موفقیت و انگیزه

3 قانون ثروتمند شدن را یاد بگیرید!

مروری بر 5 قانون پول که باید بدانید از جیم ران

blank

همه با مقدار پول مشابهی شروع می کنند، ولی تفاوت اصلی را فلسفه و دیدگاه به وجود می آورد. عجب طرز فکر محشری! چه می‌شود اگر تمام وقت مشغول شغل‌تان باشید و به صورت پاره‌وقت برای جمع کردن دارایی و سرمایه تلاش کنید؟ به قول رابرت کیوساکی: «یاد بگیرید پول را چنان به خدمت بگیرید، که برایت کار کند، نه این که تو برایش کار کنی.» چه احساسی دارید اگر بتوانید واقعا با خودتان بگویید که: «من دارم کار می‌کنم تا پولدار شوم، نه این که فقط بتوانم قبض‌ها و تعهداتم را بپردازم.» برای ثروتمند شدن باید دلیل بزرگ‌تری داشته باشید و از خود سوال کنید سود، ارزش و خدمت خلق ثروت برای من چیست؟

همه‌ی انسان‌ها دوست دارند ثروت کسب کنند می‌توانند آن کار را انجام دهند فقط کافی است دلایلی برای این‌ کار پیدا کنند و روش‌های ثروتمند شدن را یاد بگیرند. پول به صورت خودکار به سمت کسی می‌رود که ارزش برایش قائل باشد و آن را خرج و ناپدید نکند. این روشی است که پولدار، را پولدارتر می‌کند و فقیر را فقیرتر.

وقتی برنامه‌ای و دلیلی برای ثروتمند شدن داشته باشید، انگیزه‌ی زیادی برای کار کردن خواهید داشت؛ طوری که حتی دل‌تان نمی‌خواهد بخوابید و استراحت کنید. برای کسب ثروت باید هدفمند نیز باشید و اگر هدفی داشته باشید که به روشنی تعریف شده باشد، احتمال بسیار زیادی وجود دارد که به آن‌ جا برسید. افرادی که سرمایه و استعدادشان را کشف کرده‌اند و اهداف روشنی دارند بیشتر از افرادی که خیال پردازی می‌کنند و هدف روشنی ندارند احتمال رسیدن به هدف و کسب ثروت برای‌شان وجود دارد.

خب اگر مخالف این عقیده نیستید، می‌خواهیم فرمول ساده‌ای برای کسب ثروت را با شما در میان بگذاریم. اعتقاد جیم ران، مردی که مسیر موفقیت را به آنتونی رابینز، برایان تریسی، مارک ویکترهنسن، جک کنفیلد نشان داد، ستاره دنباله‌داری که در آسمان موفقیت و رشد فردی کهکشانی پرنور از خود را به جا گذاشت؛ درباره‌ی جمع کردن پول این است:

 

قانون هفتاد/سی

باید یاد بگیرید با هفتاد درصد از حقوق دریافتی‌تان، بعد از کسر مالیات، زندگی کنید. مخارج ضروری و تفریحی زندگی‌تان را باید از همین مقدار پول تأمین کنید. بعد، باید نگاهی به نحوه‌ی تقسیم‌بندی سی درصد باقی‌مانده بیندازید. بیایید پول را به این روش تقسیم کنیم:

 

خیریه

حتما هزاران بار این جمله را شنیده‌اید که میگویند: « از هر دست بدهی، از همان دست پس می گیری.» برای زیاد شدن دارایی، قانونی وجود دارد به نام گردش پول، یعنی هرچه بیشتر پولتان را به گردش بیاندازید، پول بیشتری نصیب‌تان خواهد شد. اگر می‌خواهید پول بیشتری را جذب کنید و جریان ثروت به سوی شما روانه شود، کافی است ماهیانه مبلغی را صرف بخشیدن به دیگران کنید. یک‌سوم از آن پول خرج نشده باید به خیریه اختصاص پیدا کند. خیریه در واقع کمک متقابل شما به جمع و افرادی‌ است که به همیاری احتیاج دارند. عمل بخشش باید از همان اول مسیر کاری شروع شود؛ وقتی هنوز درآمد کمی دارید. بخشش صد دلار از هزار دلار کار راحت‌تری است نسبت به بخشش صد هزار دلار از یک میلیون دلار.

شاید با خود بگویید: «آه…اگر من یک میلیون دلار پول داشتم، خیلی راحت، صد هزار دلارش را به خیریه می‌دادم.» ولی این‌طور نیست. صد هزار دلار پول خیلی زیادی است. از همان مقدار کم شروع کنید تا عادت به بخشش در وجودتان نهادینه شود و وقتی ارقام درشت‌تری به دست آوردید، امور خیریه را فراموش نکنید.

 

سرمایه‌گذاری

با یک‌سوم دیگر آن سی درصد ثروت‌سازی کنید. یک سرمایه‌گذار خوب آن کسی است که وقتی ثروتی را کسب کرد به آن اهمیت دهد و هرگز آن را از دست ندهد. این دسته از افراد صبورند، احساسی و هیجانی عمل نمی‌کنند و منتظر سرمایه‌گذاری درست می‌مانند. این پولی است که برای خرید، بازسازی، تولید یا فروش خرج می‌شود. نکته ی کلیدی این است که باید این پول را وارد کسب وکار، حتی یک کسب و کار پاره‌وقت کنید. چه روشی را برای سرمایه گذاری انتخاب می‌کنید؟ روش‌های زیادی وجود دارد.

نگاه دقیقی به مهارت‌هایی بیندازید که به واسطه‌ی شغل یا تفنن‌های‌تان به دست آورده‌اید. مثلا می‌توانید مواردی را به صورت عمده بخرید و به صورت خرده‌فروشی به دوست و آشنا بفروشید از این ده‌ درصد برای خرید تجهیزات، محصولات و لوازمی که نیاز دارید، استفاده کنید و دست به کار شوید. بگذارید خلاقیت‌تان شما را به سمت مسیر درست ببرد.  شاید بتوانید این مهارت‌ها را به اقداماتی سودبخش تبدیل کنید. اصلا نمی‌توانید حدس بزنید که چه نبوغی در وجودتان منتظر است شکوفا شود. اگر روحیه‌ی شما با ریسک بالا سازگاری دارد می‌توانید حتی آن را به عنوان روش ثروتمند شدن انتخاب کنید وارن بافت دومین فرد ثروتمند دنیا است که از این روش به ثروت رسیده است.

 

پس‌انداز

آخرین ده درصد باقی‌مانده باید پس‌انداز شود. بگذارید معنای «ثروتمند» و «فقیر» را برای‌تان بگوییم. فقیران پولشان را خرج‌ می‌کنند و هر چه را که باقی ماند، پس‌انداز می‌کنند. ثروتمندان، اول پس‌انداز را کنار می‌گذارند و باقی مانده اش را خرج می‌کنند.

بیست سال پیش، دو نفر حقوق یکسان هزار دلاری داشتند و این حقوق در طی این مدت به شکل یکسانی برای هر دو نفر افزایش پیدا کرده بود. یکی از آن‌ها پولش را خرج می‌کرد و هر چه را که می‌ماند، پس‌انداز می‌کرد؛ دیگری ولی فلسفه‌‌ی متفاوتی داشت. اول، مبلغی را به عنوان پس‌انداز کنار می‌گذاشت و بعد، باقی‌مانده‌ی پولش را خرج می‌کرد. همین موضوع باعث شد امروز یکی از آن‌ها ثروتمند و دیگری، فقیر باشد.

یکی از اشتباهات رایج افرادی که هرگز پولدار نمی‌شوند پس‌انداز نکردن است. این افراد همه عمر خود را صرف کار برای دیگران می‌کنند و مالیات بیشتری می‌دهند زیرا پس‌اندازی ندارند که برای‌شان کار کند اما افرادی که پس‌انداز دارند ثروت زیادی کسب می‌کنند و مالیات کمتری می‌پردازند زیرا این افراد چگونگی سرمایه‌گذاری پس اندازهای‌شان را می‌دانند و از پول افراد دیگر استفاده می‌کنند تا پول بیشتری کسب کنند.

پس یادتان باشد که بخشش، سرمایه‌گذاری و پس‌انداز تأثیرات نامحسوسی دارند. در پایان روز، هفته یا ماه نتایج قابل توجهی به دست نخواهید آورد ولی در پایان ده سال با تفاوت‌ زیادی روبه‌رو خواهید شد و همه‌ی این‌ها، با همان مقدار پول، ولی با فلسفه و دیدگاهی متفاوت، شروع شده‌اند.

 

کیانوش مولودی

برایم مهم است که در فیبز بتوانم به افزایش علم و آگاهی مردمم کمک کنم. همه ما به این دلیل اینجا جمع شده ایم تا بتوانیم مشکلی را برطرف کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.