بدرخشیم، همانطور که کودکان می درخشند. همه ما خلق شده ایم تا شکوه درونیمان را آشکار کنیم این موضوع فقط در وجود عده محدودی از ما نیست بلکه در وجود همه ماست اگر به آن اجازه دهیم تا بدرخشد از ترسهایمان رهایی می یابیم و ناخودآگاه به بقیه انسانها هم اجازه می دهیم و این امکان را بوجود می آوریم تا بدرخشند.»

 

کیانوش مولودی

برایم مهم است که در فیبز بتوانم به افزایش علم و آگاهی مردمم کمک کنم. همه ما به این دلیل اینجا جمع شده ایم تا بتوانیم مشکلی را برطرف کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.