رشد و توسعه فردی

7 توصیه برای ارتقاء بینش شخصی !

مروری بر 5 قانون پول که باید بدانید از جیم ران

blank

دیدگاه شما در مورد خودتان مهم‌ترین عامل تعیین‌کننده در زندگی‌تان است. فقط به این صورت است که خواهید توانست زندگی پرمعنایی بسازید. ارتقاء بینش شخصی شما فرآیندی پیچیده یا مرموز نیست؛ بلکه اصلی است که می‌تواند در زندگی‌تان تفاوت به وجود آورد. در حالی‌ که تکه های پازل‌وار بی‌شماری برای موفقیت وجود دارند، اگر تکه‌ی مربوط به بینش درباره‌ی زندگی شخصی را پیدا نکنید، بقیه‌ی تکه‌ها ارزش کمی خواهند داشت. پس مادامی که دارید مسیر موفقیت را طی می‌کنید، یادتان باشد که:

 

 

1-مسیرتان را مشخص کنید:

طوفان اتفاقات، همیشه در کمین هستند. همه‌ طوفان ناامیدی، یأس و دل‌شکستگی را تجربه کرده‌؛ ولی چرا مردم بعد از گذراندن چنین اتفاقاتی به مقصد‌های متفاوتی می‌رسند؟ آیا مگر کشتی همه‌ در یک دریا نبوده است؟

فرق اصلی، شرایط نیست؛ شیوه‌ی مشخص کردن مقصد یا روش فکری است. این کاری است که وقتی شما مسیر را مشخص کردید و طوفان، تغییرش داد، باید انجام دهید. وقتی طوفان، مسیرتان را تغییر داد، شما هم باید تغییر کنید. شما باید با طوفان، کلنجار بروید و در نهایت، مسیری را برگزینید که انتخاب شخصی خودتان بوده است.

 

 

2-از موفقیت و شکست درس بگیرید:

بهترین روش برای ایجاد دیدگاه شخصی جدید و قدرتمند این است که از نتایجی که در زندگی به دست آورده‌اید، درس بگیرید. هر نتیجه‌ای که کسب کردید و برای‌تان کارساز نبود، ممکن است ضد آن، برای‌تان کارساز باشد. بهترین روش برای برخورد با اطلاعات نادرست این است که اطلاعات صحیحی به وجود آورید. معلوماتی از تجارب شخصی‌تان به دست آورید. اگر کاری را اشتباه انجام داده‌اید، اشتباه‌های‌تان را ارزیابی کنید و وضعیت را تغییر دهید.

در مورد کاری که شما انجام می‌دهید، دنبال بازخوردی بی‌هدف و بی‌غرض از طرف اطرافیان‌تان باشید. یک بازخورد بی‌طرف، از سوی فردی که به او اعتماد دارید، می‌تواند باعث به دست‌آوردن اطلاعات درست در اولین مراحل فرآیند تصمیم‌گیری‌تان شود.

موفقیت‌ها و شکست‌های دیگران را هم مشاهده کنید و از مشکلات و دلایل شکست یا پیروزی آن‌ها درس بگیرید؛ آن وقت می‌توانید بفهمید که چرا این اتفاق افتاده است و شما اشتباه نمی‌کردید. می‌توانید از اطرافیان‌تان در این مورد سوال کنید. شکست‌ها و اشتباهات قبلی، انسان را تشویق می‌کنند تا رفتار و کارهای فعلی را بهبود دهید و گذشته را تکرار نکنید. از افرادی که کارشان را به خوبی انجام داده‌اند، درس بگیرید. همه‌ باید دنبال افرادی باشید که تحسین‌شان می‌کنید، به آن‌ها احترام می‌گذارید و از رفتارشان الگوبرداری می‌کنید. اگر خودتان افراد تأثیرگذار زندگی‌تان را انتخاب کنید خیلی بهتر از آن است که افراد نامناسب به صورت ناخودآگاه، تأثیر بدی روی شما بگذارند.

 

 

3-هرچه می‌توانید مطالعه کنید:

افرادی از تمام جنبه‌های زندگی موفقیت‌ها، شکست‌ها و تجارب خارق‌العاده‌ای داشته‌اند، وقت گذاشته و آن تجربه‌ها را برای ما نوشته‌اند تا شما از آن‌ها درس بگیرید و فلسفه و بینش حاکم بر زندگی‌تان را بهتر کنید. این کمک از طرف این اشخاص، شما را قادر می‌کند تا مسیر زندگی‌تان را بر اساس تجربه‌های آن‌ها به‌روزرسانی کنید. کتاب‌ها گنجینه‌هایی از اطلاعات را در اختیار شما می‌گذارند که می‌توانند زندگی، ثروت، روابط، سلامتی و موقعیت حرفه‌ای‌تان را متحول کنند. همچنین خواندن کتاب تأثیرات باورنکردنی روی ذهن و عملکرد انسان در زندگی فردی و اجتماعی می‌گذارد فواید فوق‌العاده‌ای دارد، به زندگی انگیزه می‌دهد و تخیلات را بهبود می‌بخشد. مطالعات نشان داده‌اند که خواندن کتاب اثرات مثبت قوی بر مغز دارد. با تحرک ذهنی، شما می‌توانید از بیماری زوال عقل و بیماری آلزایمر جلوگیری کنید این به این دلیل است که فعالیت مغز شما مانع از دست دادن قدرت مغز می‌شود.

 

 

4-وقایع روزانه‌تان را ثبت کنید:

گذشته، اگر به خوبی مستندسازی شود، به بهترین راهنما برای گرفتن تصمیمات‌تان تبدیل می‌شود. نوشتن در مورد زندگی شخصی کمک‌تان می‌کند تا بدون جانبداری در مورد کارهای خود فکر کنید. این کار، زمان کافی به شما می‌دهد تا تجربه‌های‌تان را تجزیه و تحلیل کنید. بررسی وقایع ثبت‌ شده به شما این اجازه را می‌دهد تا فلسفه و بینش زندگی خود را بهبود بخشید؛ یعنی همان کاری که واقعا متحول کننده‌ی زندگی است.

 

 

5-مشاهده کنید و گوش دهید:

در طول روز توجه زیادی به اطراف داشته باشید و از آن‌چه که در اطراف‌تان اتفاق می‌افتد، باخبر شوید و هوشیار باشید. سعی کنید اطراف‌تان را با آدم‌هایی پر کنید که به آن‌ها احترام می‌گذارید و تحسین‌شان می‌کنید. با افرادی وقت بگذرانید که شخصیت و دستاوردهای‌شان باعث انگیزه‌بخشی، جلب توجه و الهام بخشیدن به شما می‌شود؛ بعد سعی کنید از بهترین ویژگی‌های آن‌ها الگوبرداری کنید. به این مهارت، «مهارت انتخاب» گفته می‌شود.

وقت خود را برای مسائل بیهوده و افراد به‌درد نخور هدر ندهید. هوشیار باشید. بیدار باشید. گاهی اوقات خارق‌العاده‌ترین فرصت‌ها بین حوادث به ظاهر بی‌اهمیت پنهان شده‌اند.

شنونده‌ی خوبی نیز باشید. شنونده خوبی بودن یکی از اساسی‌ترن مهارت‌های ارتباطی است. وقتی شما بتوانید ارتباطات موثری بسازید، پس یک قدم به رسیدن به اهداف‌تان نزدیک شده‌اید. مهارت های ارتباطی یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های افراد موفق است. شخص ارزشمندی را پیدا کنید و مدتی به سخنان او گوش دهید. صداهای زیادی در اطراف‌تان وجود دارد؛ شما باید مهارت گوش دادن انتخابی را یاد بگیرید و فقط به صداهایی گوش کنید که از آن‌ها خوشتان می‌آید.

 

 

6-برنامه‌های منظمی داشته باشید:

هر روز پر است از حوادث شخصی؛ لحظاتی که شما باید تصمیماتی در رابطه با مسائل کوچک و بزرگ بگیرید. این تصمیمات به مقصد آینده‌ی شما می‌رسند. اگر از نظر ذهنی آماده باشید، می‌توانید انتخاب‌های هوشمندانه‌ای داشته باشید. تقویت یک دیدگاه درست شخصی، شما را برای اتخاذ تصمیم‌های درست آماده می‌کند. اگر شما غذاهای سالمی بخورید، نتایج مثبتی در کوتاه مدت می‌گیرید. وقتی شروع به ورزش می‌کنید، به سرعت شادابی خاصی را احساس می‌کنید، و هنگام مطالعه احساس می‌کنید سطح آگاهی بالاتر و اعتمادبه‌نفس بیشتری دارید. هر برنامه‌ی جدید و روزانه‌ای می‌تواند نتایج هیجان‌انگیزی به وجود آورد. جادوی برنامه‌های منظم جدید باعث می‌شود طرز فکرتان را بهبود دهید.

 

 

7-نادیده نگیرید:

نادیده گرفتن بزرگ‌ترین دلیل آن است که بعضی از آدم‌ها به جایی نمی‌رسند. اگر حواس‌تان به مسائل زندگی‌تان نباشد، این موضوع به بیماری زندگی‌تان تبدیل خواهد شد. اگر ندانید که سلامتی یا حساب بانکی‌تان چه اوضاعی دارند، در خطر قرار خواهید گرفت.

مقررات جدیدی برای تغییر زندگی‌تان به وجود آورید، نادیده نگیرید. اگر کتاب بخوانیم، وقایع روزانه را ثبت کنیم و برنامه‌های منظمی را دنبال کنیم، همه‌چیز تحت کنترل ما قرار خواهد گرفت. دیدگاه و بینش‌تان در مورد زندگی‌تان را بسازید. خودتان را به مسیر جدیدی از زندگی متعهد سازید و بگویید: «من می‌خواهم زندگی‌ام را تغییر دهم.» وقتی این کار را انجام دهید، دیگر به عقب برنخواهید گشت.

 

آیدا گلشن آرا

برایم مهم است که در فیبز بتوانم به افزایش علم و آگاهی مردمم کمک کنم. همه ما به این دلیل اینجا جمع شده ایم تا بتوانیم مشکلی را برطرف کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.