استراتژی و تفکر استراتژیک

تغییرات عمده جنرال الکتریک در زمان جک ولش (بخش دوم)

مروری بر آیین پیروزی جک ولش مدیر عامل اسبق جنرال الکتریک

blank

تغییرات عمده جنرال الکتریک در زمان جک ولش

از دیدگاه جک ولش، ارزش‌ها همان رفتارها هستن؛ رفتارهایی مشخص همراه با جزئیات و با چنان توصیفی که دیگر جایی برای تصورات و اعمال سلیقه‌ی شخصی باقی نگذارد. افراد باید بتوانند رفتارها را مانند دستورات رژه به کار بگیرند زیرا این رفتارها نحوه‌ی به انجام رساندن مأموریت و وسیله‌ای برای رسیدن به هدف یعنی همان پیروزی هستند.

به گفته‌ی جک ولش همه‌ی افراد شرکت باید درباره‌ی ارزش‌ها نظر بدهند، انجام این کار ممکن است دشوار باشد. در یک شرکت کوچک همه می‌توانند در هر نوع جلسه‌ای درباره‌ی ارزش‌ها بحث کنند. این کار در یک سازمان بزرگ بسیار مشکل‌تر است، اما می‌توانید از نشست‌های جمعی کارکنان، جلسات آموزشی و امثال این‌ها استفاده کنید تا به اندازه‌ای که ممکن است درباره ی آن بحث شود و از شبکه‌ی داخلی رایانه‌ها هم می‌توان برای جلب وسیع‌تر نظرات استفاده کرد.

مشارکت بیشتر کارکنان واقعا تأثیر زیادی دارد، زیرا بینش‌ها و ایده‌های بیشتری در اختیار شما قرار می‌گیرد و مهم‌تر از همه این که در نهایت، کارکنان، نتایج حاصل را بهتر خواهند پذیرفت. ضمنا فرایند عملی تعیین ارزش‌ها باید مرحله به مرحله و اصلاحی باشد. تیم مدیریتی نسخه‌ی اولیه را باید تهیه کند، این سند باید در اختیار کارکنان سازمان قرار داده شود تا آن را بررسی و نظرات اصلاحی خود را بیان کنند. تیم مدیریتی باید نهایت تلاش خود را صرف کند تا فضایی ایجاد شود که در آن، افراد خود را موظف به کمک کردن و سهیم بودن بدانند.

حال اگر در شرکتی هستید که اظهار نظر صریح در آن مقدور نیست، این روش تعیین ارزش‌ها برای شما کارایی ندارد. از نظر جک ولش این مسأله قابل درک است و شما تا زمانی‌ که در این شرکت هستید باید با همان لوح آویزان در راهروی شرکت بسازید، اما اگر در شرکتی هستید که از بحث استقبال می‌کند، در صورتی که نقشی در این زمینه ایفا نمی‌کنید باید از خودتان خجالت بکشید. اگر طالب ارزش‌ها و رفتارهایی هستید که درک‌شان می‌کنید و می‌خواهید مطابق با آن‌ها عمل کنید، باید شرایط اعمال شدن آن‌ها را نیز فراهم کنید.

جک ولش نیز وقتی برای اولین بار مدیرعامل شد، زیر ارزش‌های گنگ و نامفهومی را امضا کرد. به عنوان مثال در سال ۱۹۸۱ در گزارش سالانه‌اش نوشته بود که رهبران جنرال الکتریک با واقعیت روبرو می‌شوند و به تعالی سازمان عینیت می‌بخشند و همچون مالکان شرکت احساس مسئولیت می‌کنند. این حرف‌های کلی مطمئنا خوب به نظر می‌رسید، اما تا توصیف رفتارهای واقعی راه درازی در پیش داشت.

 

شرکت جنرال الکتریک در سال ۱۹۹۱ پیشرفت زیاد و تغییرات عمده ای کرد، در مدت سه سال قبل از آن بیش از پنج هزار نفر از کارکنانش قسمتی از وقت خود را صرف مشارکت در تدوین ارزش‌ها روی کارت‌هایی که در کیف پول جا میشد کردند. جالب است بدانید که در بیان آن‌ها از افعال امری استفاده شده بود مانند:

مرزی برای عمل کردن قائل نشو !

همیشه به دنبال بهترین ایده‌ها باش و آن‌ها را به کار ببر.

بدون این که به منبع آن‌ها اهمیت بدهی، تشریفات اداری را تحمل نکن.

تغییر را به چشم فرصتی برای رشد نگاه کن!

 

تغییرات عمده جنرال الکتریک در زمان جک ولش (بخش اول)

 

کیانوش مولودی

برایم مهم است که در فیبز بتوانم به افزایش علم و آگاهی مردمم کمک کنم. همه ما به این دلیل اینجا جمع شده ایم تا بتوانیم مشکلی را برطرف کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *