استراتژی و تفکر استراتژیک

7 ویژگی رهبران بزرگ را بشناسید!

مروری بر 5 قانون پول که باید بدانید از جیم ران

blank

رهبری، توانایی جذب افراد است به سمت مزایا، مهارت‌ها و موقعیت‌هایی که به عنوان یک مالک، مدیر یا پدر و مادر به آن‌ها ارائه می‌کنید. اگر می‌خواهید به رهبری تبدیل شوید که حرفه‌ای ها را به سمت خود جذب کنید، باید در وهله‌ی اول خودتان به یک حرفه‌ای تبدیل شوید. موضوعی که در رهبری اهمیت زیادی دارد، توانایی پالایش، تصحیح و بهبود بخشیدن مهارت‌های‌تان است. جیم ران رهبری را بزرگ‌ترین چالش زندگی می‌نامد. تمام رهبران بزرگ آن‌قدر روی خودشان کار می‌کنند تا به فردی کارآمد و موثر تبدیل شوند. شیوه‌ی کار را در ادامه می‌بینید:

 

یاد بگیرید قوی باشید، نه گستاخ:

قوی بودن یک خصیصه مشترک بین تمام رهبران بزرگ تأثیرگذار است. رهبران قوی قبل از هر چیزی نگرش «ما می‌توانیم برنده شویم» دارند و عقاید و احساسات‌شان را به طور صادقانه به اشتراک می‌گذارند. در عین حال، به تمام اعضای تیم احترام گذاشته می‌شود و وقتی که مشکلی پیش بیاید، آن‌ها دنبال راه‌حل می‌گردند. رهبران بزرگ و قوی قادر هستند که اعتماد به نفس‌شان را بسازند. شما به عنوان یک رهبر قوی به حرف اعضای تیم‌تان گوش دهید، و آن‌ها هم انتظارات شما را می‌دانند و همین مورد به شما کمک می‌کند که بتوانید بعضی اعضای پرخاشگر و گستاخ و سلطه‌جو را در تیم‌تان کنترل کنید. برای این که به رهبری توانا و قدرتمند در کسب و کار تبدیل شوید، باید خیلی خوب فرق این دو موضوع را بدانید. بعضی‌ها بی‌ادبی را با قدرتمندی اشتباه می‌گیرند. گستاخی اصلا جایگزین خوبی برای قدرت نیست!

 

یاد بگیرید مهربان باشید، نه ضعیف:

کسانی که مدیر خوب بودن را با ساده‌گیر بودن و ضعیف بودن هم معنی می‌گیرند. سازمان‌هایی می‌سازند که کارکنان هم پس از مدتی آن‌جا را به تمسخر، یک هتل برای اقامت و تفریح خواهند دانست. نباید مهربانی را با ضعف اشتباه بگیریم. مهربانی ضعف نیست. برعکس نوع خاصی از قدرت است. باید آن‌قدر مهربان باشیم و ملاحظه‌ی دیگران را بکنیم تا تکلیف همه‌چیز را مشخص کنیم. آن‌قدر مهربان باشیم که بتوانیم واقعیت را به کسی بگوییم. آن‌قدر مهربان باشیم تا همه چیز را آن طور که هست بگوییم و دیگران را در ابهام قرار ندهیم. ما باید به اندازه کافی محتاط و مهربان باشیم تا چیزی را رد کنیم.

 

یاد بگیرید باجذبه باشید، نه قلدر:

باجذبه بودن و کاریزماتیک بودن به کاراکتری گفته می‌شود که به سبب داشتن برخی ویژگی‌ها الگوی سایرین محسوب می‌شود و حتی می‌تواند برای آن‌ها الهام‌بخش هم باشد. وبر، کاریزما را چنین توصیف می‌کند: «ویژگی خاصی از یک شخصیت پدیده رهبری». کاریزماتیک یا رهبری مبتنی بر جاذبه استثنایی، به گونه‌ای از رهبری گفته می‌شود که دارای قدرت و توانایی الهام‌بخشی به پیروان باشد و این در حالی است که توانایی‌ها صرفا از نیروی شخصیت و تعهد فرد سرچشمه گرفته باشد.

در این نوع رهبری، رابطه‌ی بدون استفاده از پاداش‌های مالی و اعمال زور برقرار می‌شود. اگر شما می‌خواهید رهبر یک گروه شوید یا رهبر هستید کاریزما و جذبه اهمیت زیادی دارد، زیرا به شما یک مزیت رقابتی، برای جذب و حفظ نخبه‌ها می‌دهد. تحقیقات نشان داده که افراد زیر نظر یک رهبر کاریزماتیک، بهتر عمل می‌کنند، کارشان را موثرتر از کار دیگران تلقی می‌کنند و نسبت به کسانی که زیردست یک مدیر اثرگذار ولی فاقد کاریزما هستند، اعتماد بیشتری به مافوق خود دارند.

رابرت هاوس (پروفسور دانشکده تجارت وارتو) می‌گوید: « کاریزمای رهبری باعث می‌شود زیردستانش هدف او را بسیار جدی بگیرند، از خودگذشتگی‌های مهمی انجام دهند، و بالاتر و فراتر از ادای وظیفه‌شان عمل کنند.» برای پیروزی باید جذبه داشته باشید. برای این که تاثیرگذار باشید، باید پیشتاز گروه‌تان شوید. باید تمایل داشته باشید اولین تیر را پرتاب کنید، اولین مشکل را حل کنید و متوجه اولین نشانه‌های دردسر شوید. اگر مثل کشاورزان می‌خواهید پاداش کارتان را در زمان برداشت محصول ببینید، باید جذبه داشته باشید و با آفت‌ها و باران و حشرات رودررو شوید. باید از لحظات‌تان استفاده کنید.

 

یاد بگیرید فروتن باشید، نه خجالتی:

بعضی‌ها خجالتی بودن را با فروتنی اشتباه می‌گیرند. اگر خجالتی باشید نمی‌توانید کارهای زیادی در زندگی انجام دهید. ولی فروتنی یک خصلت ستودنی است و خجالت، یک بیماری آزاردهنده است. می‌توانید درمانش کنید، ولی به هر حال یک مشکل است. فروتنی تقریبا یک جلوه‌ی الهی است؛ حالتی است از شگفتی، آگاهی از روح و ذهن بشر و درک ویژگی منحصربه‌فرد انسان در کشمکش با دیگر مسائل زندگی، فروتنی، درک عظمت این دنیا است؛ آن هم در عین این که خودمان را بخشی از این دنیا می‌دانیم.

 

یاد بگیرید مغرور باشید، نه خودخواه:

برای رسیدن به جاه‌طلبی‌های‌تان باید غرور داشته باشید. برای حضور در جامعه باید غرور داشته باشید. برای رسیدن به موفقیت باید غرور داشته باشید. ولی کلید تبدیل شدن به یک رهبر خوب این است که مغرور باشید، نه خودخواه. این باعث مباهات و سربلندی است که به آرزوهای‌تان برسید. این امر در روابط و اجتماعات برای شما افتخار آفرین است. راه این که شما از زمره رهبران بزرگ شوید این است که بدون داشتن خودخواهی و تکبر، احساس افتخارآفرینی و سربلندی کنید.

رهبران خودخواه معمولا در تست های شخصیتی نمره پایینی در مورد خصلت «دوست داشتنی بودن» کسب می‌کنند. آن‌ها اهمیتی نمی‌دهند که با لجبازی خواسته خود را پیش ببرند و در مقابل پیشنهادهای دیگران مقاومت می‌کنند به طوری که مقاومت خودخواهانه آن‌ها زیردستان را خسته می‌کند. آیا می‌دانید بدترین نوع خودخواهی چیست؟ خودخواهی ناشی از جهل و ناآگاهی. این غیر قابل تحمل است. اگر کسی باهوش و خودخواه باشد، به نوعی می‌شود تحملش کرد. ولی اگر کسی جاهل و خودخواه باشد، غیرقابل‌تحمل خواهد بود.

 

یاد بگیرید بذله‌گو باشید، نه دیوانه:

در دنیای رهبری یاد می‌گیریم که بذله‌گویی ایرادی ندارد، ولی احمق بودن چرا! شاد و شوخ بودن یک تصمیم است. به قول آبراهام لینکلن: «شادی مردم به اندازه‌ای است که در ذهن‌شان به شادی می‌اندیشند.» هنر شوخ‌طبعی، ابزار شاد زیستن خودمان و شاد کردن دیگران است. زندگی آن قدر هم جدی نیست، بیایید شوخی را جدی بگیریم!

شوخ طبعی باعث می‌شود تا دیگران در کنار شما لذت ببرند. این ویژگی می‌تواند موجب عملکرد بهتر در محیط کار شود. البته تا زمانی که از حد خود نگذرد. در دنیای رهبری یاد می‌گیریم که بذله‌گویی ایرادی ندارد، ولی احمق بودن چرا! شوخ و بامزه باشید، نه دیوانه و دلقک.

 

یاد بگیرید با واقعیت‌ها کنار بیایید:

با واقعیت‌ها کنار بیایید. خودتان را از عذاب ابهام‌ها و نامعلوم‌ها دور نگه دارید. زندگی را و کشمکش زندگی را، همان طور که هست بپذیرید.

زندگی، بی‌نظیر است؛ زندگی یک درام افسونگر است، زندگی منحصربه‌فرد است، رهبری هم منحصربه‌فرد است. مهارت‌هایی که برای یک رهبر کسب و کار لازم است؛ شاید برای شخص دیگری کارآمد نباشند. با این حال، مهارت‌های اصولی رهبری را می‌توان برای همه‌ی شرایط اعمال کرد: در محیط کار، جامعه یا خانه.

کیانوش مولودی

برایم مهم است که در فیبز بتوانم به افزایش علم و آگاهی مردمم کمک کنم. همه ما به این دلیل اینجا جمع شده ایم تا بتوانیم مشکلی را برطرف کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.