مشاوره راه اندازی فروشگاه اینترنتی

معرفی کوچک از یک فروشگاه اینترنتی

با گذشت زمان و توسعه اینترنت دسترسی مردم به این شبکه جهانی روز به روز بیشتر میشود. همین موضوع باعث شده است که شرکت های نوپا به فکر ایجاد کسب و کارهایی بر بستر اینترنت شوند. امروزه همین کسب و کارهای نوپا به غول های اقتصادی تبدیل شده اند فقط با کمک گیری و استفاده از شبکه عظیم اینترنت. اینترنت مرز ها را از بین میبرد و مشتریان شما را فراتر از محله، شهر و کشور پوشش خواهد داد. در ایران چند سالی است که مدیران فروشگاه های کوچک و بزرگ به فکر راه اندازی نسخه دیجیتال کسب و کارشان یعنی همان وبسایت هستند. از سال 1397 به بعد درخواست های زیادی از ما برای مشاوره راه اندازی فروشگاه اینترنتی و آموزش این مبحث جدید شده بود که ما را مجاب به راه اندازی خدمتی جدید در تیم حرفه ای کسب و کار فیبز کرد. امیدواریم که در پایان مطالعه این برگه توانسته باشیم بخشی از سوالات شما را پاسخ داده باشیم و راهنمایی های لازم را برای شروع یک فروشگاه اینترنتی ایده ال بدست بیاورید.

مشاوره راه اندازی فروشگاه اینترنتی
مشاوره راه اندازی فروشگاه اینترنتی

انواع کسب و کار های اینترنتی

وبسایت های اینترنتی عمدتا به 2 دسته تقسیم خواهند شد. دسته اول کسب و کارهای اینترنتی و راه اندازی فروشگاه اینترنتی هستند که اقدام به فروش کالا و محصولات فیزیکی قابل لمس میکنند. همانند دیجی کالا و دسته دوم کسب و کارهایی هستند که اقدام به فروش خدمات و محصولات نامحسوس و غیر قابل لمس میکنند دقیقا مانند اسنپ. هر دو اینها ساختار پیاده سازی یکسانی دارند البته تفاوت هایی هم هست. اما ما تصمیم گرفته ایم که بیشتر به دسته اول بپردازیم یعنی فروشگاه اینترنتی. دلیل هم این است که در ایران بیشتر خواهان این نوع فعالیت هستند. تصور کنید که شما یک وبسایت برای فروش محصولاتتان دارید و یا میخواهید یک وبسایت جدید برای توسعه کارتان راه اندازی بکنید. خب مسلم است که برای راه اندازی هر تخصص جدید نیاز به متخصص آن است دقیقا همانند آن که برای جراحی قلب شما احتیاج به دکتر و فرد متخصص آن دارید. پس توصیه ما به شما در همین اول راه این است که اگر قصد راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی دارید آن را به صورت اصولی انجام دهید.

اجزای مختلف یک فروشگاه اینترنتی

خب تا اینجای بحث دلیل رشد و انواع کسب وکارهای اینترنتی را شناختیم و دلایلی را برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی بررسی کردیم. اکنون میرسیم به اجزای مختلف آن. دوستان در هر فروشگاه اینترنتی این اجزا به صورت ثابت وجود دارند. البته شایان ذکر است که بیشتر به صورت اجمالی توضیح داده ام که مطالعه این بخش طولانی نشود اما در عین حال شما را در این مورد آگاه سازد.

هاست و دامنه باید مخصوص یک فروشگاه اینترنتی باشد:

هاست و دامنه یکی از بخش های سخت افزاری کار شما میباشد. که به تجربه خود بنده به عنوان مدیر وبسایت فیبز بسیار مهم است. به شخصه در طول فعالیت شرکت از سال 1395 تا به امروز شاید بیش از 8 شرکت هاستینگ و 11 لوکیشن و یا موقعیت مکانی را تغییر داده ام تا به ایده آل خودم رسیده ام. شاید بپرسید ایده آل منظور چیست؟ خب به چند مورد کلیدی خواهم پرداخت:

1. هاست شما نباید شامل تحریم شود چون خیلی و باز هم تاکید میکنم خیلی کسب و کارتان را با مشکل مواجه خواهد کرد.

2. لوکیشن هاست با توجه به قرار گیری دسترسی ISP های ایران بسیار مهم است. برای مثال: آلمان بهترین لوکیشن از نظر بنده برای این کار میباشد.

3. سخت افزار هاست شامل چندین اجزا برای اجرای وبسایت شما میباشد . بسیار مهم است چرا که اگر سخت افزار استفاده شده صحیح انتخاب نشود با مشکل های فراوان و قطعی مواجه خواهید شد. فراموش نکنید که فروشگاه های اینترنتی از بازدید زیادی برخوردار هستند و باید سخت افزار مناسب به آن را انتخاب کرد.

4. انتخاب دامنه برای پوشش دهی در مکان هایی که شما مد نظر دارید مهم است برای مثال دامنه com یک دامنه بین المللی خارج از تحریم است اما ir دامنه مختص ایران و متاسفانه شامل تحریم میباشد. اما انتخاب دامنه زیاد جاری نگرانی ندارد زیرا با توجه به نیازتان انتخاب خواهد شد. و اما نکته آخر انتخاب نام دامنه شما میباشد که آن هم داستان مفصل خود را دارد.

مشاوره راه اندازی فروشگاه اینترنتی

طراحی UI UX و Backend برای یک فروشگاه اینترنتی بسیار مهم است

تمام ظاهر وبسایت دیجی کالا که شما میبینید UI UX میباشد. خود این معقوله بسته به چند المان انتخاب میشود. اول از همه که وبسایت شما به چه چیزی نیاز دارد و دوم استراتژی این کار. بحث استراژی را با یک مثال دیگر از دیجی کالا مطرح خواهم کرد. یک سر به digikala.com بزنید بیشترین چیزی که شما میبینید چه هستش؟ خب باید خدمتتون عرض کنم که بیشترین المان در این فروشگاه اینترنتی تصاویر هستند. بله 90 درصد دیجی کالا تصاویر هستند. استراتژی دیجی کالا گرافیک خوب تصاویره، به این صورت که چندین نفر در روز فقط در حال طراحی تصاویر زیبا هستند. و اما Backend بک اند را شما نمیبینید بلکه شامل فرمول ها و کدنویسی اجرای دستور های سایت است. برای مثال یک سایت وقتی یک فروش را انجام میدهد به شما کد رهگیری میدهد و … این اعمال ها را بک اند کد نویسی میکند. خب دوستان قطعا اهمیت این دو مسئله UI UX و Backend با همین توضیحات مختصر را درک کرده اید. که با چه کیفیتی میبایست انجام بشود که شما بهترین نتیجه را بدست بیاورید.

مشاوره راه اندازی فروشگاه اینترنتی

بازاریابی و مسائل فروش یکی از چالش های بزرگ

خب شما تا به این مورد هاست و دامنه خود را انتخاب کرده اید و طراح هم وبسایت شما را به خوبی طراحی کرده است. خب به نظر شما مشتری باید چگونه شما را پیدا کند و یا اصلا چرا باید از فروشگاه اینترنتی شما خرید بکند. واقعیتش یک بحث بسیار مفصل است اما بنده در اینجا به چند مورد مهم اشاره خواهم کرد. اولین مورد سئو وبسایت: از نظر بنده بیشترین هرینه انجام شده باید در این بخش باشد خود سئو شامل تحلیل و پیاده سازی واقعا تخصصی است. یک مثال ساده: شما باید کاری بکنید که محصول شما دقیقا جلوی چشم نیاز کاربر که در اینترنت در گوگل جستجو زده است ظاهر شود! ولی خب همین حرکت یک داستان مفصل دارد. مورد دوم: ابزار و استراتژی های فروش است. به این صورت که از چه ابزار و امکاناتی شما باید استفاده بکنید که بیشترین بازدید و در نهایت بازده را داشته باشید. و خود استراتژی این کار هم بسیار مهم است. من در مورد استراتژی ها صحبت نمی کنم دلیل هم این است که به نسبت هر کسب و کار متفاوت است و من در اینجا قصد دارم مسایل همگانی را مطرح کنم.

مشاوره راه اندازی فروشگاه اینترنتی

ارتباط با مشتری و البته CRM بخشی جدایی ناپذیر از یک فروشگاه اینترنتی است

شاید نظرتان این باشد که هر دو اینها یکی هستند اما به نظر من در بحث وبسایت متفاوت است. در اصل CRM برای برقراری ارتباط دوباره با مشتری یا به بیان خودمانی تر در دل مشتری جای گرفتن است. اما ارتباط با مشتری به منظور کشف مشتری جدید در فروشگاه اینترنتی تازه تاسیستان است. با استفاده از سیستم هایی است که شما در وبسایتتان پیاده سازی میکنید است. خب شما با چندین ماه زحمت مشتری هایی پیدا کرده اید و قرار نیست آن ها را از دست دهید. تمام این فرآیند چرخه حیات مشتری نزد شما مهم است.

مشاوره راه اندازی فروشگاه اینترنتی

در جدول زیر لیست خدمات مشاوره راه اندازی فروشگاه اینترنتی و کسب و کار اینترنتی شرح داده شده است. پیشنهاد میکنیم قبل از خرید صفحه شرایط و ضوابط را به طور کامل مطالعه نمایید و به موارد ذکر شده در زیر توجه نمایید.

+ این خدمت مشاوره شامل گارانتی بازگشت وجه در صورت عدم رضایت مشتری از مشاوره ارائه شده میباشد.
+ انجام این مشاوره به صورت تماس تلفنی همکاران ما با مشتری عزیز صورت می پذیرد.
+ ارائه مشاوره منوط به زمان تماس نمی باشد و مکالمه کارشناسان ما با شما تا اتمام سوالات و مشکلاتتان ادامه خواهد داشت.
+ خرید هر پلن مشاوره صرفا برای موضوع ارائه شده در آن پلن میباشد و برای ارائه مشاوره در موضوعات دیگر میبایست پلن مربوط به آن خدمت مشاوره را خریداری نمایید.
+ در صورتی که نیاز به راهنمایی قبل از خرید داشتید میتوانید از طریق شماره موبایل 09352125051 که 24 ساعته در دسترس میباشد و یا سیستم چت آنلاین با ما در ارتباط باشید.
+ سوالات خود را میتوانید در پایان همین برگه مطرح نمایید تا همکاران ما در اسرع وقت به شما پاسخ دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *