رشد و توسعه فردی

رمز موفقیت به سوی آینده‌ی بهتر، خودتان هستید!

مروری بر 5 قانون پول که باید بدانید از جیم ران

blank

از بین تمام چیزهایی که می‌توانند روی آینده‌تان تأثیر داشته باشند، رشد شخصی، مهم‌ترین آن‌هاست. ما می‌توانیم از رشد فروش، رشد سود و رشد سرمایه صحبت کنیم؛ ولی شاید هیچ کدام از آن‌ها بدون رشد شخصی اتفاق نیفتد. این کلیدی است که همه‌ی درها را باز می‌کند. در واقع می‌خواهیم این جمله خیلی مهم را حفظ کنید: « کلید اصلی آینده‌ی بهتر ، خودتان هستید.» این جمله را جایی بگذارید که بتوانید هر روز آن را ببینید، در اتاق، آشپزخانه، اداره و… هرجایی که بتوانید هر روز آن را ببینید. کلید اصلی و رمز موفقیت برای آینده‌ی بهتر خودتان هستید.

سعی کنید هر روز آن را به یاد آورید و به آن فکر کنید. یکی از بزرگ‌ترین تله‌هایی که در جامعه‌ی مدرن وجود دارد، اتوپایلت کردن (هدایت خودکار) سُکان زندگی است؛ یعنی مرده‌ی متحرک بودن و انجام هرکاری که دیگران انجام می‌دهند. اکثر شما بیشتر به شدت مشغول واکنش نشان دادن و پاسخ دادن به پیرامون‌ و چیزهایی که اطراف‌ روی می‌دهد هستید. در حالی که باید با توجه به دنیایی که خاص خودتان است دست به عمل بزنید و مسئول دنیای خود و واقعیت متعلق به خودتان باشید. در واقع همه فراموش می‌کنند که حواس‌شان به خودشان باشد و اهداف‌شان را از یاد می‌برند.

یک رمز موفقیت در زندگی این است که باورهای‌تان را قوی کنید. اگر از افراد موفق بپرسید اولین قاعده‌ی کامیابی چیست؟ همه‌شان خواهند گفت: خودشان وکاری که انجام می‌دهند را باور دارند و از ابراز این باور نمی ترسند. اگر شما خودتان را قبول نداشته باشید چرا دیگری قبول‌تان داشته باشد؟ وقتی دیگران از شما درباره‌ی اهداف و خواسته‌های‌تان می‌پرسند، از بیان صریح و قاطع آن نهراسید، شاید هم به اهداف بلندتان بخندند و به دیده‌ی تمسخر نگاه‌تان کنند اما شما با تکیه بر باوری که به خودتان دارید نباید اهمیتی به واکنش آن‌ها بدهید.

اگر نسبت به خواسته‌های‌تان سست و نامطمئن باشید، تصمیمات متزلزلی خواهید گرفت که شما را به جایی نمی‌رساند. خلاف جریان پیش بروید و متمایز باشید. گذشته از همه‌ی این‌ها، چند نفر در دنیای امروز هستند که واقعا زندگی رویایی‌شان را دارند؟ حالا، چند نفر از این‌ها اگر ازشان بپرسید اهداف‌شان چیست، با جملاتی شبیه «نمی‌دانم» جواب می‌دهند؟ پس بااراده و مصمم باشید و خودتان را باور کنید. مردم بابت این‌که شهامت دارید دنبال رویا‌های‌تان بروید به شما احترام خواهند گذاشت.

داستانی در این باره است در مورد مرد جوانی بود که در یک فروشگاه محصولات ویدیویی کار می‌کرد. او هر روز دو مجله با خود به محل کارش می‌برد: یکی مربوط به کارآفرینی بود و دیگری مجله‌ای بود پر از تصاویر اتومبیل‌های پرسرعت و گران قیمت. رئیسش از او پرسید که چرا او هر روز این مجله‌ها را با خود می‌آورد و جواب مرد جوان این بود: « من دارم اتومبیلی را که قرار است بخرم انتخاب می‌کنم.» واکنش رئیس، مانند بیشتر آن‌هایی بود که ذهنی متوسط دارند: او دارد خودش را خسته می‌کند، او هرگز به چنین اتومبیلی نخواهد رسید و در نهایت مایوس و ناامید خواهد شد.

مدتی بعد، مرد جوان کارش را در آن فروشگاه رها کرد و به دنبال رویایش رفت. چند سال بعد او به همین فروشگاه برگشت تا یک فیلم ویدیویی را به آن جا برگرداند و سوار همان اتومبیلی بود که در آن مجله انتخابش کرده بود. همان کسانی در آن جا کار می‌کردند که این جوان در گذشته با آن‌ها همکار بود. حالا می‌توانید تصور کنید وقتی او را با همان اتومبیلی دیدند که فکر می‌کردند هرگز صاحبش نخواهد شد، چه قیافه‌هایی داشتند؟ همه‌‌ی این‌ها با ایجاد یک سیستم فکری و اعتقادی قدرتمند شروع شد به ایمان و باوری که جوان به خودش و رویایش داشت.

اغلب و به ظاهر، خیلی چیزها هستند که برای ساختن آینده‌ی بهتر کمک‌تان می‌کنند. اگر به شرکتی قدرتمند، پویا و پیشرو تعلق دارید، این می‌تواند کمک‌تان کند. اگر شرکت، محصولات یا خدمات خوبی دارد که به آن‌ها افتخار می‌کنید، این هم به طور حتم می‌تواند کمک کند اگر راه‌های کمکی خوبی برای فروش وجود دارند، آن‌ها هم کمک می‌کنند. آموزش خوب هم می‌تواند موثر باشد.

اگر مدیریت و رهبری قدرتمند وجود دارد، آن هم موثر است. تمام این چیزها می‌توانند کمک کنند و البته اگر طوفان نشود و اتفاق غیرمترقبه‌ای پیش نیاید، آن‌ هم کمک می‌کند. اگر فرزندتان بیمار نشود، هم کمک است اگر ماشین‌تان خراب نشود، آن هم کمک است اگر همسایه‌ها تا حدی متمدن بمانند هم کمک خوبی است اگر اقوام و فامیل، اشکال تراشی نکنند هم کمک است. اگر خیلی سرد نباشد، خیلی گرم نباشد، همه‌ی این‌ها می‌توانند در آینده‌ی بهتر برای شما نقش داشته باشند و اگر قیمت‌ها خیلی بالا نروند و مالیات‌ها خیلی سنگین نشوند، کمک می‌کند و اگر اقتصاد ثابت بماند، همه‌ی این‌ها کمک می‌کنند. می‌توانیم این لیست را ادامه دهیم ولی یادتان باشد که لیستی که نام بردیم و خیلی چیزهای دیگر که اگر کنار هم قرار بگیرند، نقش خیلی کمی در آینده‌ی بهتر شما دارند، زیرا تعیین‌کننده‌ی آینده‌ی شما خودتان و فقط خودتان هستید.

رمز موفقیت و کلید اصلی آینده‌ی بهترتان خودتان هستید. ذهن‌تان را روی آن متمرکز کنید. این مهم‌ترین نکته‌ای است که باید یادتان باشد. کلید اصلی، شما هستید. همیشه وقتی از کارآفرین و سخنران معروف، آقای شوف سوال می‌شد: «چگونه درآمدی متوسط را بالا ببریم؟» جواب می‌داد: « خیلی ساده. یک فرد بالاتر از متوسط باشید. روی خودتان کار کنید.» آقای شوف می‌گفت: «نوع دست دادن‌تان مثل افراد بالاتر از متوسط باشد.» می‌گفت: «خیلی‌ها می‌خواهند موفق باشند؛ ولی حتی نوع دست دادن‌شان را هم عوض نمی‌کنند. کاری به این راحتی می‌تواند نقطه‌ی شروع باشد. آن‌ها می‌گذارند که دست‌شان بلغزد. درکش نمی‌کنند.» می‌گفت: «لبخند بالاتر از سطح متوسط بزنید.»

هیجانی بالاتر از سطح متوسط داشته باشید.

فداکاری‌تان بالاتر از سطح متوسط باشد.

علاقه‌ای بالاتر از سطح متوسط را به افراد بروز دهید.

شوف می‌گفت: « برای بیشتر داشتن، بیشتر بشوید.» یادتان باشد روی خودتان بیشتر و سخت‌تر از شغل‌تان کار کنید و به خودتان ایمان داشته باشید.

جالب است که دو فروشنده در یک شرکت ممکن است یکی صد دلار و دیگری هزار دلار درآمد داشته باشد. تفاوت احتمالی‌شان در چیست؟ آن هم در شرایطی که محصولات یکسانی ارائه می‌دهند، هر دو، ادبیات‌شان یکی‌ است یا ابزاری یکسان دارند.

اگر هر دو یک مربی داشتند، با طرح فروش یکسان، اگر هر دو در جلسات مشترک مدیریتی شرکت کرده باشند، چرا باید یکی از آن‌ها صد دلار در ماه و دیگری هزار دلار در ماه درآمد داشته باشد؟ به خاطر بسپارید که تفاوت این است … تفاوت، شخصی است، درونی است بیرونی نیست، کاملا درونی است.

از خردمندی پرسیدند بهترین سرمایه‌گذاری ممکن که کسی می‌تواند انجام دهد چیست؟ جوابش کوتاه، ساده و دلنشین بود: « روی خودتان سرمایه‌گذاری کنید». نام این خردمند وارن بافت (Warre Buffett) است که موفق‌ترین کارآفرین و سرمایه‌گذار دنیا است و بنا به گزارش فوربز (Forbes)، سرمایه‌ای به ارزش 53.5 میلیارد دلار دارد.

تفاوت واقعی، درون شماست. در واقع، تفاوت، خودتان هستید. یکی می گفت: « جادو در محصولات نیست. جادو در ادبیات نیست. جادو در ارائه‌ی فیلم نیست. هیچ جلسه‌ی جادویی وجود ندارد. بلکه جادویی که همه‌چیز را بهتر می‌کند، در درون خودتان است و رشد شخصی باعث می‌شود این جادو برای‌تان در عمل جواب بدهد.»

رمز موفقیت و جادو در باور است. در شجاعت است. در تلاش است. جادوی واقعی در پشتکار است. در پذیرش است. در کار و تفکر است. در دست دادن، جادویی وجود دارد. در لبخند هم؛ و در هیجان و عزم و تصمیم هم جادو وجود دارد.

جادوی واقعی در غم‌خواری، توجه و به اشتراک گذاشتن جاری‌ است. جادویی غیرطبیعی در احساسات قوی وجود دارد و شما حالا می‌دانید که همه‌ی این‌ها از درون می‌آیند، نه از برون. تفاوت، درون شماست. تفاوت واقعی شما هستید. خودتان را باور داشته باشید و بدانید که  رمز موفقیت و کلید اصلی به سوی آینده‌ی بهتر، خودتان هستید.

 

آیدا گلشن آرا

برایم مهم است که در فیبز بتوانم به افزایش علم و آگاهی مردمم کمک کنم. همه ما به این دلیل اینجا جمع شده ایم تا بتوانیم مشکلی را برطرف کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *